Jak se zbavit svalových křečí

Jak se zbavit svalových křečí

Pokud často trpíte křečemi v nohách, zbystřete. Nemusíte je snášet donekonečna. Svalové křeče můžete eliminovat na minimum a dokonce se jich zbavit. Ale nejprve musíte odhalit jejich příčinu a tu následně odstranit. A dále také zavést taková režimová opatření, aby se křeče nevracely. Jak na to?

Co jsou to svalové křeče a jak se projevují

Svalová křeč je prudké stažení svalů v důsledku nedostatečného krevního zásobení pracujícího svalu nebo poruchou odplavování odpadních látek v rámci svalového metabolismu. Křeče můžete jakožto běžci pocítit nejčastěji v lýtku, zadním stehenním svalu nebo také v prstech na nohou. Jedná se o ochranný mechanismus před možným poškozením svalu. Křeč vám ve většině případů znemožní další pohyb a často potřebujete pomoc další osoby, aby vám od křeči pomohla ulevit.
Aby tedy křeč ustoupila, musíte se pokusit daný sval natáhnout. Tedy v případě lýtka či zadního stehna je ideální přejít do sedu či do lehu na zádech, napnout postiženou nohu a přitáhnout špičku nohy směrem k holeni po dostatečně dlouhou dobu. Pokud uvolníte nohu „příliš brzy” může se křeč znovu objevit. V tomto případě musíte protažení zopakovat po nezbytně dlouhou dobu.

Zjistěte příčinu křečí

Svalové křeče mohou přicházet na základě různých příčin. Na vás, vašem fyzioterapeutovi či lékaři pak je příčinu či jejich kombinaci odhalit. Mezi nejčastější příčiny svalových křečí u běžců patří příliš velká zátěž, špatný tréninkový režim vedoucí k přetížení jedné svalové skupiny a zkrácení druhé svalové skupiny, minerální nerovnováha či nedostatek tekutin. Obvykle se ale jedná o kombinaci těchto příčin.
Pro zajímavost mezi další příčiny křečí v dolních končetinách patří nadměrná konzumace alkoholu, poruchy výživy, cukrovka, poruchy štítné žlázy, křečové žíly a další poruchy s prokrvením, užívání některých léků (diuretika, penicilamin, kyselina listová a další) nebo například těhotenství. Křeče také podporuje chlad nebo únava.

Co ještě funguje na svalové křeče

Naslouchejte svému tělu a snažte se ho nepřetěžovat. Méně je někdy více. Na maraton také nenatrénujete neustálým běháním maratonů, ale kratšími vzdálenostmi v různých tempech. Navíc každý člověk je originál a tomu byste měli přizpůsobit i svůj trénink.
Jak už jsme výše nastínili, na křeče funguje protahování, respektive pořádné prokrvování svalů. Tím se do svalů dostane vše potřebné pro jejich správnou funkci. Samozřejmě za předpokladu, že půjdete ruku v ruce s dalšími činnostmi, které vám pomohou křeče eliminovat. Pravidelné protahování (nejen když se křeč dostaví), může výrazně snížit objevující se křeče.

Pokud vás trápí křeče v lýtku, zkuste toto jednoduché protažení. Stoupněte si čelem ke zdi cca 90 cm od zdi, chodidla mějte celou plochou na zemi a ruce natažené a opřené o zeď. Poté se nakloňte ke zdi, jako byste dělali klik. Tím protáhnete svá lýtka.
Zadní stehenní sval si můžete protáhnout třeba při předklonu nebo v sedě s nataženýma nohama. K těm se následně předkloníte a chytíte se za špičky. Jistě budete znát i spoustu dalších protahovacích cviků.

Předejděte křečím

V rámci prevence doporučujeme dodržovat zdravý životní styl – nekouřit, nepít větší množství alkoholu nebo například předcházet nadváze. Svou pozornost soustřeďte také na vhodnou obuv, nejen tu běžeckou.
Základem je také správná technika běhu, vhodné dávkování tréninkové zátěže a dostatečná regenerace. S regenerací vám mohou pomoci mimo jiné Adjustační ponožky, které vám zajistí dostatečné prokrvení chodidel a protáhnou svaly na nohou. Navíc jsou na křeče do prstů na nohou jako dělané. A když si je vezmete po běžeckém tréninku, pocítíte příjemnou úlevu.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: