Hydratace pro maximální sportovní výkon

Hydratace pro maximální sportovní výkon

Nejméně polovinu našeho těla tvoří voda a většina z ní je ve svalové tkáni a krvi. Vodu každý den ztrácíme dýcháním, trávením, vylučováním a potem – což je ten nejvýznamnější způsob, který si dále přiblížíme. Při fyzické aktivitě, jako je například běh, pálíte kalorie a vytváříte teplo ve svalech, a to musí být odvedeno z těla ven.

Jak naše tělo využívá tekutiny?

Jak se to děje? Při běhu je teplo, které vytváříte, odváděno krví z tělesného jádra těsně pod povrch kůže.
Teplo aktivuje potní žlázy, a ty pak na pokožku vyloučí pot. Odpařováním potu dochází k ochlazování krve
těsně pod pokožkou, a tímto způsobem tělo reguluje svou teplotu.
Pokud teplo produkované při sportovní aktivitě není odváděno z těla ven, může dojít k tzv. nemoci z přehřátí se závažnými následky. Ovšem čím větší pocení, tím větší ztráta tekutin, a tudíž větší riziko dehydratace.
Se ztrátou tekutin se zároveň z těla ztrácí elektrolyty, které mají klíčovou roli v těle. Narušení jejich rovnováhy má negativní vliv na zdraví a výkonnost.

Pot je tedy více než jen „čistá“ voda

Elektrolyt je elektricky nabitá částice (minerál) vedoucí elektrický proud, která zajišťuje rovnováhu tekutin, vedení nervových impulzů, svalovou kontrakci. Při běhu se obvykle ztrácí cca 0,5 až 2 litrů potu za hodinu v závislosti na tělesné stavbě, intenzitě běhu, teplotě okolního prostředí a stavu trénovanosti.
Nejdůležitějšími elektrolyty, které se ztrácejí potem, jsou sodík, draslík, hořčík, chlor. Konkrétně pak ztráta
elektrolytů v 1 litru potu vypadá následovně:

ElektrolytPrůměrná ztráta v mg
Sodík920–1150
Chlor1065
Draslík195
Hořčík19
Z této tabulky vidíme, že doplňování vysokých dávek hořčíku přímo před výkonem / během něj jakožto náhrady za vypocené elektrolyty nemá valného významu. A že pro hydrataci jsou zásadní jiné minerály (elektrolyty).

Následky dehydratace

Již od 1 % ztráty tělesné hmotnosti potem, tedy u 60 kg vážícího sportovce to je 0,6 kg ztráty hmotnosti, se snižuje schopnost regulovat tělesnou teplotu a výkonová pracovní kapacita začíná klesat. U 4 % ztráty
hmotnosti pocením dochází ke snížení pracovní kapacity až o 30 %.
Nahušťuje se krev, zvyšuje se tepová frekvence a naše srdce musí více „makat“ – proto se nám trénink jeví
jako obtížnější. Zpomalený průtok krve také omezuje dopravu energie, protože svaly spotřebovávají glykogen rychleji, což vede k dalšímu nástupu únavy. Redukuje se objem krve, tělo se přestává potit, méně se ochlazujete a teplota těla stoupá. Fyzická aktivita se stává namáhavější, nastupuje fyzická i mentální únava, svalové křeče, nevolnost, bolesti hlavy.

Ovonex ioniLyte hypotonický koncentrát

Zcela jiný ionťák, našlapaný minerály z dílny společnosti Ovonex. Čistě přírodní forma bez přidaných sladidel, barviv, konzervantů, dochucovadel či antispekavých látek. Prostě čisté a funkční elektrolyty pro vrcholové i rekreační sportovce.
Základ iontového nápoje tvoří více než 70 minerálů (s důrazem na množství a správný poměr elektrolytů sodíku a draslíku, magnézia, chloridů a stopových prvků). Na vývoji se podílela Masarykova univerzita v Brně, což podtrhuje absolutní kvalitu a unikátnost iontového koncentrátu ioniLyte.

Hydratace před / během / po výkonu

Podle odborníků začíná výkon sportovce trpět při ztrátě tekutin větší než 2 % tělesné hmotnosti. Pro zachování optimálního výkonu po celou dobu fyzické aktivity tudíž musí hydratační strategie zahrnovat pitný režim před sportem, během výkonu i po něm, aby se uhradily zvýšené ztráty tekutin způsobené pocením.

Hydratace před výkonem

Zajistěte přiměřenou hydrataci před výkonem, a to i tehdy, jsou-li všechny signály vašeho těla v pořádku
(světle žlutá moč, bez změny tělesné hmotnosti, absence žízně). Dvě až tři hodiny před výkonem by měl
sportovec vypít 500–600 ml vody nebo sportovního hypotonického nápoje, dalších 200–300 ml pak 10 až
20 minut před samotným výkonem.

Hydratace během výkonu

Během výkonu je pro zachování optimální práce těla nutné pít více než vodu a nezapomínat na elektrolyty! Při výraznějších ztrátách tekutin potem by měly být tekutiny vhodně doplněny prostřednictvím hypotonického nápoje, který organismus velmi rychle hydratuje a zároveň v menší míře doplňuje minerální látky. Potřeba hypotonického nápoje s obsahem elektrolytů vzrůstá s intenzitou a dobou trvání sportovního výkonu. V průběhu aktivity je vhodné doplňovat každých 10–20 minut 200–300 ml hypotonického nápoje.

Hydratace po výkonu

Ideální rehydratace po samotném výkonu by mělo být dosaženo do 2 hodin a měla by dosahovat cca 120 % ztracené tělesné hmotnosti. Potřeba elektrolytů, zejména sodíku, se odvíjí od celkového příjmu sodíku ve stravě a samotné intenzity výkonu. Při nízkém podílu sodíku ve stravě a intenzivním výkonu trvajícím déle než 4 hodin se doporučuje přidat 0,5 g až 1 g sodíku / litr nápoje.

Osobní zkušenosti

Tomáš Štverák – ultratrail runner, držitel nejlepšího československého času na UTMB (170 km, 10 000 m+, 25 hodin 50 min.)
„S produkty Ovonex funguju od začátku r. 2020. V přípravě užívám Ovonex magnezium, zincum, selenium,
ferrum, a během závodů ionťák ioniLyte. Ten si míchám do fanty s vodou nebo do coly s vodou. Během
zimy do oslazeného čaje. Bezprostředně po Double Everestingu v Beskydech (175 km s převýšením 18 000+ m za 43 hodin a 13 minut) jsem si zašel v rámci prevence na rozbor krve. Hodnoty u všech minerálů po této dvoudenní „šichtě“ byly naprosto v normě. Potvrdilo se mi, že Ovonex produkty skvěle fungují. A jsou pro mě nezaměnitelným pomocníkem.“

Pavel Hradil – profesionální triatlonista
„IoniLyte používám letos celou sezonu a nedám na něj dopustit. Můžu říct, že je to pro mě skvělá možnost, jak doplnit minerály. Nejen při tréninku nebo závodě, ale i v průběhu dne. Je mi velmi sympatická jeho forma roztoku, kdy si můžu řídit přesné dávkování podle potřeby. ioniLyte většinou rozpouštím ve vodě nebo v čaji (na trénink nebo závod přidávám ještě sacharidy). Také bych vyzdvihl jeho praktické balení. Nezabere moc místa a je pro mě jednoduší si jej brát s sebou na delší tréninky i na cesty.“

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: