Jak posílit imunitu v zimě?

Jak posílit imunitu v zimě?

Motivace spousty běžců klesá spolu s klesajícími teplotami. A když teploměr ukazuje pod bod mrazu, i řada těch motivovanějších to vzdá a zůstane raději v teple domova, než aby vyběhli do zimy a riskovali nachlazení. Běhat se ale dá v téměř každém počasí, pokud jsme na to správně připravení a víme, co dělat před vyběhnutím i po doběhu. Máme pro vás několik tipů, jak přečkat zimní běhání ve zdraví a užívat si jej po celý rok.

Správně se oblečte

Do chladného počasí se dostatečně a vhodně oblečte. Raději než jednu silnou vrstvu zvolte několik tenčích vrstev, které v případě potřeby můžete svléct. Spodní vrstva by měla být tenčí a z kvalitního odolného materiálu, ideálně z merino vlny. Ta vrchní by měla být neprodyšná, aby nás ochránila před větrem a vlhkem.

Před vyběhnutím byste měli cítit mírný chlad, pokud je vám už při prvních krocích teplo, pravděpodobně se po prvních deseti minutách budete přehřívat a bude vám zbytečně teplo.

Otužujte se

Otužování je skvělý způsob, jak tělo navyknout chladu. Otužovat byste se měli nejlépe celoročně, nebo s tím alespoň začít hned na podzim a tělo na chlad přivykat postupně. Začít můžete postupným snižováním teploty vody při sprchování, později zkuste přidávat studenější závěrečnou sprchu zaměřenou například jen na ruce nebo nohy a postupně zapojujte i další části těla a dále snižujte teplotu. Pokud jste zvyklí, můžete samozřejmě využít ledovou vodu ve venkovní kádi nebo jezeře.

Po doběhnutí se zahřejte

V zimě po doběhnutí neotálejte a zamiřte co nejdříve do teplé sprchy. Strečink po běhání nechte až na později, pokud byste se protahovali ve zpoceném oblečení (a dokonce venku), prochladli byste a může hrozit onemocnění.

Po sprše prohřejte tělo i zevnitř – dejte si teplou vodu s citronem a medem, případně zázvorový čaj. Zázvor vás nejen skvěle prohřeje, ale zajistí tělu i přísun antioxidantů, které podpoří vaši imunitu. Dobrou volbou je také masový vývar, který po tréninku doplní i důležité aminokyseliny.

Doplňte vitaminy a minerály

Aby váš imunitní systém správně fungoval, nesmí tělu chybět důležité vitaminy a minerály. Ty byste měli v první řadě získávat z pestré stravy. Dbejte na to, aby byl jídelníček dostatečně bohatý na bílkoviny, které jsou nezbytné pro regeneraci po běhu a zároveň jsou nepostradatelné pro imunitu.

Přidejte také zdroj zdravých tuků, jako jsou semínka, ořechy, zdravé oleje či avokádo a zařaďte dostatečné množství složitých sacharidů v podobě obilovin. Nebojte se vyzkoušet pohanku, jáhly, slzovku či různé druhy rýže – každá z nich je bohatá na jiné živiny. Jako přírodní zdroj vitaminů je v zimě vhodná kvašená zelenina, která je navíc bohatá i na probiotika.

Dopřejte si dostatek odpočinku a spánku

Unavené tělo je mnohem náchylnější k nemocem. Dopřejte si proto dostatek odpočinku a spánku, aby vaše tělo mělo dostatek síly pro boj s viry a bakteriemi, které na nás v zimním období útočí mnohem více.

Omezte zlozvyky

Nedovolte, aby bylo tělo náchylnější k nemocem či zraněním. Kromě dostatečného spánku je vhodné omezit příjem jednoduchého cukru, zejména z průmyslově zpracovaných potravin, které mají navíc i velké množství nezdravých tuků. Minimalizujte také příjem alkoholu, který naše tělo oslabuje.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: