Jak si zlepšit běžeckou výkonnost po čtyřicítce? Otužováním

Jak si zlepšit běžeckou výkonnost po čtyřicítce? Otužováním

V posledních deseti letech se v Česku vyrojilo několik sportů či pohybových aktivit, které svou popularitou dokázalo „šlapat na paty“ fenoménům jako jsou fotbal či hokej. Po florbalu, biatlonu a MMA se vloni novým, bez nadsázky, národním sportem stalo v našich končinách otužování.

A i já jsem tomu propadl. A to hlavně z toho důvodu, jak mi to pomohlo při zlepšování mých běžeckých výkonů, i když už se mi blíží půlkulatiny, které prý jsou začátkem nejlepších mužských let…

V létě chodím doma v ponožkách

Nikdy by mě nenapadlo, že já někdy vlezu v zimě do vody. Já, který i v létě chodím doma v ponožkách, jak jsem zimomřivý. Přesto jsem se k tomu odhodlal ve chvíli, kdy jsem dělal rozhovor s vášnivou otužilkyní Leonou Maříkovou. Tak zajímavě o své zálibě dokázala vyprávět, že hned následující den jsme vyrazili k vodě. Abych byl přesný, my jsme k českolipskému koupališti Dubice běželi. Když jsme se po vykoupání vraceli zpátky k centru města, uvědomil jsem si při běhu, jak se cítím úžasně a úplně ze mě spadla únava svalů po včerejší desítce. V tu chvíli mi došlo, že tu mám pravděpodobně velkou pomoc při zlepšování mých výkonů, pokud k tomu samozřejmě budu rozumně přistupovat.
Už jsem naznačil, že by mě dříve nenapadlo vlézt v zimě do vody, ale je pravda, že už se studenou sprchou otužuju několik let, což je podle mě ideální, než skočit rovnýma nohama do rybníku.

Jak začít s otužováním

Jaký je můj recept začít velmi, ale velmi pozvolna s otužováním, aby to člověka neodradilo? V červenci a srpnu si studenou sprchou ovlažujte jen chodidla. V září a říjnu přidejte lýtka a holeně. V listopadu a prosinci následují stehna. V prvních dvou měsících nového roku se nemusíte bát ošplouchnout i ruce. Březen a duben už budou patřit i zádům a během příjemných měsíců (květen a červen) už není důvod se bát přidat i hrudník, břicho a … však víte. Když už jsme takto připraveni, je tu další důležitá podmínka pro kvalitní a hlavně bezpečné otužování – mít s sebou parťáka, kdyby se vám náhodou z té ledové euforie udělalo zle. Já nebyl svou druhou otužovací zimu žádný troškař a vzal jsem k vodě těch parťáků, pardon parťaček, více. Až z toho vznikl klub pod názvem Zachránkyně zmrzlého Alexe. Další moje (možná laická) rada. Pro ty co se nestydí, je ideální se koupat bez plavek, aspoň mně to tak pomáhá k tomu, že se do mě dá zima o trochu déle. A navíc zažijete krásné a dokonalé splynutí s přírodou.

Foto: Petr Pokorný

Proč je otužování tak výborné pro lidské tělo

Ale vraťme se k mému otužování za dohledu přítomných žen. Při vstupu do vody se ve mně vyplavily endorfiny (hormony štěstí), adrenalin (co si budem povídat, každý chlap se rád ukazuje nahý před ženami) a…no ale dejme prostor i odborníkovi, který vám popíše přesněji, co se s lidským tělem v ledové vodě děje: „Při vstupu do studené vody nastává konstrikce (zúžení) cév na povrchu těla. Tímto se snaží tělo udržet stálou teplotu kolem životně důležitých orgánů ve středu těla (břicho, hrudník, mozek). Vyplaví se stresové hormony, zvýší se tonus svalů, tepová frekvence a tlak – je to obecná akutní stresová reakce těla na novou extrémní situaci. Tato obranná reakce u většiny lidí trvá pouze několik minut, než tělo začne být vyčerpané a začíná se podchlazovat,“ říká Jakub Novák, který studoval magisterský obor fyzioterapie na 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a nyní pracuje v Centru pohybové medicíny Pavla Koláře a na Klinice tělovýchovného lékařství FN Motol a pokračuje: „Proto bych doporučoval většině lidí zůstávat v mrazivé vodě pouze jednotky minut, (nemělo by dojít ke svalovému třesu, nebo pocitu extrémní zimy). Jakmile se tělo dostane z vody a oblékneme se, nastává prokrvení předtím zavřené periferie a povrchu těla, aby se obnovila teplota v prochladlých tkáních. Tyto změny prokrvení trénují schopnost cév a srdce reagovat na změny tlaku, prokrvení a tepové frekvence, což je dobrá prevence řady kardiovaskulárních onemocnění, a trénink pro celý kardiovaskulární aparát,“ podotýká Jakub Novák, který je mimochodem bývalým superligovým florbalistou.

Jak se otužování projeví na běhání

I já ten den zůstal ve vodě ani ne dvě minuty a k tomu příjemnému prokrvení došlo poté, co mi jedna dáma podala ručník, druhá čaj a třetí bábovku. Poté po důkladném osušení a nezbytné společenské konverzaci jsem si šel ještě zaběhat na stadion a poprvé se mi v zimním období podařilo na atletickém ovále zaběhnout deset koleček (nebo-li 4 km) pod 18 minut. Pro někoho ten čas není nic světoborného, ale pro mě, pro atletického samouka a laika to bylo jen definitivní potvrzení, jak je pro můj běh tento novodobý způsob regenerace důležitý. Samozřejmě každý člověk je jiný a ne každému může otužování pomoci k zlepšení běžeckých výkonů, ale za pokus to myslím stojí. Avšak opatrně, jak na závěr podotýká Jakub Novák. „Pokud má člověk jakékoliv kardiovaskulární problémy, je potřeba, aby mu otužování schválil jeho ošetřující obvodní lékař nebo kardiolog, jelikož otužování je velký nápor na srdce, jak bylo zmíněno výše. Obecně bych doporučoval začátečníkům se postupně otužovat již od léta, nelézt do vody rychle a neponořovat hlavu. Do mrazivých vod se pouštět bez jakéhokoliv náznaku nemoci, nebo zvýšené únavy. Je potřeba zmínit, že prochladlý sval má horší schopnost kontrakce. Vazivové tkáně tuhnou a nemají v chladu takovou pružnost. Zároveň se snižuje rychlost vedení nervem. Všechny tyto reakce zhoršují schopnost pohybového aparátu podávat fyzické výkony. Proto bych po otužování nedoporučoval pohybové aktivity, které jsou náročné na rozsahy pohybu nebo vyžadují vysokou koordinaci a rychlost jako například sprinty či sporty se změnou směru. Musíte počkat než se klouby a svaly zase prohřejí, aby byly plně připraveny na zátěž. Co se týče trénovaní imunity tak hlavní benefit vidím v tom, že tělo se adaptuje na chladné prostředí, a proto vás pak nepřekvapí když si náhodou zapomenete v zimě vzít bundu, když jdete ven. Některé studie i naznačují že otužování zvyšuje počet imunitních buněk, což také zvyšuje obranyschopnost. Celkově vaše tělo trénujete na zvládání stresové události,“ uzavírá Jakub Novák, který se nyní věnuje i doktorskému studiu Kineziologie.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: