Se zimním obdobím přichází velké dilema pro mnoho běžců. Zejména ti méně zkušení čelí pokušení vyhnout se tréninku a do mrazů raději nevyrazit. Ti zkušenější potom většinou znají své limity i tělo a ví, do čeho se ještě pustit.
Sám dlouhé běhy ve velkých mrazech nijak zvlášť nevyhledávám, nicméně před pár týdny se mi naskytla příležitost zaběhat si přímo v srdci kanadských Rocky Mountains – horském městečku Banff. Podstatný detail tohoto lákavého plánu ovšem byl, že šlo o běh s čelovkou cca v -22 °C. Jak se na takový běh připravit?
Běhání ve velkém mrazu
Moje obecná rada pro běhání ve velké zimě je poslouchat své vlastní tělo a najít svojí komfortní zónu. Přece jen lidské tělo má mimo jiné skvělou vlastnost v tom, že je do jisté míry schopné samo vytvořit dostatek energie a po pár minutách běhu se zahřejete. Rozhodně ale není dobré podcenit výbavu. Čepice, dostatek vrstev a kvalitní rukavice jsou nezbytné. Opravdu ve velkém mrazu se mi osvědčily rukavice – palčáky. Sice to není ten nejelegantnější doplněk běžce, nicméně pokud jste dostatečně odhodlaný sportovec k běhu v mrazech, na vzhledu vám nejspíše tolik záležet nebude. Velkou výhodou palčáku je, že se jednotlivé prsty navzájem zahřívají a vy tak udržujete v teple celou ruku. Neocenitelným pomocníkem v zimě je i nákrčník Buff, který lze využít mnoha způsoby.
Pokud hrozí opravdu silné mrazy (-10°C a níže), je dobré zvážit délku vašeho obvyklého tréninku. Přece jen v extrémním případě může hrozit podchlazení, proto je dobré někdy trénink v mrazech zkrátit. Dlouhým výběhům nenahrávají zejména klasické boty-maratonky, v nichž zkrátka po nějaké době chlad pocítíte. Vyřešit to můžete nákupem speciálních zimních trailových bot. Dalším dobrým doplňkem mohou být protiskluzové návleky – tzv. microspikes.