Situace kolem šíření koronaviru nabírá na síle, momentálně se uvádí necelých 300 nakažených lidí v ČR. V momentě, kdy článek čtete, je jich pravděpodobně více. Vláda vydává v platnost stále přísnější opatření, tím posledním je zákaz volného pohybu lidí. V první řadě je důležité si uvědomit, že tato omezení nemají celý problém vyřešit, ale jen šíření zpomalit, aby nebyl přetížen náš zdravotnický systém. Zákaz pohybu má své výjimky. Co tedy dělat a jak se chovat, abychom si i v těchto těžších chvílích zachovali dobrou psychickou i fyzickou kondici?
Běhejte v přírodě
Jděte na to od lesa. Nebo běžte do lesa? Buďme raději velmi opatrní, lehkovážnost se opravdu nemusí vyplatit. Nemá cenu spekulovat, s jakou pravděpodobností jsem nakažený, kalkulovat, za jak dlouho by se nemoc projevila atd. Prostě a jednoduše – co nejvíce omezme kontakt s jinými lidmi. Raději tedy omezte všechny běžecké projekty, kam se musíte přesouvat autobusem, vlakem nebo autem a vyrazte klidně jen na obyčejnou stezku za domem. Pokud bydlíte ve městě, určitě jste v těžší situaci, než běžci a běžkyně na venkově. Přesto, i ve městech jistě znáte okruh, který začíná a končí u vás doma. Lidé z venkova pak mohou vyrazit do lesů, na pole a vyhnout se obvyklým cílům, kde se koncentruje množství lidí (nezapomeňte, že vycházet budou i pejskaři, rodiny s dětmi). V lese taky potkáte výrazně méně lidí než třeba na takové Lysé hoře. Při včerejším tréninku na LH mě napadlo, že při tomto množství turistů riziko přenosu rozhodně nemusí být zanedbatelné. Vybírejte si tedy málo frekventovaná místa a snažte se minimalizovat přesuny na místo vyběhnutí.
Běhejte na páse
Pokud se ve vaší domácnosti nachází běžecký pás, máte obrovskou výhodu, že nemusíte potkat nikoho. Jako vůbec nikoho. No jo, jenomže běh a páse nepatří k těm nejzábavnějším běžeckým disciplínám.
Pár základních doporučení, jak si běhání na páse zpříjemnit:
- Běhejte s hudbou – na běžeckém páse se vám opravdu nestane, že vás díky sluchátkům v uších srazí auto. V nejhorším případě neuslyšíte volání k obědu. Hudba vám pomůže trochu se odreagovat od monotónního obrazu. Spotify má dokonce mixy pro běh na páse.
- Pusťte si film – podobně jako hudba může fungovat i film. Zde silně doporučuji lehčí, oddechové filmy. Pláč a úzkosti ze silných dramat na pozitivní náladě při běhu moc nepřidají. Osobně si na cyklistickém trenažeru občas pouštím starší přenosy z Tour, Paris-Roubaix atd. Na běžeckém páse motivují běžecké závody úplně stejně.
- Intervaly – nic nedokáže rozbít monotónnost běhu na páse tak, jako běžecké intervaly. Rozdělení velkého bloku do menších a náročnějších úseků opravdu pomáhá. Intervaly na páse mají i další výhody. Jednak máte po dobu intervalu rovnoměrné tempo a nemůže se tak stát že první „pětikilo“ z kilometrového úseku přepálíte a na konci nejste schopni vůbec běžet. Dále vás dané tempo donutí zmáčknout se o něco více, nedochází na něm totiž k podvědomému zpomalování. Jen si nezapomeňte s sebou vzít ručník, na páse se budete potit o poznání více než venku.
Posilujte
Jestli je nějaká chvíle na dodělávku nejenom těch běžeckých restů, je to tahle. Teď je ten správný čas na vyléčení našich běžeckých bolístek, které nám sice neznemožňují běh úplně, ale „už se sakra táhnou od léta!“ Sama se tato drobná zranění pravděpodobně nevyléčí, proto se na ně soustřeďte, co možná nejvíce. Protahujte, válcujte, kompenzujte. Jestli si vyžadují ubrat v běžeckém tréninku, teď je ta správná chvíle.
Jak na posilování břišních svalů?
Oddychujte
Vše je přepnuto do jakéhosi úsporného režimu. Závodní sezóna je zastavena a řekněme si na rovinu, nedá se očekávat, že by se dříve než za měsíc něco změnilo. Tahle situace je mimořádná a běh v této chvíli určitě nebude na žebříčku priorit vysoko. Nic si z toho nedělejte, pro udržování kondice postačí i lehčí režim, můžete běhat v nižších tepech a více se věnovat domácímu strečinku. Na intenzivní běhání bude ještě času dost. I tyto složitější časy dávají příležitosti. Příležitost konečně si trochu oddychnout, každodenní stresy z práce na chvíli odložit, protože tyto problémy se teď opravdu nevyřeší a rozhodně nám nepomůžou. Spěte více! V noci i přes den. Dejme prostor našemu tělu, aby se aspoň trochu zotavilo z dlouhodobého (nejenom běžeckého) zápřahu. Každodenní režim „práce-trénink-jídlo-spánek“ teď nemusí platit, zkusme si s rodinou více povídat, hrajme deskovky, zavolejme si s kamarády. Kdo ví, kdy se takové příležitosti budou opakovat.