I ti nejlepší musí odpočívat, aneb běžecký klid je jednou za rok třeba

I ti nejlepší musí odpočívat, aneb běžecký klid je jednou za rok třeba

Konec závodní sezóny znamená pro většinu (nejen) elitních sportovců jednu velmi příjemnou věc – přichází měsíc zaslouženého posezónního odpočinku. Právě teď nastává čas, kdy byste se měli i vy zastavit, hodit zablácené maratonky do pračky, odpočívat, čerpat nové síly, hodnotit a plánovat.

Dlouhá sezóna s náročným závodním obdobím je pro sportovce nejen fyzicky, ale i psychicky velice náročná. Je proto důležité dopřát svému tělu a mysli dostatečný odpočinek a získat tak novou chuť a motivaci do další těžké sportovní sezóny. Nejvhodnější dobou pro odpočinek je právě podzim, kdy náhlá změna počasí přímo vybízí k tomu dopřát si měsíc úplného volna.

Obobí odpočinku je vhodnou dobou, kdy se můžete věnovat různým doplňkovým sportůmNa webu se dozvíte nejen jakým speciálním sportům se můžete věnovat v létě, ale také informace o doplňkových sportech pro zimní období.

Věnujte se hlavně odpočinku

V období volna se snažte co nejvíce zklidnit. Úplně zapomeňte na závodění a tvrdé tréninky, které jste ještě před pár dny absolvovali. Věnujte se rodině a přátelům, snažte se minimalizovat stres. Choďte na procházky, zajděte si na masáže, do sauny nebo vířivky, zajeďte si do lázní nebo na wellness víkend. Prostě odpočívejte a užívejte si nezvyklého množství volného času. Pro většinu elitních sportovců je pozávodní období také časem, kdy vyrážejí na zaslouženou dovolenou do teplých krajin.

Od běhání si dejte nejlépe úplnou pauzu. Pokud máte chuť sportovat, můžete se věnovat něčemu, na co v průběhu sezóny nemáte čas. Zajděte si na lezeckou stěnu, zaplavat, zkuste jógu, choďte na procházky do přírody, nebo si zajeďte na vyjížďku na kole. Buďte však opatrní na kolektivní sporty, hrozí při nich totiž vyšší riziko zranění. Pokud z nějakého důvodu nechcete s běháním úplně přestat, zpomalte tempo, nechejte doma hodinky a sporttestery, vypněte mobilní aplikace a běhejte jen tak, pro radost.

Věnujte se hlavně odpočinku

Zaměřte se na zdraví

Pokud vás v průběhu sezóny trápila nějaká zranění, nyní je ten nejlepší čas na to dát tělo znovu do pořádku. Zajděte si na zdravotní prohlídku ke svému sportovnímu lékaři, nechte si udělat rozbor krve, abyste zjistili, zda vám nechybí některé důležité látky. Navštivte fyzioterapeuta a nechejte si vyšetřit místa, se kterými mívají běžci tradičně největší problémy. Pokud vás po celou sezónu trápí vleklejší problémy, sportování se po celou dobu odpočinku úplně vyhněte.

Zhodnoťte uplynulou sezónu

Čas volna byste kromě odpočinku měli věnovat také důkladnému zhodnocení uplynulé sezóny. Je velice důležité projít si zpětně celou sezónu od zimní objemové přípravy až po vrcholové závodní období a zhodnotit, jak se vám v jejím průběhu dařilo.

Nejprve se zaměřte na trénink. Projděte si tréninkový deník a podívejte se, zda se vám podařilo v průběhu roku odtrénovat to, co jste si naplánovali. Poté se pokuste zhodnotit závodní sezónu. Ptejte se na jednoduché otázky: zúčastnili jste se všech závodů, které jste si naplánovali? Nebo jste závodili méně či více? Proč? Jakých úspěchů jste v závodech dosáhli? Splnily tyto výsledky vaše očekávání? Zaměřte se též na životní styl. Věnovali jste dostatek času spánku a regeneraci obecně? Dávali jste tělu vše, co nutně potřebovalo, aby podávalo maximální výkony?

O všem dobře přemýšlejte a nakonec si řekněte, zda byste uplynulou sezónu mohli zhodnotit jako úspěšnou, či nikoliv.

Stanovte si nové cíle

Při důkladném zhodnocení sezóny jste si jistě uvědomili, že některé věci se vám nedařily tak, jak jste si je naplánovali. Možná se vám v tréninku nepodařilo dosáhnout plánovaných objemů, na závodech jste nedosáhli takových časů, jakých jste chtěli, nebo jste v průběhu sezóny odhalili nějaké slabé místo.

Pro novou sezónu si stanovte cíle a řekněte si, jakým způsobem dosáhnete jejich splnění. Pokud jste na závodech zjistili, že ztrácíte v kopcích, bude vašim cílem získání síly a prostředkem například přidání tréninků v kopcích, nebo zařazení posilovny v zimních měsících.

Nezapomeňte, že splnění vašich cílů může být nejen otázkou samotného tréninku, ale také správné výživy a odpočinku. Možná zjistíte, že máte právě v „netréninkových“ oblastech velké rezervy. Možná spíte málo, stravujete se nedostatečně, nebo přímo nevhodně.

Pamatujte, že cíle nesmí být příliš nízké, ale zároveň musí být realistické. Pokud si dáte za cíl stáhnout 10 vteřin ze svého času na 10 km, s velkou pravděpodobností se vám to snadno podaří. Nebudete tak mít motivaci k tvrdé práci a v sezóně se moc nezlepšíte. Naopak, pokud si dáte za cíl stáhnout na stejné trati 5 minut, jen stěží se vám to podaří. Po kontrolních závodech budete frustrovaní a můžete velice snadno ztratit motivaci a chuť do tréninku.

Naplánujte si příští sezónu

Když už znáte své cíle a víte, jak dosáhnout jejich splnění, můžete se zamyslet nad tím, jakým způsobem si naplánujete svůj tréninkový plán pro novou sezónu. Někdy stačí pouze lehce pozměnit tréninkový plán z minulého roku, někdy je potřeba ho zásadněji předělat, doplnit nové tréninky, jako například opomíjenou posilovnu. Záleží na tom, jaké nedostatky odhalíte.

Hledáte ty nejlepší závody pro příští sezónu? Podívejte se do naší termínovky závodů a vyberte si ty nejzajímavější!

Nyní je také vhodná doba na naplánování závodního kalendáře. Sestavte si seznam závodů, zjistěte si jejich termíny a zvolte si, které závody pro vás budou vrcholem příští závodní sezóny. Jen tak si budete moct dobře naplánovat tréninky a vše směřovat k tomu, abyste v příští sezóně byli zase o něco rychlejší a úspěšnější.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: