Jak se obléct na zimní běh

Jak se obléct na zimní běh

Letos teplé podzimní počasí vydrželo dlouho, ale nic netrvá věčně. Teploty klesají, vítr a déšť vybízí spíše k trávení času někde u krbu s dobrou knihou a horkým čajem. Nicméně podzimní a zimní běhání má velké kouzlo a aby si je běžec pořádně užil, tak musí být připraven čelit vrtochům počasí. Teď vás napadne: jaká je správná kombinace svršků nebo který materiál je zlatým grálem, abych se cítil komfortně kdykoliv, kdekoliv? Univerzální řešení neexistuje, nicméně není třeba propadat zoufalství 😊

V tomto období (více než kdy jindy) je klíčové vybrat vhodné funkční prádlo. Může to být na první pohled trošku alchymie, ale když nastavíme několik parametrů, tak je to vlastně jednoduché. Potivost v závislosti na intenzitě pohybu, vnímání okolní teploty – to jsou klíčové parametry a u každého jedince individuální. Osobně bych rozdělil oblečení na jednotlivé vrstvy.

První vrstva/ funkční prádlo  je za mě nejdůležitějším prvkem. Důležité je, že každý typ má jiné teplotní určení v závislosti na intenzitě pohybu. Z praktického hlediska není žádoucí, abyste se přehřívali a nadměrně potili nebo vám byla zima. Nižší intenzita = teplejší první vrstva. Vyšší intenzita = první vrstva s nižší gramáží. Pokud nemáte s výběrem zkušenosti, začal bych variantou určenou pro intenzivnější pohyb jako např. CRAFT Active Extreme. V tomto směru vám může velice dobře pomoci i Selektor funkčního prádla od ikonického švédského výrobce CRAFT.

Nezapomeňte na boxerky/kalhotky z funkčního materiálu. Ponožky v závislosti na použité obuvi (membrána/bez membrány) bych volil vyšší s příměsí merina.

Teď se dostáváme k elasťákům/kalhotám. Určitě bych doporučil dlouhé varianty. Na výběr je velké množství různě zateplených kalhot. Kalhoty bez zateplení se hodí na intenzivní tréninky, doporučím například kalhoty CRAFT PRO Trail Tights,  naopak v nízké intenzitě oceníte zateplení a membránu, která neprofoukne. Vhodným výběrem jsou za mě CRAFT ADV SUbz Tights

Pokud běháte po silnici a cyklostezkách, určitě se zaměřte na reflexní varianty z řady CRAFT Lumen. Výrazné reflexní ošetření mají například kalhoty CRAFT ADV SubZ Lumen Tights.

Svrchní vrstva by vás měla ochránit před vnějšími vlivy. Nejčastěji využívám větrovku CRAFT ADV Essence Wind nebo vestu CRAFT ADV SubZ.

Ochranu před deštěm a sněhem zajistí technicky propracovaná běžecká bunda CRAFT Pro Trail Hydro s membránou Ventair.

Často opomíjenými jsou doplňky – čepice, čelenky a rukavice. Jakmile teplota klesne pod  0°C, měním rukavice CRAFT ADV Speed za kombinované rukavice CRAFT 2v1 ADV Hybrid. Zkuste si přemrzlýma rukama odemknout vstupní dveře do teplého bytu a to nemluvím o bolesti při opětovném prokrvení.

Je nutné si uvědomit, že v lese bude měkko a asfalt může klouzat. V terénu na podzim hladká podešev příliš úsměvu na tváři běžce nevykouzlí a i technicky nenáročný seběh se může stát bojem o přežití. Pokud hledáte jednu univerzální botu, kterou v létě použijete na trailové běhání a v zimě od zasněžené asfaltové cesty po bahnité polňačky, jsou super CRAFT Pro Endurance Trail.

Pro Endurance Trail vychází z velice povedené silničky CRAFT Pro Endur Distance, jen podešev má větší grip a svršek je upraven na trailové skotačení.

Nabídku dalších produktů značky CRAFT nejen na zimní výběhy najdete na https://craft.vavrys.cz/ a u autorizovaných prodejců.

Autor článku: Jan Kolorz, hobby běžec a Teamwear manažer pro CRAFT CZ a SK

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: