Chystáte se začít běhat, ale nejste si jisti, jak se obléct, aby vám při výběhu v chladném počasí nehrozilo prochladnutí ani přehřívání a s ním přicházející nadměrné pocení? Poradíme vám, na co se při výběru vaší zimní běžecké výstroje zaměřit.
Říkáte si, že běh v zimě je zbytečně složitý a váháte, jestli raději nepočkat s prvním výběhem do jara? Nesmysl. Čím dřív začnete, tím lépe. Uvidíte, že když začnete okamžitě, přivítáte jaro s lepší fyzičkou a pevnějším tělem. S běháním můžete začít kdykoliv, pokud jste správně oblečeni a obuti. Stačí jen při nakupování dodržet pár pravidel a poprvé vyběhnout.
Proč běhat v zimě?
Zimní běhání má několik výhod: kromě krátkého období začátkem roku, kdy se ulice hemží všemi, kdo si dali za novoroční předsevzetí boj s nadbytečnými povánočními kily, bývají ulice i ovály příjemně vyprázdněné. Pro spoustu začátečníků je navíc příjemné běhat v potemnělém městě ukrytí před zvědavými pohledy kolemjdoucích. Při správném oblečení je navíc minimální riziko prochladnutí, dýchání chladného vzduchu může působit pozitivně na vaše dýchací cesty a tím posilovat imunitu.
Co si pořídit na zimní běhání?
Základem je pořízení tří vrstev: základní, izolační a ochranné. Základní vrstva zahrnuje funkční spodní prádlo a má za úkol odvádět vlhkost od těla. Kromě správného materiálu je nutné i pečlivý výběr velikosti. Příliš těsné ani volné termo prádlo totiž nebude správně fungovat. Vybírejte proto trenýrky, kalhotky, tílka a podprsenky opravdu pečlivě. V opravdu mrazivém počasí můžete sáhnout i po oblíbeném merinu nebo jiném hřejivém funkčním materiálu, hlavním účelem základní vrstvy však není zateplení, ale odvod potu.
Izolační vrstva udrží a distribuuje teplo. Nešetřete na ní, využijete ji i během jara a podzimu. Standardně jde o funkční trička, mikiny nebo legíny, které mají vyšší gramáž než základní vrstva. V případě, že je vám zima i přes legíny, můžete na ně natáhnout volnější kraťasy.
Ochranná vrstva ochrání nejen před mrazem, ale i povětrnostními podmínkami. Většinou jde o běžecké bundy nebo větrovky. Při výběru se zaměřte na to, v jakém počasí máte v plánu běhat. Přinutíte se k vyběhnutí i při teplotách pod bodem mrazu? Žijete ve městě, nebo v horách? Při teplotách kolem nuly většině lidí stačí lehčí bunda, pro běh v nižších teplotách můžete volit teplejší membránové provedení. Zvažte také nutnost voděodolnosti, ne každý je totiž ochotný jít běhat i za deště nebo hustého sněžení.
Jaké doplňky se hodí při běhání?
V zimních měsících se doporučuje ochrana uší pomocí čepic nebo čelenek. Nepoužívejte ale svoji klasickou čepici, která neodvádí pot, a zkuste raději tenké merino nebo jiné materiály, které zaručí, že vám nebude zima na uši, ale zároveň nepřiběhnete domů s totálně propocenými vlasy.
Myslete také na své ruce. Dámské rukavice na běh by měly být slabé, aby se vám nepotila dlaň, zároveň ale dost silné na to, aby vám při běhu na mrazu nemrzly prsty. Dámské i pánské rukavice na běhání nabízí většina sportovních značek, jako je Nike, Adidas nebo Craft. Dámské rukavice navíc využijete i při jiných venkovních zimních sportech nebo při procházkách, investice do nich se proto nemusíte bát: vyplatí se.