Běh je oblíbenou pohybovou aktivitou, které se věnují i ti, kdo si to ještě před pár lety nedovedli ani představit. Vidina propoceného trička a neschopnosti popadnout dech nás nelákala, čerstvý vzduch, okolní příroda, vyčištěná hlava a relax ale umí divy. Proč si ale na běh brát chytré hodinky?
Proč je běh tak populární?
Kromě toho, že uděláte něco pro svoje zdraví, nadýcháte se čerstvého vzduchu a pročistíte si hlavu, má běh ještě jednu velkou výhodu. Skoro nic na něj nepotřebujete, sportovní oblečení a tenisky má doma v dnešní době každý. Stačí se obléknout a vyrazit. Navíc po běhu se vám bude lépe usínat a budete mít i energii do další práce a domácích povinností.
Víte, že běh je nenáročný i časově, protože můžete běhat v jakoukoli denní dobu? Nejste vázaní otevírací dobou fitness centra, vydat se můžete kamkoli, a to i na dovolené.
Proč byste měli začít běhat i vy?
Běh udělá dobře našemu tělu, jde o přirozený pohyb, posílí naši imunitu, pomůže se spalováním tuku a stimuluje kardiovaskulární systém. Posílí také kosti, šlachy a vazy, zlepší trávení a vaši náladu, nabije vás novou energií, nejspíš i vyřeší vaše problémy se spánkem. Tempo přizpůsobíte svým potřebám, stejně tak délku a trasu, kterou poběžíte. Po cestě se můžete zastavit třeba v obchodě.
Chytré hodinky jako jedinečný parťák
Kdo už se někdy pustil do cvičení, ten ví, že když nemáte vedle sebe někoho, kdo vás bude motivovat, nakopne vás, když už nemůžete a nenechá vás nikdy na holičkách, je složité dosáhnout vytouženého cíle a vydržet. Ne vždy se dá takový kamarád najít, pak oceníte chytré hodinky. S čím vám pomohou?
Hodinky monitorují vaši aktivitu
Po celou dobu výkonu budou hodinky sledovat vaši aktivitu. Vy díky nim budete mít přehled o tepové frekvenci, VO2max apod. Když si na nich nastavíte aktivitu, které se právě věnujete, můžete mít i přehled o času běhu i průměrném tempu. Co si budeme povídat, i pár minut běhu se nám ze začátku zdá jako kdybychom běželi už hodinu, sotva popadneme dech.
Hodinky mohou měřit i kadenci, tedy frekvenci běžeckých kroků. Pro začínající běžce je optimální hodnota intervalu mezi 160 a 180 došlapy za minutu, profesionální běžci pak mají frekvenci nad 180. A proč je kadence důležitá? Vyšší hodnota znamená zároveň nižší zátěž kloubního aparátu a tím i nižší riziko zranění.
Tip: Podívejte se na recenze chytrých hodinek Apple a vyberte si ty pravé.
Zaznamenají trasu i uběhnutou vzdálenost
Hodinky jsou skvělým tréninkovým parťákem, který vám bude hlídat to, jak dlouho běžíte, jaká je vaše uběhnutá vzdálenost, zaznamenají i trasu. Oceníte je i ve chvíli, kdy nemáte jasno o trase, ale chcete uběhnout určitou vzdálenost. Stačí sledovat hodinky, a až za sebou budete mít polovinu, víte, že se máte otočit a vrátit se.
Z většiny hodinek můžete poslouchat i hudbu
Když běháte sami, svádí to zastavit, udělat si pauzu, nebo se brzy vrátit domů. Sice běháme krásnou přírodou nebo po oblíbené trase, jenže čas plyne pomalu a nás to brzy přestane bavit. Řešení? Pustit si hudbu. A to je další důvod, proč si pořídit chytré hodinky. Mobilní telefon je velký a neforemný, přehrávač také není praktický, ale takové hodinky? Máte je na ruce, abyste věděli, kolik je hodin a kolik kilometrů už máte za sebou, navíc většinou umožňují poslech hudby z vlastního úložiště přes bezdrátová sluchátka. Ne všechny hodinky poslech hudby ale nabízí, proto na tuto možnost myslete už ve chvíli, když přemýšlíte, jak vybrat chytré hodinky.
Získáte informace o výkonu, abyste se mohli zlepšovat
Když si na hodinkách zapnete běžecký režim, hodinky vám zaznamenají trasu, po které běžíte, tempo, tepovou frekvenci a mnoho dalšího. Vy před sebou neustále budete mít aktuální hodnoty a můžete se jim přizpůsobovat a tím zlepšovat svůj výkon. Úpravou rychlosti můžete udržet konstantní tempo, budete vědět, zda vaše tepová frekvence nevystoupala do takových výšin, že je za hranicí vašich možností apod.
Víte, že jedním z ukazatelů vaší trénovanosti je pokles tepové frekvence po doběhnutí? I s tím vám chytré hodinky pomohou a vy tak budete mít dokonalý přehled o tom, jak na tom jste.