Jak na první orienťácký závod?

Jak na první orienťácký závod?

Podzimní část orienťácké sezóny, doufejme, nic neohrozí, a tak je na čase podívat se na to, jak se připravit na první orienťácký závod. Jak se přihlásit, kde hledat informace a na co nezapomenout v den závodu?

Průběh závodu

Systém všech orienťáckých závodů je velmi podobný. Parkoviště bývá nedaleko arény závodu, ve které je možné zjistit všechny informace, vzít si popisy kontrol, doplatit startovné nebo si půjčit čip. Z arény je pak značena cesta na start (většinou modrobílými fáborky), pokud není start přímo v aréně. Na start je dobré si nechat dostatečnou časovou rezervu, abyste nezmeškali svůj pevný startovní čas. Do startovního „koridoru“ může závodník vstoupit, když na „startovacích hodinách“ svítí jeho startovní čas. Pozor, tento čas ale není reálný, ale je zpravidla navýšen o tři minuty, které člověk tráví ve třech předstartovních koridorech. V prvním koridoru pořadatelé kontrolují číslo závodního čipu, dále je nutné z něj vymazat minulý závod (= orazit krabičku „Clear“). Po uplynutí další minuty se závodník přesune do následujícího koridoru, kde svůj čip naopak nastartuje pomocí oražení krabičky „Check“. Ve třetím koridoru je již samotná startovní čára a po zapípání se vybíhá na trať.

Po vyběhnutí si závodník bere mapu své kategorie a dobíhá na mapový start (v mapě značen trojúhelníčkem), od kterého se již musí orientovat podle své mapy. Od mapového startu vede spojnice k první kontrole (v mapě značena kolečkem). Když závodník přiběhne do středu na mapě vyznačeného kolečka, najde zde oranžovo-bílý lampion a krabičku, kam vloží čip ta zapípá a zabliká, což značí úspěšný průchod kontrolou. Po úspěšném absolvování všech kontrol následuje sběrná kontrola (většinou má kód 100) a od ní je krátký značený běh do cíle, kde je také nutné orazit kontrolu. Po závodě je ještě nutné v aréně „vyčíst“ svůj čip pro získání výsledku, závodník dostane mezičasy ze svého závodu a může se podívat na průběžné výsledky.

Orienťák pro malé i velké (foto: Luboš Jíra)

Závodní kategorie

Běžecké závody mají kategorie primárně rozděleny podle délky trati. Orientační běh má na rozdíl od nich kategorie určeny podle věku a pohlaví, přičemž každá má adekvátní délku trati své výkonnosti (záleží také na typu trati – klasická trať, krátká trať, sprint). Soutěžní kategorie jsou označené písmenem D (ženy) a H (muži), navíc doplněné o věkové označení. Kategorie D21 a H21 jsou hlavní kategorie určené primárně pro závodníky od 21 let, ale přihlásit se do nich může kdokoli. To ovšem neplatí pro mládežnické a veteránské kategorie. Mládež má kategorie rozdělené po dvou letech od DH10 po DH20, jakmile závodník dosáhne věku určeného v názvu kategorie, musí následující rok závodit v té vyšší. Veteránské kategorie začínají od 35 let (D35 a H35) a jsou rozděleny po pěti letech. Závodník, kterému je např. 47 let, spadá do kategorie H45, ale může závodit v nižších kategoriích až po H21.

Kromě těchto soutěžních kategorií jsou vždy k dispozici i tratě pro začínající orientační běžce nebo ty, kteří se chtějí jen tréninkově proběhnout (většinou označené P a T), často bývají vypsány i kategorie pro děti s doprovodem rodičů HDR. Tyto kategorie mívají volný start, závodník tedy nemusí odstartovat v předem určeném času, ale může vyběhnout na trať kdykoli v určitém startovním okně.

Do lesa s mapou a buzolou se může vydat kdokoli, na věku nezáleží (foto: Dan Šimík)

Jak se přihlásit a kde získat informace

Veškeré informace o závodu lze získat předem, výhradně přes internet. V rozpisu závodu, který je vydán minimálně dva týdny předem, jsou informace ohledně místa a času konání, způsobu přihlášek či výše startovného. Minimálně dva dny před závodem jsou pak zveřejněny pokyny, ve kterých už jsou k dispozici všechny detailní informace. Ať už jde o parametry tratí, vzdálenost na start a další informace. Veškerý závodní servis je pro oficiální závody k dispozici v informačním systém ORIS, tam jsou k dispozici rozpis, pokyny, startovní listina i výsledky po závodě. Zároveň zde probíhají také přihlášky na závody. Vyhledat závody a tréninkové aktivity lze jasně a přehledně také přes web Začít orienťák, kde se na základě vaší pozice zobrazí nejbližší závody v okolí.

Před každým závodem by si měl každý pečlivě vybrat kategorii, do které se přihlásí. Pokud nevlastní čip, může si jej přes ORIS zapůjčit. Před závodem je pak nutné zjistit si svůj startovní čas a přečíst si pokyny, aby běžec věděl o všem, co ho může potkat. A teď už vstříc prvnímu orienťáckému závodu!

/úvodní foto: Dan Šimík/

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: