Jak se přihlásit na orienťácký závod?

Jak se přihlásit na orienťácký závod?

Kam pojedeme o víkendu na závody? Většina běžců má jasno – vybírá si podle termínovky nebo podle zkušeností z minulých let. U běžeckých závodů tedy není s výběrem problém, ale co orienťáky? Co když ale chceme poznat něco nového? Zaběhnout si unikátní trať v nepoznaném terénu nebo prostě objevit nové závody?

Prvním průvodcem ti může být web Zacitorientak.cz, tady v záložce “Chci ho zkusit” po zadání tvé adresy nebo posunutí šipky do místa bydliště vyjedou tipy na areály pevných kontrol, výukové mapy k vytištění doma a samozřejmě i na nejbližší závody. U těch je proklik na databázi závodů ORIS. Tento informační systém, který obsahuje kompletní termínovou listinu všech oficiálních závodů a také mnoho dalších zajímavých orienťáckých akcí. Ke všem závodům zde najdeš přihlášky, rozpis (prvotní informace, zveřejněn vždy alespoň dva týdny před závodem), pokyny (závodní informace, zveřejněny pár dní před závodem), parametry tratí, startovky, po závodě také výsledky, fotky a další. V kalendáři ORIS můžeš také jednoduše filtrovat závody podle místa a termínu konání nebo disciplín.

Jak se tedy na závod přihlásit?

Na většinu závodů (s výjimkou např. MČR) není účast omezena a přihlásit se může kdokoli. Pro přihlášení veřejnosti (závodníků neregistrovaných v klubech Českého svazu orientačních sportů, ČSOS) se používá tzv. jednorázová přihláška. Tu najdeš po rozkliknutí názvu závodu v kalendáři ORISu vpravo nahoře. Jednorázová přihláška je velmi intuitivní — po zadání e-mailu a jeho ověření už se vyplňuje pouze přihláškový formulář včetně doplňkových služeb (např. možnost zapůjčení čipu – ten potřebují pro závod všichni běžci!) a informací k platbě startovného. Tímto způsobem lze udělat i hromadnou přihlášku (pro celou rodinu nebo skupinu kamarádů). Přímo na stránce ORIS je k dispozici podrobná nápověda.

Na tratě pro veřejnost (P, T, HDR, o kterých píšeme více níže) umožňují pořadatelé obvykle přihlášku také na místě, většinou do počtu nachystaných map (za hezkého počasí se tedy může stát, že místo již nebude). V tomto případě je nutné zajít na prezentaci v centru závodů s požadovaným obnosem startovného a vlastním čipem (ten si lze zapůjčit na místě). Do závodních kategorií se obvykle nelze hlásit v den závodu, startovní čísla i mapy jsou již nachystané. Doporučujeme se hlásit předem přes ORIS nebo výjimečně e-mailem uvedeným v rozpise.

Pokud se zaregistruješ v některém z klubů ČSOS, budeš se moct hlásit přímo přes ORIS pomocí vlastního účtu, případně přes klubový přihlašovací systém.

Pro koho je orienťák?

  • Pro VŠECHNY GENERACE,
  • pro MLADÉ I ZKUŠENÉ,
  • pro RODINY S DĚTMI,
  • pro MILOVNÍKY PŘÍRODY
  • pro ELITNÍ BĚŽCE A BĚŽKYNĚ,
  • pro OUTDOOR DOBRODRUHY,
  • …takže i pro TEBE!

Na jaký závod se přihlásit?

Orienťáckých závodů je každý rok více než 200, který je tedy ten správný? Pokud se přihlásíš na nějaký ze závodů v okolí, neuděláš chybu, krásné lesní terény jsou ve všech koutech ČR. Při hledání závodu je vhodné vybírat také podle disciplíny, která se tam běží – v lese je to především klasická trať (čas vítěze kolem hodiny) a krátká trať (čas vítěze kolem 30 minut). Začátečníci většinou mohou být na trati o poznání déle, než vítěz, protože ještě nemají tolik mapových zkušeností. Závod od závodu ale běžci lépe chápou mapu a dělají méně chyb. Hlavním z městských závodů je sprint. Nejrychlejší ho běhají za 12-15 minut, tratě vedou se skrze parky i historická centra měst a mapa je více podobná turistické.

Jakou kategorii si vybrat?

Na každých orienťáckých závodech najdeš tzv. kategorie pro veřejnost. Obvykle nesou označení OPEN, P (příchozí), T (trénink) a HDR (děti s doprovodem rodičů, po fáborcích). Jejich výhodou je to, že se nemusíš hlásit dopředu, ale veškerou administrativu můžeš odbýt na místě. Případně lze využít jednorázovou přihlášku přes ORIS. Kategorie OPEN nebo P jsou nejjednodušší tratě začátečníky, T je obtížnější, kterou běhají i zkušení závodníci v rámci tréninku. Na některých závodech se můžeš někdy setkat s tzv. semaforem, kategorie pak mají barvy odstupňované stejně jako lyžařské tratě od nejjednodušší bíle přes zelenou, modrou, červenou až nejtěžší černou. 

Běžné závodní kategorie jsou rozděleny podle věku a pohlaví — ženy a dívky běhají kategorie D, muži a chlapci kategorie H. Číslo za písmenem kategorie určuje věk. Platí, že číslo v žákovských a dorosteneckých kategoriích značí maximální věk a u veteránských minimální věk závodníka. Dospělé kategorie (D21, H21) může běžet kdokoliv nehledě na věk. Tedy například kategorie D10 je určena pro dívky do 10 let, kategorie H55 pro muže nad 55 let, a D21 pro jakoukoliv ženu (nejobtížnější a nejdelší dámská trať). Někde se mohou používat pro podkategorie dospělých také označení L (long, dlouhá) a K (krátká), tedy H21L (delší) a H21K (kratší). Na běžných oblastních závodech bývá kolem 30 kategorií, takže to svou si najdete opravdu každý. Tak pojď taky zkusit orienťák!

Foto: Vojtěch Illner, Jiří Čech, Klára Mašínová

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: