Orientační běh má novou stránku, která pomůže všem začínajícím běžcům při hledání areálů pevných kontrol, závodů i klubů, kde by mohli trénovat.
Orientační běh dlouhou dobu postrádal jednotící stránku pro všechny začínající orienťáky, která by nabídla řadu možností, jak vyzkoušet orientační běh v blízkém okolí. To se však změnilo 12. března letošního roku. Byla spuštěná webová aplikace na adrese zacitorientak.cz, která by měla být jakýmsi průvodcem, jak začít s orienťákem přímo ve vašem městě.
Pro začátečníky máme také na našem webu celou sekci. Chcete vědět, jak běhat podle mapy, kde jsou nejlepší terény nebo jak se na závod v orientačním běhu zaregistrovat? Čtěte sekci Jak začít s orientačním během. |
Web obsahuje kompletní seznam výukových map, kterých bylo vydáno už bezmála 500 po celé republice. Obsahují většinou areály škol, městskou zástavbu, ale i příměstské lesy a různá sportovní střediska. Nedílnou součástí aplikace jsou i areály pevných kontrol. Jsou to převážně lesní oblasti, kde jsou umístěny pevné kontroly v průběhu celého roku. Mapu lze zdarma stáhnout na webu příslušného areálu pevných kontrol nebo dostat v blízkém informačním centru. V neposlední řadě web zacitorientak.cz obsahuje všechny lokální závody, ať už se jedná o oblastní žebříčky, zimní ligy nebo závod Přeboru škol. Některé oddíly zde vkládají i své tréninky, kam může přijít také zájemce o orientační běh. Pokud se uživatel stránek rozhodne vyhledat nebo přímo vstoupit do nejbližšího oddílu, získá zde kontakt na zodpovědnou osobu nebo webové stránky oddílu.
Jak začít s orienťákem? Řadu možností ukazuje nový server
Velkou nadstavbou je plánovač, kdy uživatel po zadání své polohy může vyhledat nejbližší areál pevných kontrol nebo výukovou mapu, kterou si může jednoduše stáhnout ve formátu PDF. Pochopitelně podobným způsobem lze vyhledat i nejbližší závod. Jednoduchým rozhraním pak vyhledá optimální trasu z místa působnosti do dané lokality a už více nepotřebuje vědět.
Návštěvník webu má na výběr několik módů, které ho navedou k dalšímu vyhledávání:
- Chci ho zkusit
- Chci ho běhat
- Chtěl bych trénovat
Za celým projektem stojí bývalý český reprezentant Adam Chromý. Myšlenka na tvorbu podobného webu ho napadla loni v květnu, kdy v souvislosti s Mistrovstvím Evropy v orientačním běhu, které se uskutečnilo v Jeseníku, psal článek o orientačním běhu pro jeden z brněnských deníků. Během 10 hodin udělal základní kostru webu, kde propagoval možnosti orientačního běhu na Brněnsku. Web měl pozitivní ohlas, proto se dohodl s vedením ČSOS na realizace kompletního systému pro celou republiku.
Stránka zacitorientak.cz by měla být jediným zdrojem pro nové zájemce o tento zelený sport. Nyní by tedy mělo být velmi jednoduché, že když někdo z vašeho okolí bude mít zájem o orientační běh nebo obecně pohyb v přírodě, lze ho pouze nasměrovat na stránky zacitorientak.cz.