Když v závodě (či v tréninku) běžím do kopce, tak se spoléhám na to, že budu mít dobrý dech, sílu v nohou, případně že mě nahoru potáhne pohled na krásný zadek v legínách běžkyně přede mnou.
Zatímco ohledně třetí pomoci se mohu případně dohodnout s tréninkovou parťačkou (může to však skončit i fackou), první dvě záležitosti jsou už svým způsobem jen a jen na mě a na mé kvalitní přípravě. „I když si dobře připravím řeč“, než požádám kamarádku o zmiňovanou pomoc, je také možné… Pro ty méně výřečné však bude jistější se kromě nabírání kondice zaměřit v posilovně i na nohy.
Nespokojený trenér?
Můj trenér Pavel Všetečka, který působí v největším českolipském fitness centru (Cardio Fitness), se už od začátku smířil s tím, že nejsem velký příznivec proteinů, „bécéáček“ a dalších posilovacích vychytávek, které na mne pokukují z regálů a „volají“: „Když si nás nekoupíš, nebudeš mít žádné výsledky“. Není to pravda, jde to i bez doplňků stravy, a to i u nás, kteří jsme už překročili čtyřicítku. Jsem zkrátka tak trochu černá běžecká ovce v záplavě ostatních trenérových klientů, kterým jde především o narůstání svalů či naopak o snížení hmotnosti. Přesto mě v žádném případě nešetří, spíše ho podezřívám, že mi to naopak občas dává sežrat… Kouč, ke kterému, i s covidovou přestávkou, chodím už více jak tři roky, hodně dbá na to, abych cvičil především cviky na mobilitu, což je super z toho důvodu, že jsem v době covidu mohl cvičit i doma. No…zas tak úplně poctivý bez trenérova biče jsem nebyl…Na jaře už jsem se pomalu začínal poohlížet po sportovní podprsence…
Četl jsi už i další články ze série „Jak si zlepšit běžeckou výkonnost (nejen) po čtyřicítce?“
– Otužování
– Jóga
Cviky na mobilitu
Cviky na mobilitu, tzn. především dřepy, kliky, výpady, mrtvé tahy, gumové posilovací adaptery, balanční pomůcky a pak samozřejmě i činky. Až díky trenérovi jsem si uvědomil, že jsem dřepy (a jiné cviky) dělal celý život špatně. Takže nejdříve pan Všetečka napravil, co tělocvikáři před revolucí i po ní na mě napáchali, a pak jsme se mohli pustit do složitějších variací dřepů, atd.
Např. dřep se závažím v obou rukou, což je dřep klasický. Nebo dřep s činkou na prsou a dosedem na lavičku, tomu se říká čelní dřep. Pak máme třeba i široký dřep, kdy je základní postavení chodidel větší než šíře ramen.
Ale samozřejmě se v žádném případě nevyhýbáme ani strojům: předkopy a zákopy či leg press. Nesmíme zapomenout ani na cvičení lýtek, dobrou metodou jsou výpony. „Pokud ale mluvíme o silovém tréninku, je zapotřebí zahrnout do posilování všechny svalové partie nikoliv upřednostnit jednu na úkor druhé,“ podotýká Pavel Všetečka a hned přidává pro běžce, čeho všeho mohou díky posilování dosáhnout:
- snížení rizika zranění díky silnějšímu pohybovému aparátu
- zlepšení svalových dysbalancí
- posílení středu těla a zlepšení celkového držení těla
- posílení koordinačních schopností
- zlepšení ergonomie běhu
- celkové zlepšení výkonu
- prevence stereotypního tréninku
„Optimální je zařazení dvou silových tréninků v týdnu, ať už se jedná o cvičení s vlastní vahou nebo zvedání železa. S určitostí platí, že silový trénink má spoustu pozitiv pro lidské tělo,“ dodává zkušený trenér.
Pokud se mi podaří toto všechno skloubit, tak by v tom byl čert, aby ženy v jarních závodech neběžely schválně za mnou, protože je požene můj pěkný zadek.