Bolest achilovy šlachy a běh

Bolest achilovy šlachy a běh

Ráno pociťujete nepříjemnou ztuhlost v oblasti Achillovy šlachy? Při běhu vás tam občas píchá? Vaše bolesti jsou přítomny už i při obyčejné chůzi? Zmáčknutí nebo jen dotek v této oblasti je bolestivý? S největší pravděpodobností vás dostihl jeden z největších postrachů všech běžců – zánět Achillovy šlachy.

Trocha anatomie

Achillova šlacha je úponovou šlachou lýtkového svalu. Tento sval je složen ze tří částí. Jeho povrchová část je tvořena dvěma hlavami na vnitřní a zevní straně lýtka. Pod těmito svaly je ukryta hluboká část m. soleus. Všechny tyto svaly se upínají Achillovou šlachou na výstupek patní kosti.
Sval jako celek propíná špičku, jeho dvouhlavá část pomáhá i při pokrčování kolene. To má pak zásadní význam např. při strečinku lýtkového svalu. Pokud budeme protahovat tento sval v poloze s pokrčeným kolenem, protahujeme jeho hlubokou část, pokud bude koleno natažené, protahujeme převážně povrchovou část.

Na bolest achilovky může pomoci i léčba klidem

Z čeho nás mohou bolet achilovky?

Přenesená bolest ‑ lýtkový sval

Pokud vás bude bolet Achillova šlacha, nemusí to hned znamenat, že jde o její zánět. Bolest může být přenesena z jiných částí těla. Na vině bývá často již výše zmiňovaný lýtkový sval.
Pokud dojde k jeho přetížení, zvýší se i jeho napětí, a to je pak přenášeno na úpon šlachy. Dále zde mohou být přítomny bolestivé body (tzv. trigger pointy – tomuto tématu jsme se podrobně věnovali v 1. čísle Světa běhu 2019), které přeneseně mohou způsobovat bolest achilovky a tak zvyšovat její napětí. V tuto chvíli jde jen o funkční poruchu ‑ tedy pomůžete si uvolněním lýtkového svalu, pokud byste ale situaci neřešili, je možné, že si z dlouhodobého hlediska zánět můžete vytvořit. Zvýšeným tlakem/třením budete mechanicky dráždit/poškozovat úpon Achillovy šlachy, kde pak může vzniknout akutní zánět, který může přejít do chronického stavu a vést až k přetržení šlachy.
Jak si v tomto případě můžete pomoci? Trigger pointy obvykle samy zmizí, ale někdy můžou přetrvávat a způsobovat nám nemalé obtíže.
Vhodná je např. sportovní masáž, kinesiotejping, strečink lýtkového svalu nebo prosté stlačení (pressura) daného bodu (v lýtku si vyhmátnete bolestivý bod a na několik sekund do něj zatlačíte, v případě úspěšného odstranění by vám bolestivý bod měl jakoby roztát pod prsty a napětí ve šlaše by mělo vymizet). Pokud se obtíže dostavují opakovaně, je něco špatně a pouhé symptomatické řešení není v tomto případě dostačující! Je potřeba zamyslet se nad tím, co stojí za příčinou přetěžování lýtkového svalu, a to pak cíleně odstranit.

Špatná opora na dolní končetině

Pokud budete mít např. něco s kyčelním kloubem, obvykle se to projeví i v oblasti chodidla a kotníku, a to nejčastěji při stojné fázi.
Buď budete pronovat (chodidlo při došlapu padá na palcovou hranu), nebo budete mít halux (vbočený palec). Všechny tyto patologie mohou vést k přetížení a následnému poškození Achillovy šlachy.
Než začnete chodit na lasery a rázové vlny, zkuste např. cvičit správné vzepření na kyčli a pracovat se zapojením plosky nohy. To je totiž příčina vašich bolavých achilovek.

Další tipy k léčení běžeckých zranění najdete ZDE

Nevhodná obuv

Pokud budete mít boty, které budou např. moc vysoké nebo pevné v oblasti paty, můžou obyčejně mechanicky tlačit a způsobit vám zánět úponu achilovky. Neznamená to, že obuv je špatná, ale nesedne konkrétně vám např. z důvodu toho, že pronujete nebo máte výstupek na patě (haglundova pata), který v nedostatečně měkké a flexibilní botě tlačí.
Je možné sehnat modely bot, které v klíčové oblasti mají otvor nebo zvýšené polstrování, čímž snížíte tlak na danou oblast. Někdy stačí jen tejpováním a cvičením zkorigovat nastavení plosky nohy a pata může přestat bolet. Je to taková hra o milimetry, které ale mohou udělat zázraky.

Systémové onemocnění

Zánět achillovek může být někdy způsoben např. autoimunitním onemocněním / může být jeho projevem, pokud budete se zdravotníkem řešit achilovky, nezapomeňte mu sdělit, že máte např. diagnózu morbus Bechtěrev nebo revmatoidní artritidu. Zde bývá pak vhodným řešením např. úprava medikace daného onemocnění. To je však potřeba řešit se specialistou např. imunologem nebo revmatologem.

Tape lýtka

Zánět nebo degenerace Achillovy šlachy?

Obecně je toto onemocnění označováno jako zánět Achillovy šlachy (tendinitida), bylo ale zjištěno, že zde dochází spíše k degeneraci a přestavbě vláken šlachy (tendinóza) než ke klasickému zánětu. Jaké jsou symptomy tohoto poškození?

Projevy/symptomy

  • Bolest je přítomna při běhu, ale zásadně nesnižuje výkon, jde rozběhat
  • Ráno je pociťována ztuhlost/píchání při prvních krocích
  • Bolest je i při chůzi a běžných denních činnostech
  • Šlacha je zduřelá a bolestivá na pohmat

Akutní fáze zranění

Pokud budete mít akutní zánět (trvá několik dní), vyplatí se bolavé místo ihned zaledovat. Vhodná je aplikace lokální přístrojové kryoterapie (alespoň 3 ‑ 5 aplikací), každý den jednou.
Je potřeba vyvarovat se tlaku (např. od obuvi) na šlachu. Ideální je kinesiotejping, mnohdy se doporučuje vzít si např. brufen (nebo jiný lék tlumící zánět). Je potřeba dodržovat klid, tedy nedělat aktivity, které vyvolávají bolest. Vhodné je uvolňování ostatních svalů např. rolováním.
Pokud tělu dopřejete dostatečný prostor pro regeneraci (alespoň několik dní), šlacha obvykle přestane bolet. Otázkou je, co vyvolalo vaše obtíže. Je zde riziko, že pokud něco nezměníte, potíže se budou vracet zpět a akutní stav přejde do chronického stadia, které můžete řešit i v řádu měsíců.

Jak pečovat o klouby a vazy abychom je nepoškozovali

Chronický stav

Běžci mají často tendence potíže přehlížet a své bolístky přeběhávat. V akutní fázi si nedopřejí dostatečně dlouhou dobu pro regeneraci a běhají s bolestí. Ta se obvykle nedostavuje už jen po běhu, ale přetrvává stále, nejhorší je po ránu při prvních krocích, později může už bolet jen pouhý dotek v místě Achillovy šlachy, která bývá zduřelá. Pokud situaci budete nadále ignorovat, hrozí, že může dojít k natržení šlachy. Pokud tyto potíže přetrvávají déle než týden, brufeny už zabírat nebudou. Místo kryoterapie je vhodnější např. laser nebo rázová vlna. Tejpování je skvělé i pro tuto fázi. Důležité je kompenzačně cvičit a pracovat na příčině, která vám potíže způsobila.
Zde již úplný klid situaci nevyřeší. Někdy právě naopak. Běžec v dobré víře, že si konečně dá klid, přestane na několik týdnů provozovat jakoukoliv pohybovou aktivitu. Paradoxně může dojít ke zhoršení. Proč? Pokud na vině byla nějaká asymetrie a přetěžování, stává se, že když se přestaneme hýbat, tato dysbalance se ještě prohloubí (vlivem ochabnutí svalů) a šlachu si budeme přetěžovat ještě více.

Proč léčba často nezabírá?

Zdravotníci se často zaměřují na problém jen lokálně, např. léčba pomocí kortikoidů, fyzikální terapie (rázová vlna, laser, ultrazvuk, magnetoterapie), což obvykle nestačí. Tyto metody jsou dobré, ale spíše doplňkové. Potíže řeší jen symptomaticky.

Na problematiku je potřeba podívat se komplexněji a odstranit příčinu, která problém vyvolává.

Jak si mohu pomoci?

  • Řešit hned, nenechat přejít do chronického stadia
  • Nalézt příčinu
  • Analýza běhu/chůze
  • Odstraňovat funkční poruchy
  • Vhodná obuv/ ortopedické vložky

FYZIOKINESIS REHABILITACE
Mgr. Zuzana Krchová
-Specializuji se na sportovní fyzioterapii, převážně běžců
-Nabízím základní služby rehabilitace (rehabilitace
při bolestech zad a kloubů, po úrazech a operacích,
výhřezech meziobratlových plotének, neurologických
onemocněních, vadném držení těla, skolioze aj.)
-Provádím analýzu pohybu (běh, chůze, cyklistika)
-Věnuji se léčbě pánevního dna a inkontinence moči
u žen
-Řeším psychosomatické obtíže
CO VÁM GARANTUJI?
-Odbornou diagnostiku
-Profesionální, zároveň empatický přístup
-Objednání ihned -Příjemné prostředí
Více informací na www.fyziokinesis.cz

Zkušenosti čtenářů

Pavel

Co na to ostatní?

Eva
Pavel:

Moje zkušenost – achillovka mě hodně bolela 11 měsíců, neušla jsem déle než kilometr bez křečí, postupem času se to zhoršovalo – začalo mě bolet i chodidlo.. Moc jsem ji chtěla vyléčit, absolvovala jsem asi 12 rázových vln (těch kvalitnějších – jedna za 1200 Kč), chodila po ortopedech a rehabilitacích, jedla vitamíny, absolvovala jsem ultrazvuk, laser a bůhvícvoještě.. Definitivně mě toho zbavil pan doktor na ibolest.cz. Má totiž jako jediný rázovou vlnu 3x silnější než ostatní a ta pžedchozí ošetření byla málo silná.. Trvalo to ale skoro 4 měsíce od ošetření, brzy po něm ale pocit nemoci v noze zmizel.. po těch 4 měsících pořád nahmatám zduření, ale ujdu klidně i 26 km bez bolesti.. Jsem opravdu moc vděčná, už jsem myslala, že mi to zůstane..

David

Moje zkusenost:
Mival jsem cas od casu nejake to běžecké zraneni: bolave koleno, jindy kycle atd. Lecil jsem to klidem.
Pak se mi prihodily bolave achilovky v dobe, kdy jsem trenoval na maraton. Konecne jsem tedy zasel do fyziokliniky a lituji, ze jsem tam nechodil drive.
Po analyze meho běžeckého stylu, nebo spise smatlani, mi doktorka doporucila jen docela mirnou zmenu pohybu, nebo spise davat pozor na jakesi vybocovani kolene, ktere se telem prenaselo jinam a v dusledku zatezovalo achilovky. Moc jsem tomu neveril, ale ridil jsem se temi radami, delal par jednoduchych cviku a K MEMU UZASU to skoro hned zafungovalo.
Takze bezcum, kteri podobna zranění mivaji, doporucuji neresit to jen klidem a snizenim treninku, ale vrazit cca tisicovku do konzultace. Vyplati se to.

Martin

dneska pri rani erekci me jemne bolel anal myslel ze je to zanet ale kamarad mi pomohl.

Jirka

Vše je o běžeckém stylu,
já se učil běhat sám tři roky, postupně jsem si prošel bolestí zad, kolen, kotníků, paty a holení.
Teď mám v 1 botách naběháno 3000km a nebolí mě nic.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: