Mezi běžci se najde mnoho jedinců, kteří sympatizují s vegetariánstvím, vegetariánem už jsou nebo koketují s myšlenkou, že vegetariánství je vlastně ta správná cesta pro běžce. Ale je doopravdy tento způsob stravování pro běžce prospěšný?
Na začátek krátká definice vegetariánství. Je to způsob stravování s absencí masa, vnitřností a sádla savců, ptáků a ryb. Někdo považuje vegetariánství za módní trend, někdo za nejlepší způsob jak ovlivnit své zdraví správným směrem, jiný za životní filozofii. Ať je důvod jakýkoliv, musí se vegetarián mnohem více zaměřit na kontrolu a dostatečný příjem všech živin. Riziko nutričních deficiencí je zde mnohem větší.
Ať je běh pro vás pouze rekreační, nebo lámete rekordy na maratonech, je nezbytné dodržovat vše proto, aby nejen nohy, ale i tělo poslouchalo a pracovalo co nejlépe. U zvýšené fyzické námahy je logický vyšší přísun energicky bohatých potravin. Běhání je vydávání energie. Pravidelné tréninky představují pro tělo určitou zátěž, a aby fyzická i psychická kondice běžce fungovala co nejlépe, je dobré vědět, jaké potraviny zvolit.
Neustále jsme mediálně bombardováni reklamou, vědeckými výzkumy a zorientovat se v tom, co je dobré nebo špatné pro naše tělo, nemusí být pro každého běžce jednoduché. Pro dobré zdraví a výkony musí běžec vegetarián konzumovat potraviny s vyváženým poměrem látek, které k takovým výkonům potřebuje.
Jak sestavit jídelníček
Základem je pestrý jídelníček, kde se budou nacházet i potraviny, které sice nejsou živočišného původu, ale výživovou hodnotou budou srovnatelné. Pokud běžec není vegan, dobrým zdrojem bílkovin jsou mléčné výrobky a vejce. Největší boom ve světě vegetariánství jistě zaznamenala kultovní luštěnina sója hlavně pro svůj vysoký obsah (pro běžce velmi důležitých) proteinů, včetně aminokyselin a vláknin. Dnes však už víme, že tak zázračná není. Kdo nemusí zrovna stále chroupat boby, vybere si z rozmanité škály výrobků od mléka, jogurtů, sójového masa, párků, po paštiky či sýry, kde je tato plodina obsažena. Avšak i sója má své odpůrce a proto je dobré ji konzumovat (jako vše) v optimálním množství.
Protože při správném běhu je velmi důležité správné dýchání, a to nejen do plic, další důležitou složkou, která nesmí ve stravě běžců vegetariánů chybět, je železo. A to z důvodu, že se na železo obsažené v krvi váže kyslík, který okysličuje buňky. V potravinách je železo hojně zastoupeno v suchých plodech, jako jsou ořechy, datle, fíky, meruňky, semena (obzvlášť dýňová), nebo naklíčené luštěniny, ale i vaječné žloutky. Ruku v ruce jde s železem i vitamin C a kyseliny listová, které výborně podporují vstřebávání železa z živin do organismu. Vstřebatelnost železa z rostlinných zrojů je mnohem menší než ze živočišných. Proto je v případě vegetariánství nutná zvýšená pozornost, zejména u žen a mladých dívek.
Dobrými energetickými zdroji často využívanými hlavně při závodech jsou tyčinky a gely, které jsou oblíbené pro rychlý přísun bílkovin a sacharidů, také přezdívané jako ‘‘rychlá energie“ která běžce doslova nakopne. Běh je sport vytrvalostní, proto běžec nemusí dodávat tělu abnormální množství bílkovin, nepotřebuje “vyrábět“ svaly. Musí se o ně jen dobře postarat.
Dejte na osobní zkušenost
Poslouchá-li běžec své tělo, dříve či později zjistí, jaké potraviny mu dělají dobře, jaké hůř, co jíst před tréninkem, co jíst po tréninku, a pokud běžec vegetarián nahradí vhodnou stravou látky, které obsahuje maso, nemusí mít strach, že by se jeho výkon nějak snižoval. Navíc napomůžete i správné regeneraci svalů a kloubů, která je pro běh neméně významná.