Jak na běhání se psem pro začátečníky

Jak na běhání se psem pro začátečníky

Rádi byste vzali svého čtyřnohého kamaráda běhat? Nevíte, jak to udělat správně? Na co si dávat pozor a kdy pejska radši nenutit? Vše se dozvíte v článku.

Běhání se psem přináší pro vaše psychické a fyzické zdraví obrovské výhody. Kromě toho, že běh pomáhá při hubnutí, což je v současné době, kdy veterináři hlásí vysoký počet zvířat s nadváhou, obzvlášť důležité, může také vykouzlit zázraky pro pohodu vašeho psa. A to nejen pro něj. Nálada se zlepší i vám. Navíc splníte denní počet kroků a zvýšíte svůj kalorický výdej. Takže si oblékněte pohodlné sportovní oblečení, kvalitní tenisky na běhání a vyražte se svým psem za skvělými zážitky.

Je pro vašeho psa běhání vhodné?

První věc, na které záleží, je konkrétní plemeno. Husky, lovečtí psi, dalmatini, zlatí retrívři a kolie jsou na dlouhé vzdálenosti ideální. Možná si myslíte, že i chrti jsou dobří vytrvalostní běžci, ale ve skutečnosti jsou vhodní spíše na sprinty. Bohužel u krátkolebých plemen (mops, shih-tzu, bulldog a tak dále) není běhání vůbec vhodné, hlavně v létě.
Za druhé, zvažte věk a zdravotní stav. Možná chcete nového chlupatého mazlíčka zbavit přebytečné energie, ale zrovna se štěňaty není vhodné běhat, jelikož jsou velmi náchylná ke zranění. Stejně tak není běh vhodný pro psy s kloubními problémy. Pokud váš pes na klouby trpí, ale má pár kilo navíc, poraďte se o vhodném pohybu s veterinářem.

Opravdu musíte překonávat rekordy?

Pokud se snažíte dosáhnout co nejrychlejšího času, možná s sebou psa raději neberte. Nezapomeňte, že se po nich musí uklízet, a navíc se během procházky rádi zastavují a své okolí očichávají. Nesmí vám chybět ochota zastavit. Běhání se psem je spíše zábava – navzájem se unavíte a prohloubíte společný vztah.

Hlavně pomalu

Pokud chcete se svým psím miláčkem začít běhat, jděte na to pomalu. Dokážete si představit, že byste neměli žádné zkušenosti a někdo by vás nutil běhat x kilometrů bez přípravy?
Psi, stejně jako lidé, potřebují trénovat. Začněte s pár kilometry a pokud vše půjde dobře, propracujte se k delším vzdálenostem. Najděte si místo, kam oba rádi chodíte, a vzdálenost, která oběma vyhovuje. Pokud běháte okolo bydliště, můžete vzít psa na první nebo poslední okruh. Splníte svůj plán, aniž byste ho nutili k nesmyslným výkonům.

Pes musí perfektně znát povely

Pokud plánujete vzít svého psa běhat někam, kde je potřeba držet ho na vodítku, musíte se nejprve ujistit, že to umí. Jinak se běhání promění spíš v horor a klidně i zranění.
Jestliže je pes opravdu šikovný a poslušný, z vodítka ho klidně pusťte. Samozřejmě jen na místech, kde je to dovolené. Možná tedy doporučujeme jít běhat až po perfektním zvládnutí základních povelů.

Postroj nebo vodítko?

Pokud jde o vybavení, existuje mnoho výrobků. Rozhodnutí závisí na tom, co se vám nejlépe používá a zároveň neomezuje přirozený pohyb psa. Obojky mohou být pro krk nepříjemné, na druhou stranu některé postroje omezují pohyb ramen, což je velmi nebezpečné. Před nákupem si udělejte rozsáhlý průzkum, případně oslovte odborníka.

Nepřehánějte to

Uvědomte si, že se psi nepotí přes kůži – místo toho zrychleně dýchají. Přílišný nátlak může vést k hyperventilaci a dýchacím potížím, proto nechte svého psa zastavit, když chce, a nesnažte se ho nutit v pohybu pokračovat. Vy a váš pes jste tým a a je nutné vnímat řeč jeho těla, protože vám nemůže jen tak říct, kdy už má dost.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: