Nejste spokojeni se svým časem a nevíte, co s tím? Pokud dokáže bez problémů uběhnout deset kilometrů, jste připraveni na kardiovaskulární trénink a zrychlení. Just do it.
Jak zrychlit? Klíčovým bodem je tempo. Při běhu si musíte vycvičit smysl na uvědomování si tempa. Zkoumat jak vaše nohy a plíce reagují na proměny tempa a vyhnout se tak nejběžnější běžecké chybě: přepáleného startu. Tady je pár tipů, které vám pomohou zrychlit.
Běhejte do kopců.
Strašák všech běžců, nejvíce nenáviděná část tréninku. To je běh do kopců. Jedině kopce vám totiž posílí nohy a zlepší vám kondici tak, že běh po rovince na trati bude pro vás hračkou. Jednou týdně do svého tréninku zařaďte běh do kopců, konkrétně 30 až 60 sekundové stoupání. Při vybíhání se snažte udržet tělo v klidu a neběžet v maximální tepové frekvenci. Dívejte se přímo před sebe, ramena tlačte dolů a snažte se zvedat nohy vysoko.
Vraťte se na atletický ovál.
Stadiony mají jednu velkou výhodu, jsou rovné a povrch je na běh uzpůsoben. Běžíte mimo ruch města a vzdálenost můžete snadno monitorovat.Klasický atletický ovál je 400 metrů dlouhý. Můžete tak jednoduše střídat různá tempa na stejné vzdálenosti.
Nenabíhejte promarněný čas.
Na pár dní jste vypadli z tréninku? V práci byl zmatek a vy nemáte tento týden odběhané kilometry? Nesnažte se to doběhnout. Spousta lidí, se snaží nenaběhané kilometry vměstnat do dalších tréninků. Náhlé protáhnutí tras je však zaručenou cestou ke zranění. Dodržujte svůj plán, vynecháním pár tréninků vám kondice nespadne.
Doplňujte palivo.
Pokud chcete běhat rychleji a delší trasy, je třeba myslet na výživu. Před každým vyběhnutím doplňte tekutiny i živiny. Běh s prázdným žaludkem nevede k hubnutí, jak spousta life stylových magazínů tvrdí. Pokud budete mít dost energie, poběžíte rychleji a tím pádem spálíte i více kalorií. Co jíst před startem? Ideálně tyčinky s nízkým obsahem vlákniny nebo nízkotučnou svačinu přibližně hodinu před vyběhnutím. Jste před závodem nervózní a nedostanete do sebe nic v pevném skupenství? Nevadí, zkuste smoothie či sportovní nápoje.
Pište si záznamy a poznámky.
Chcete zrychlit? Pište si poznámky a to nejen o tom, jak dlouho a jak rychle jste běželi. Ale také jak jste se cítili, kde jste běželi, jaké bylo počasí apod. Podrobné poznámky vám pomohou se zlepšit. Pokud na silnici běžíte pomaleji, nejspíš se nudíte. Zkuste změnit trasu a běh něčím ozvláštnit. Vyhnete se tak syndromu vyhoření a běh se pro vás nestane jen rutinou.