Jak si zlepšit běžeckou výkonnost po čtyřicítce? Regenerací

Jak si zlepšit běžeckou výkonnost po čtyřicítce? Regenerací

V minulých dílech seriálu „Jak si zlepšit běžeckou výkonnost po čtyřicítce?“ jsem se zaměřil spíše na tu aktivní část, tzn. na posilovnu, otužování a jógu. No…někdo může vnímat otužování jako ne moc aktivní činnost, ale to byste se divili, jak to zrychlí tep, možná více jak při 30. kilometru v maratonu…

Dnes se zaměřím spíše na tu pasivnější část a tou je regenerace. Pro někoho to může znamenat např. lehnout si na gauč a projíždět nové seriály, co se vyrojily po novém roce, já však spíše myslel plavání, saunu či masáž, o které bude dnes řeč. Někomu stačí se namazat alpou, jiný si zase dopřeje něco odbornějšího. I já se rozhodl, že se svěřím do rukou masérky Šárky Hruškové.

Masáž až za dvě hodiny

„Po náročném sportovním výkonu bychom měli absolvovat masáž až za 1 až 2 hodiny, kdy už se svaly uklidnily a povolily, při velké únavě až druhý den. Pokud jsme před závodem a nechodíme pravidelně na masáž, tak je dobré si ji dát 2-3 dny předem. Neboť za tu dobu se odvedou masáží uvolněné odpadní látky z těla ven a svaly se zregenerují,“ podotýká zkušená masérka.
Masáž začíná v poloze na břiše, tzn. že Šárka začne masírovat má lýtka a zadní stranu stehen. Nejprve provede zahřátí svalů rychlejšími tahy s pomocí horkých kamenů, což je obzvlášť příjemné. Poté stačí několik jejích hmatů a hned pozná, kde mám ztvrdlý sval a na tu část se zaměří především. A proč je vlastně ten sval ztvrdlý? „Příčin může být vícero. Co víme, je, že se nám hromadí ve svalech kyselina mléčná a odpadní látky metabolismu, ale proč zrovna na určitém místě? Může to být nějaká disbalance v našem postoji, ať už způsobenou zvykem, úrazem či psychickým stavem. Říkám tomu, že nám vznikne ve svalu uzlík, který je potřeba rozmotat a k tomu pomáhá masáž, dechová cvičení, kondiční cvičení a psychohygiena,“ říká Šárka.

Zaměřit pozornost a prodýchávat

Poté se obrátím na záda a nyní se českolipská masérka, která má své zázemí v budově České spořitelny, věnuje mým nohám zepředu a to především holením. Ty mě dříve tak trápívávaly, že jsem musel na rok skončit s běháním. Pak jsem pochopil, že mé hubené nohy už nezvládají nést moji nadváhu v horní části těla a musel jsem zredukovat denní počet tatranek ze čtyř na jednu a požádat partnerku o jeden sexuální večer navíc v měsíci. Pardon, v týdnu…. Nejvíce to potěšilo majitelky butiků…, ale pak i mé holeně. „První pomoc při bolesti cítěné kdekoliv na těle je dobře zaměřit na to místo svoji pozornost a vědomě ji prodýchávat, nesnažit se ji odstranit, ale být s ní. Bolest je řeč těla, je to způsob komunikace, abychom se tomuto místu věnovali s největší pozorností, dotykem, dechem. A když přidáte tu správnou bylinku ve formě esenciálního oleje, tak vám vaše tělo bude hodně vděčné. Vyzkoušejte a uvidíte co se stane,“ říká s úsměvem Šárka, která se dříve věnovala i bojovému umění. Jak už jsem psal, k příjemnému prohřátí nohou používá Šárka horké kameny a člověk si začíná připadat jako v ráji, což umocnilo i to, co následovalo.

Další díly seriálu:

Jak si zlepšit běžeckou výkonnost po čtyřicítce? Posilováním
Jak si zlepšit běžeckou výkonnost po čtyřicítce? Jógou
Jak si zlepšit běžeckou výkonnost po čtyřicítce? Otužováním

Nejen masírování nohou

Kdo si myslí, že to masírováním nohou končí, ten se mýlí. Vždyť jaké další svaly hodně zaměstnáváme, když například běžíme do kopce? No, ano, nestyďme se to říci nahlas: hýžďové. A i tyto partie jsem si tak nechal od Šárky namasírovat. „Tak hýžďové svaly jsou samozřejmě důležitou součástí těla, takovou důležitou spojnicí trupu a nohou, kterou při běhu náležitě zapojujeme. Ale je to i takové tajné místo, kde schraňujeme napětí a při masáži a náležitém prodýchání se krásně vše uvolní a nepotřebné může z těla odejít.“ Při minulém dílu seriálu „Jak si zlepšit běžeckou výkonnost po čtyřicítce? Posilovnou“ jsem zapomněl na důležitou věc. Stávalo se mi, že mě při běhání bolela záda a právě posilovna mi od bolestí pomohla, tím že jsem si je postupně zpevnil.

Reflexní zóny

Ale i díky masáži můžeme předejít případným problémům se zády. Voltaren je sice také všemocný, ale rozmasírovat tuto oblast je jistě přirozenější než brát třeba prášky. V poslední fázi masáže se Šárka zaměřila na plosky nohou a následně jsem se dozvěděl velmi zajímavé informace, které jsem dříve vnímal, ale jen tak povrchně. „Na chodidlech ráda masíruji reflexní zóny, jednak jsou velmi účinné a jednak si člověk na tak malé ploše může namasírovat celé tělo. Začínám uvolněním krční páteře tím, že kroutím palec a promačkávám jeho okolí. Dále pokračuji uvolněním šíjových svalů tím, že kroutím prsty u nohou, promačkávám polštářky pod prsty. Poté pokračuji akupresurou dalších reflexních zón, které mohou být bolestivá a zatuhlá, což znamená nějakou disbalanci v určitém orgánu a je dobré opět zaměřit naši pozornost – tady mačkáním neboli akupresurou a prodýcháváním, popřípadě užití esenciálního oleje a tím dát určitý orgán do pořádku. Touto technikou můžeme pak v domácím prostředí pokračovat a udržovat si tak tělo v dobré kondici.“ Šárka podle plosek nohou poznala, že mám určitý problém se žaludkem a slinivkou (láska), což u toho druhého vystihla, ale ten žaludek? Přiznejte se, kdopak mi v něm leží?

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: