Jak vyzrát na chřipku? Houby a esenciální oleje porazí bacily a vrátí vás do tréninku!

Jak vyzrát na chřipku? Houby a esenciální oleje porazí bacily a vrátí vás do tréninku!

I běžce často potká nachlazení nebo chřipka, které nám udělají čáru přes rozpočet, a hlavně přes tréninkový plán. Abychom se nemuseli vyrovnávat se ztraceným tréninkem a ochablými svaly, poradíme, co jíst, aby nás nemoci obcházely obloukem.

O houbách jste možná nevěděli, že mají skvělé účinky proti takřka všem nemocím

Různé druhy hub se hojně využívaly už několik tisíc let zpět v čínské medicíně. Mají antibakteriální, antivirální a protizánětlivé účinky. To v praxi znamená, že vám dokážou pomoct nebo minimálně ulevit prakticky s každou z nejčastějších nemocí, takže pokud máte dojem, že na vás něco leze, houby jsou skvělou volbou. Skvěle bojují i s alergiemi, rakovinou nebo cukrovkou. K tomu neutralizují úroveň pH, tedy kyselosti v organismu, což je klíčové pro zdraví. Podle některých expertů se totiž nemoci v zásaditém prostředí nemohou rozvinout, proto je ideální přidat houby do jídelníčku pro prevenci nejen zimních nachlazení.

Prohlédněte si i další fotografie k článku…

Například hlíva ústřičná ve vysoké míře podporuje imunitní systém, navíc posiluje fyzickou výkonnost a celkovou vitalitu. Pomůže vám i v případech vleklých infekcí nebo chronické únavy. Podobně tak žampiony, které navíc obsahují vysoké množství bílkovin. Pro nejlepší, cílené účinky se informujte o konkrétních druzích hub, které se nejlépe vypořádají s vaší nemocí.

Nejideálnější je jíst houby čerstvé nebo nadrcené v sušené podobě. O něco méně účinné jsou tepelně upravené. Některé medicinální houby, které se u nás čerstvé neprodávají si můžete koupit také v lékárně.

Bio oleje jsou překvapivě dobrými bojovníky s nemocemi!

Oreganový olej se někdy dokonce označuje za nejsilnější antibiotikum, které si v některých případech poradí i tam, kde už si antibiotická léčba neví rady. Snadno si poradí s infekcemi, viry, záněty i mykózami. Je prokázáno, že v případě kvasinkových onemocnění nebo při přemnožení bakterie Staphylococcus je účinnější než antibiotika, a to už při malých dávkách. Podporuje hojení, brání množení bakterií a poškození tkání. Oreganový olej si můžete v bio kvalitě určené ke konzumaci koupit v obchodě nebo si ho vyrobit doma z čerstvého oregana, které zalijte olivovým olejem.

TIP: Přečtěte si také článek 10 nejběžnějších stravovacích chyb, které vás můžou stát závod.

Skořicový olej zatočí i s těmi bakteriemi a plísněmi nebo infekcemi močových cest, které odolávají antibiotikům. Oproti chemickým lékům navíc nezpůsobuje žádné vedlejší účinky! Skořice jako taková je velmi oblíbené a chutné koření, většina lidí ale neví, že ve formě oleje má obrovské zdravotní výhody. Můžete si ho vyrobit doma. Celé skořicové tyčinky dejte do sklenice a vyplňte zbylé místo olivovým olejem. Nádobu dejte na teplé místo a nechte uležet tři týdny, pak už můžete vesele přidávat několik kapek do jídla. Jako bonus uvolňuje ztuhlost svalů a mírní bolest kloubů.

Eukalyptový olej je výborný proti chřipce a kašli, a skvěle se vypořádá s bakteriemi v dýchacím systému. Stimuluje imunitu a pomáhá při bolesti v krku. Uleví vám navíc při bolestech kloubů a svalů. Olej můžete inhalovat, rozetřít na hrudi nebo koupit eukalyptové pastilky v lékárně.

Ananas, jeden z nejlepších přírodních léků

Ananas je nejenom chutný, ale navíc také zdraví prospěšný. Podporuje imunitu, obsahuje velké množství vitamínů, i těch, které se vyskytují jen výjimečně a 16 minerálních látek a stopových prvků! Navíc obsahuje enzym, který štěpí bílkoviny, je tak jedním z nejlepších přírodních léčiv. Pro běžce to znamená, že výrazně zvyšuje zužitkování bílkovin v těle a uvolňuje svalové křeče a léčí otoky. Velmi efektivně navíc likviduje průjmy, působí protizánětlivě a odvádí škodlivé látky z těla.

Rakytník, zásobárna vitamínů

Rakytník obsahuje mnoho vitamínů, mimo jiné až 25x víc vitamínu C než pomeranč. Výrazně posiluje imunitu a chrání organismus před přetížením – pro většinu z nás, kteří se potýkají se stresem v práci, domácími pracemi, a ještě tréninkem je to ideální součást jídelníčku! Výrazně pomáhá proti stresu, který značně zvyšuje riziko onemocnění! Pomáhá také při infekcích, rozpouští hleny, regeneruje sliznici poškozenou kašlem. Skvělý je například naložený rakytník s medem, který z organismu uvolní toxiny nebo také v podobě oleje.

Jitka Richterová

Jitka Richterová

Jitka sportuje a běhá vlastně od dětství, pravidelně asi od 12 let. Kromě běhu se věnuje také jízdě na koních a všemožným aktivitám v horách. Po bakalářském studiu na VŠE přešla na magisterské studium aplikované ekonomie do Innsbrucku i kvůli možnosti běhání v horách, kterému naprosto propadla. Nejraději běhá pomaleji a delší tratě a to při vegetariánské stravě. Chtěla by se víc věnovat i závodům ultra. Jitku můžete sledovat také na jejím blogu: http://jitkarichterova.tumblr.com/

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: