Jak podat ten nejlepší výkon aneb jak si zaběhnout na podzim osobák

Jak podat ten nejlepší výkon aneb jak si zaběhnout na podzim osobák

Na podzim vás čeká vrchol sezony. A chcete na něm podat ten nejlepší možný výkon. Tak hurá do tréninku a úspěch se dostaví?!? Ne tak zhurta. Trénink určitě ano, ale ingrediencí, ze kterých se výkon hodný osobního rekordu skládá, je mnohem více.

Zde je krátká ochutnávka článku. Celý článek najdete ve 3. čísle časopisu Svět běhu, které vychází již toto úterý. Předplatné můžete zakoupit na pár klinutí online.

Ať už si představíme jednotlivé složky vítězného mixu jakkoli, vždy si do každé kapitoly dosazujte vlastní zkušenosti – každý jsme jiný a každý z nás může na stejný impuls/chybu/vychytávku… reagovat jinak. Neexistuje lepší zdroj informací než naše vlastní zkušenosti!

A v principu nezáleží na tom, zda se chystáte vyhrát svou první pětku, desítku nebo rovnou maraton. Pokud však hodnotíte své zkušenosti třeba z pětky, berte v potaz, že při přípravě na delší/kratší tratě může být všechno trochu jinak. Nejjednodušší příklad – optimální tepová frekvence. Například pětku dokážete absolvovat na průměru 185 tepů. Bez kolapsu i bez pocitu v cíli, že bylo na víc. U desítky to může být už jen třeba 178 a maraton si můžete/musíte hlídat do 160 tepů. Tyto své limity vám může pomoci nastavit kvalitní zátěžový test na běžeckém páse. Nejlépe to ale odladíte na základě vlastních záznamů ze závodů a intenzivních tréninků. 

TRÉNINK

Do svého tréninkového plánu zařazujte dlouhé běhy, intervaly, tempo běhy i regeneraci. Dlouhodobě nejhorších výsledků dosáhnete, pokud budete stále dokola opakovat stejné motivy, stejné intenzity a stejné délky tréninků. Vždy po pár týdnech ustálené struktury zařazujte něco nového. Ideálně specifického k tomu, co aktuálně považujete za svou největší slabinu vzhledem k vrcholu, na který se připravujete.

U podzimního závodu se přímo nabízí využít krásné letní počasí a dlouhé dny. Někdy toho horka opravdu může být až hodně, ale i v tom případě se dá běhat brzy ráno nebo později večer. V přípravě na klíčový závod byste měli ideálně volit čas, ve kterém se váš závod poběží. A vězte, že pozitivní změny, které se v těle odehrávají při tréninku v horkém počasí, se kladně projeví i při závodě v počasí chladnějším. Jen je potřeba si na teplo zvykat postupně a dostatečně hydratovat. U delších závodů, při kterých bude potřeba doplňovat energii a tekutiny, byste měli testovat přesně to, co budete při závodě používat. 

…. celý článek najdete v časopise Svět běhu 3/2024, který vychází v úterý 17. 9. 2024

Svět běhu je nejčtenější běžecký časopis v Česku. Pokud máte zájem o předplatné můžete si ho objednat na www.KnihyNaHory.cz.

Kam na podzimní osobák? Třeba na Třeboňský půl/maraton! Doporučuje 12 z 10 běžců.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: