Jak se správně starat o psího běžce a jak s během vůbec začít? Tohle byste měli vědět

Jak se správně starat o psího běžce a jak s během vůbec začít? Tohle byste měli vědět

Máte doma čilého psa, který miluje pohyb a energie má na rozdávání? Zkuste canicross – skvělý způsob, jak si užít běhání se psem, posílit váš vzájemný vztah a přitom zlepšit kondici vás obou. V tomto článku jsme sepsali, co ke canicrossu budete potřebovat, jak vašeho psího parťáka na běhání navyknout nebo jak správně upravit stravu aktivního psa. Připravte se, jdeme na to!

Co je vlastně canicross?

Při canicrossu je k vám váš čtyřnohý kamarád připoutaný speciálním postrojem a pružným vodítkem a pomáhá vám svým tahem k rychlejšímu běhu. Tento sport, který k nám dorazil v roce 1997 z Francie, si získal oblibu mezi majiteli psů, toužící aktivně trávit čas se svými mazlíčky. Jeho velkou výhodou je, že nezáleží ani na velikosti ani na plameni psa. Jde jen o to, zda si váš chlupáč pohyb užívá a zda je v dobrém zdravotním stavu.

Co budete k běhání potřebovat?

Na začátku téměř nic – nejlépe se vám bude běhat, když je pes navolno. Hezky si tak zvykne a už bude tušit, co ho čeká. Postupem času je ideální pořídit speciální postroj na canicross. Ten je navržený tak, aby rovnoměrně rozložil tlak a zabránil poranění psa. Při výběru dbejte na to, aby psovi dobře seděl a nijak ho neomezoval v pohybu.

K postroji pořiďte vodítko s amortizérem – elastickou gumou, která tlumí nárazy a zajišťuje, že běh je pohodlný jak pro vás, tak pro psa. Vodítko by mělo být dostatečně dlouhé – ideálně kolem 2 metrů – aby umožnilo volný pohyb. Vodítko si pak připnete k běžeckému sedáku, které rozloží tah psa na celou vaši pánev, takže vás nebudou bolet záda.

Jak tedy začít?

Nejdřív zvykněte pejska na postroj. Nasaďte mu ho na chvíli doma a postupně dobu nošení prodlužujte. Pomocí hraček nebo pamlsků mu vytvořte pozitivní asociaci, aby ho novinka nijak nestresovala.

Pak začněte krátkými běhy. Na začátku můžete chvíli jít, chvíli běžet – klidně uběhněte jen jeden dva kilometry (či méně) a postupně vzdálenost prodlužujte. Myslete také na to, že před aktivitou je potřeba psa zahřát, aby se nezranil. Po běhu psa “vychoďte” a protáhněte, aby ho nic nebolelo. A nezapomínejte také na odměnu – po tréninku mu nabídněte jeho oblíbenou hračku nebo pamlsek. To posílí jeho motivaci a radost z běhání.

A jak psího běžce správně krmit?

Pokud je váš pes v dobré kondici, s vyšším výdejem energie by měl narůst také příjem (pokud ovšem nechcete, aby pes zhubnul). Buďte však opatrní a veškeré změny dělejte pomalu, postupně a nepřehánějte to.

Základem je pak samozřejmě kvalitní krmivo. Vyberte vyvážené granule pro psy, které jsou bohaté na bílkoviny a tuky. Pokud preferujete BARF, soustřeďte se na kvalitní maso, zeleninu a ovoce. Kvůli běhání nemusíte stravu nějak výrazně měnit, pokud vám současná strava funguje (pes je šťastný, má lesklou srst a pevné bobky), zůstaňte u ní.

Zaměřte se však na dobu krmení. S plným žaludkem se bude psovi běhat dost těžko, krmte ho tedy nejpozději dvě hodiny před zátěží. Zároveň mu necpěte krmení hned po doběhnutí – nechte ho vydechnout, jinak mohou nastat trávicí potíže.

Důležitá je pak hlavně hydratace. Když se váš pes unaví, tak prostě zastaví, jenže když nebude dostatečně hydratovaný, následky mohou být mnohem horší. Pes by měl proto vypít zhruba 15 ml/kg dvě hodiny před zátěží (záleží také na velikosti psa, roční době nebo délce běhu). Voda tak bude mít dostatek času dostat se do krve a nebude ho tížit v biže. Pokud máte strach, že pes vodu nevypije, rozmíchejte v ní trochu psí paštiky, rozmočte piškot nebo mu nabídněte vývar. Uvidíte, že misce nic nezbyde.

Tohle je klíčem kvalitní péče o psího běžce!

Správná výživa, hydratace a postupné navykání psa na běhání jsou pro úspěšné a canicrossové aktivity bez úrazů úplný základ. Sledujte hlavně kondici psa, přizpůsobte jeho stravu a dbejte na správné načasování pití a krmení. S vhodným vybavením a pravidelným tréninkem se váš čtyřnohý přítel bude těšit na každý běh a společně si užijete spoustu zábavy.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: