Jak se rodil a zrodil GreenRunner na mosteckém kopci

Jak se rodil a zrodil GreenRunner na mosteckém kopci

„Ressl obsahuje 45 kilometrů pěšin a cestiček,“ říká muž s příhodným příjmením, v jehož hlavě se zrodil nápad na unikátní stezku.

Les o rozloze 450 hektarů v blízkosti velkého města byl jednou z největších inspirací inženýra Pavla Vopravila pro myšlenku výstavby okružní lesní stezky. Stezky jak pro běh, tak pro „nordic walking“, tak i pro jízdu na kole. Na Resslu, 413 metrů vysokém nejzápadnějším vrchu Českého středohoří.

„Ressl jsem dobře znal, před lety jsme se tu projektovali jeho revitalizaci, altány, hřiště a podobně. Tak jsem se synem asi před šesti lety začali uvažovat o okružní stezce, ten nápad mi ležel v hlavě víc než rok,“ vzpomíná Pavel Vopravil.

„Pokaždé, když jsem běhal křížem krážem po lese, po cestách a stezkách nahoru a dolů, jsem si říkal, jaké by to asi bylo běžet po okruhu dost dlouhém na to, aby člověk mohl jen běžet a nemusel: z kopce do kopce (což každá kolena nevydrží), rozhodovat se, kterou cestou se dát, počítat uběhlá kolečka, obávat se, že zabloudí… Je opravdu důležité, kde, po jakém povrchu a v jakém prostředí člověk běhá. A tady je velký les hned na kraji města! Tak jsem se vydal hledat v něm tu ideální „vodorovnou“ trasu. Nejprve na mapě a pak s GPS v ruce i v terénu. Pak stačilo jen trochu upravit místy bujný porost, párkrát kopnout krumpáčem, dvakrát přelézt horkovodní potrubí a základ je hotov,“ zlehčuje otec myšlenky.

„Našli jsme nejdelší vrstevnici, zanesli ji do mapy, založili webové stránky. A zkusili se obrátit na město. Schůzka s náměstkem Markem Hrvolem dopadla velmi dobře, město souhlasilo a domluvila se i podpora. Zdárně pak běžela i jednání s pracovníky odboru rozvoje a dotací a s dalšími organizacemi, se správci lesa, inženýrských sítí a podobně. Rozjeli jsme to…

Zvolili jsme formu dobrovolnických akcí, aby se přímo obyvatelé města mohli podílet na realizaci. S pomocí města se vyhlásila první brigáda, které se zúčastnil i pan primátor Paparega. Chodilo postupně až osmnáct lidí, pak účast zvolna klesala až tak na deset, ale z nich se rekrutovali ti skalní. Při překonání horkovodu nám zase sponzorsky pomohla Severočeská Teplárenská. Pomáhaly i další firmy, třeba prodejoleju.cz, která financovala nákup prvního nářadí. Cílem bylo: vytrvat až do konce! Celých deset kilometrů. Kopat, srovnávat, kličkovat mezi stromy.

Podívejte se na další možnosti sportovního vyžití v Mostu

S pomocí zapálených nadšenců bylo v letech 2016 až 2018 zprovozněno celkem 7,5 kilometru stezky. Poslední rok už jsme z víkendových brigád přešli v létě, kdy je déle vidět, na úterky a čtvrtky. Bylo to intenzivnější, stejně pro kopáče-amatéry je obtížné vydržet v sobotu v kuse kopat třeba čtyři hodiny.

Pomáhali můj syn, dcera, matka, otec, synovec s kamarády, manželka… Ta se starala o občerstvení, vždycky také napekla brigádníkům nějakou buchtu, padlo jich asi šedesát.

Od roku 2019 pak probíhaly práce převážně formou brigád studentů, financovaných z dotačních prostředků Ústeckého kraje (z daru společnosti Vršanská uhelná). To už jsme pracovali na takzvané „houbě“, nejnáročnější části na severu kopce, kde je i dost strmý svah. Houba jí říkáme pro její tvar na mapě,“ přibližuje pan Vopravil finiš stavby.

V září 2019 byly dílčí úseky trasy propojeny a do konce roku ještě probíhaly opravy nedodělků. V prosinci 2019 byla stezka dokončena a osazena originálním kilometrovým značením ve formě jedenácti čedičových patníků s logem stezky.

„Při hledání názvu nás napadlo slovo GreenRunner, podle jedné postavy ze synovy hry. Ta slova vystihují, o co jde. Běh v lese, v přírodě, v zeleni. Založili jsme taky stejnojmenný spolek kvůli možnosti pořádat závody a získat dotace. S podporou města se zde uskutečnil závod Ressl Kross Run s trasami v délkách pět a deset kilometrů.

„Připravovali jsme letos další ročník, ale v původním termínu 4. dubna musel být závod zrušen. Uvidíme, jak to bude dál. Měsíc před konáním jsme měli registrovaných sedmdesát lidí, zhruba jedna třetina už měla i zaplaceno.“

Co stezce ještě chybí? Teď asi hlavně doznačit některé úseky, často se kvůli suchu kácí. „Značení je třeba provést na stromy barvou, plastové tabule se neosvědčily, jsou bohužel některými nenechavci strhávány. Ke značení používáme logo stezky. O jejím prodlužování či výstavbě jiné neuvažujeme, je hodně dlouhá – stačí si ji vyzkoušet…,“ láká Pavel Vopravil.

Jak se ke stezce dostat? Je to jednoduché: přijet na Resslu k rybníčku a odtud směrem k amfiteátru, kde se dá na stezku vydat oběma směry. Ale míst nástupu je samozřejmě víc, skoro každou pěšinkou nebo cestou na stezku dřív nebo později narazíte. Od koupaliště nahoru, od restaurace Pohádka i jinde.

„Čistota, úklid? Pohyb lidí samozřejmě nějaký nepořádek přináší. Problém je, když někdo přijede autem, dá si nějaký energetický drink a plechovku odhodí. Říkáme lidem – stezka je vaše, stále otevřená, tak se o ni starejte, takovou ji pak budete mít. Pomáhá každoroční akce Ukliďme Česko, letos se bohužel musela zrušit,“ říká.

Trasa je plánovaná po nejdelší vrstevnici, kterou vrch má. Její délka je přes deset kilometrů a vede v horní třetině kopce na úrovni 382 metrů nad mořem. Vrstevnice je „uvnitř“ kopce a je paradoxně delší, než jeho samotný obvod s délkou asi 9 kilometrů.

Vlastníma očima a nohama
Vine se kouzelně mezi stromy. Tu a tam se ladně zhoupne či vykrouží měkoučký a téměř klopený zákrut. Občas překříží (nefrekventovanou) silnici. Povrch na mnoha místech téměř pruží. V pravidelných intervalech na vás z kůry stromu blikne výrazný a přitom do prostředí ideálně zapadající jednoduchý logotyp. Vyzkoušejte…
Na stezku jsem se vydal po Velikonocích. Navzdory kalendáři poletoval sníh, bylo jen nepatrně nad nulou. Aspoň, že svítilo slunce. Přestože byla na 14. dubna ukrutná zima, brzy mě dojel cyklista – už to říká o kvalitě a oblíbenosti stezky hodně…

Celý běžecký okruh je možné rozdělit na dvě části. V prostoru rozlehlého sedla se stezka setkává sama se sebou na vzdálenost padesáti metrů. A tak je možné si okruh zkrátit z deseti na 7,5 kilometru. Výchozím bodem okruhu je rybníček na Resslu, respektive areál bývalého amfiteátru. Trasa zde probíhá horní třetinou bývalého hlediště. Trasa se vlní v několika údolích a hřbetech a je vedena jak ve volných svazích, tak ve strmých částech kopce.

„Konfigurace terénu definuje tvar cesty, od šířky půldruhého metru až dva metry po úzký singltrek. Singltrek je spojován hlavně s cyklistikou. Na Resslu je to pro bikery ráj,“ doplňuje Pavel Vopravil, který je hlavně cyklistou, ale také turistou a běžcem. Není organizován, zkrátka se rád pohybuje v přírodě.

„Dal jsem si tu práci a změřil délku všech pěšin, cestiček a cest na Resslu. Kdyby se každou projelo jen jedenkrát, je jejich celková délka více než 45 km. No ale myslím, že každý biker, i ten náročný a zdatný, by občas využil odpočinkovou trasu. Stává se nám teď, že se ozývají lidé i zdaleka a nechtějí jet jen do Mostu či na Ressl, ale přímo na stezku, protože o ní slyšeli nebo četli,“ dodává  Pavel Vopravil.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: