Jak předejít otlačeninám a nepohodlí v běžecké obuvi?

Jak předejít otlačeninám a nepohodlí v běžecké obuvi?

Pravidelné běhání se neobejde bez běžecké obuvi. Ta nás ale dokáže často pořádně potrápit. Zejména na dlouhé vzdálenosti je přitom nezbytné, aby bota dokonale sedla a nezpůsobovala nepříjemné otlačeniny a další diskomfort. Jak těmto problémů předcházet?

Základem je správná velikost

Jak už to tak bývá, odrazit byste se měli od toho úplně základního. Běžecká bota vám musí dokonale padnout, už co se týče její velikosti. Nesnažte si kupovat o půl čísla větší nebo menší botu jen proto, že zrovna byla ve slevě a nabídce nešlo odolat. V botě budete trávit desítky a stovky kilometrů. Rozhodně vás nesmí tlačit prsty u nohou nebo pata, protože v botě není dostatek místa. A stejně tak se noha nesmí v botě hýbat. V tom, co vycházková obuv obvykle snese, vás běžecké boty skutečně vytrestají.
Když tedy kupujete novou běžeckou obuv, vždy vybírejte z těch kusů, které vám dokonale sedí. Teprve u bot, které sedí, poté můžete zkusit počkat na slevu nebo jinou akční nabídku.

Není to ale jen o velikosti

Velikost jsme zmínili jako zcela zásadní parametr z toho důvodu, že sebelepší bota bude kvůli nevhodně zvolené velikosti působit vašim nohám potíže. Ještě než ale začnete vybírat velikost, se musíte zaměřit na typ běžecké obuvi.
Není to totiž tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát. Existuje nespočet druhů běžecké obuvi dle toho, jakou máte běžeckou techniku, na jakém běháte terénu, za jakého počasí, nebo jaký máte tvar nohy.
Zamyslete se tedy v první řadě nad tím, zda běháte spíše po městských trasách tvořených především chodníky, nebo zda s oblibou míříte na lesy a louky a běháte tedy na podkladu přírodním. Roli hraje i to, zda vyběhnete pouze za teplých letních dnů, nebo běháte bez ohledu na to, že zrovna prší či mrzne.
Je totiž důležité, aby bota uměla správně tlumit nárazy, nebo aby vás podržela na kluzkém povrchu. Pokud totiž bota tuto funkci neplní, ve větší míře zapojujeme nejen chodidla, která pak dostávají více zabrat a nohy po běhu zkrátka bolí.

Nová obuv potřebuje čas

Když máte nový pár obuvi, neměli byste v něm hned vyrazit na maraton. Nový pár musíte „zaběhat“. Začněte tedy na kratších vzdálenostech. Když se objeví otlačeniny, nezoufejte. Pomůže vám náplast od Leukoplast. Dejte si pár dní volna a poté boty nazujte znovu. Boty se vyšlápnou a problémy by měly postupně odeznít. Noha i bota si na tebe zkrátka nejprve musí zvyknout.

Na co ještě myslet?

I když splníte všechny výše zmíněné pokyny, stále můžete udělat chybu. Záleží totiž i na ponožkách nebo na tom, jestli botu máte správně zavázanou a utaženou. Opět platí, že chyba může znamenat otlačeniny, špatně fixovanou nohu v botě, nebo třeba nadměrné pocení.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: