Jak se připravit na běhání na podzim a v zimě?

Jak se připravit na běhání na podzim a v zimě?

Na podzim a v zimě se běhání vůbec nemusíte vzdávat. Odborníci doporučují pokračovat v tréninku na čerstvém vzduchu, dokud teplota neklesne pod -10 °C. Může se tak ukázat, že většinu sezóny strávíte na svých oblíbených trasách. Zjistěte, jak připravit své tělo a co si obléci na běhání na podzim a v zimě.

Běhání na podzim a v zimě: jak připravit organismus?

Než začne podzimní a zimní sezóna, připravte své tělo na období zvýšeného rizika výskytu infekce. Na svou imunitu dbejte prostřednictvím zdravých návyků. Důležitá bude vyvážená strava založená na zelenině, ovoci, ořeších, celozrnných výrobcích a hodnotných rostlinných olejích. Nezapomínejte na doplňování vitaminu D, který je v podzimním a zimním období nezbytný pro udržení dobré kondice. Snažte se dostatečně spát a vypít asi 1,5-2 litry vody denně. Pokud se nachladíte, vynechejte trénink, protože by byl pro vaše tělo příliš velkou zátěží.

Pokud jde o samotný běh, změňte intenzitu cvičení. Na podzim a v zimě je vzduch příliš chladný na to, abyste mohli při velmi rychlém a intenzivním tréninku zhluboka dýchat. Vdechování vzduchu ústy může vést k nadměrnému vysušení sliznice a podrážděním. V tomto období pracujte na své síle a vytrvalosti. Při takovém běhu se snažte dýchat nosem. Rovněž nezapomeňte na delší rozcvičku. Nejlépe je provádět ji ještě doma a pak pokračovat venku. Svaly tak budou mít dostatek času na zahřátí, i když je zima.

Jak se obléci na běhání na podzim a v zimě: nejlepší oděvy a spodní prádlo na jogging v zimě

Běžecké oblečení na podzim a v zimě by mělo být přizpůsobeno nejen teplotě, ale také intenzitě tréninku. Optimální a nejvíce ekonomickou teplotou bude během veškerých aktivit teplota 37°C. Nepříznivý vliv bude mít jak pokles, tak skok o několik stupňů. Tělo si reguluje teplotu samo, např. vylučováním potu, ale vyplatí se mu pomoci výběrem správné základní vrstvy. Jedná se o vrstvu, která je tělu nejblíže, a proto je zodpovědná za termoregulaci, odvádění tepla a nadměrné vlhkosti. Při běhání v podzimní a zimní sezóně je proto nutné používat termoaktivní prádlo. Díky použití technických materiálů a moderních technologií dokáže zahřát, i když je chladno (např. během odpočinku nebo méně intenzivního tréninku), a zabraňuje přehřátí. Specialisty na vývoj moderních triček, šortek, legín, podprsenek a termoaktivních trenýrek pro běžce jsou značky: On Running, X-Bionic, Compressport, Icebreaker, Falke.

Další vrstvou by měla být dostatečná tepelná izolace v podobě kalhot a trička s dlouhým rukávem, případně ještě termoregulační mikiny. Při výběru běžeckého oblečení se vyplatí řídit se pravidlem, že k teplotě vzduchu je třeba připočítat 10 stupňů a vybrat oblečení pro tyto podmínky. V opačném případě může být jednoduše příliš teplo nebo příliš zima. Vhodné jsou například legíny Brooks Run Visible určené pro přechodné období a protidešťové běžecké kalhoty On Running Storm Pants na nepříznivé počasí. K nim je možné zvolit tričko s dlouhým rukávem, np. Brooks Run Visible z materiálu DriLayer® (89% recyklovaného materiálu), Dynafit Alpine Pro L/S longsleeve z ultralehkého technického úpletu nebo dámské běžecké tričko X-Bionic Invent 4.0 Run Speed.

Když teploty klesnou, další vrstvou by měla být ta, která chrání před větrem, chladem a deštěm. Vhodné budou lehké tenké běžecké bundy. Při výběru se vyplatí zkontrolovat, zda mají DWR impregnaci a nepromokavé zipy. Modely protidešťových bund značky On Running, která se specializuje na běžecké oblečení, mají na zádech dodatečný panel podporující ventilaci. Vyberte si také klasický tunel nebo tunel 3 v 1, stejně jako čepici a rukavice z vlny nebo technického materiálu.

Běžecké boty na podzim a zimu – jaké zvolit?

Nesmírně důležité je zvolit správnou běžeckou obuv. Pokud běháte ve městě, vhodné budou běžecké boty na asfalt vyrobené z nepromokavého materiálu vybavené hlubšími podrážkami. Pro zlepšení tepelného komfortu k nim můžete použít návleky, které chrání kotník. Pro běh v terénu budete potřebovat boty s protiskluzovou podrážkou (např. na ledu, sněhu, ale také na mokrých kamenech nebo blátě) a dodatečnou nepromokavou membránou. Běžecké boty na zimu najdete mimo jiné v kolekcích Brooks a On Running.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: