Hornickou desítku ozdobil Jakub Zemaník časem pod 30 minut

Hornická desítka patří již řadu let k nejprestižnějším běžeckým závodům – nejen – v začínajícím zimním období. Každoročně se zde sejde česká běžecká špička a tento rok nebyl výjimkou. Navíc v závodě mužů se schylovalo k velmi atraktivnímu souboji loňského vítěze Hornické desítky Jakuba Zemaníka, letošního Mistra ČR v silniční desítce Jiřího Homoláče a halového mistra Evropy a vicemistra světa na 1500 metrů, Jakuba Holuše. Jak tento souboj dopadl?

Po loňském, jubilejním, 30. ročníku, kdy se Hornické desítky celkem zúčastnilo 2860 běžců, se i letošní, 31. ročník, konal s patřičnými ovacemi. Není divu, startovní listina plných známých běžeckých jmen zaručovala atraktivní souboj těch nejlepších běžců z tuzemska. Každoročně se ve Frýdku-Místku běhá opravdu rychle a letošní ročník z tradice neopustil.

Jedná se o silniční závod konaný ve Frýdku Místku. Více informací o závodě Hornická desítka najdete v termínovce.

Jakub Zemaník – staronový vítěz ozdobený úctyhodným časem

Kdo očekával souboj vrcholící v cílové rovince, ten se mýlil. V mužích se na čele závodu do čtvrtého kilometru společně drželi Jakub Zemaník s Jiřím Homoláčem, avšak Jiří tempo jednadvacetiletého Zemaníka nedokázal udržet a postupně na něj ztrácel. Jakub si tak doběhl pro obhajobu vítězství z minulého roku, a navíc v čase pod 30 minut – 29:25. Je to jeden z nejlepších časů na silniční desetikilometrové vzdálenosti za tento rok. Jiří Homoláč doběhl na druhém místě s mankem 55 sekund v čase 30:20. Co nenabídl souboj o vítězství, to nabídl souboj o třetí místo, zde soupeřil český reprezentant na 1500 metrů Jakub Holuša s Robertem Míčem. Robert si však vítězství nenechal vzít a před mocně finišujícím Holušou zvítězil o 7 vteřin v čase 31:02.

V ženách obhájila vítězství Petra Kamínková

V souboji žen si to opět rozdala loňská vítězka Petra Kamínková s neméně dobrou Petrou Vašinovou. Kamínková nenechala nic náhodě a před Vašinovou zvítězila s náskokem 17 vteřin v čase 35:35. Druhá Vašinová doběhla v čase 35:52. Drama však v ženském závodě nechybělo. O třetí místo soupeřila Eva Filipová s Irenou Pospíšilovou. Druhá jmenovaná však v závěru měla o trochu více sil a doběhla si pro 3. místo v čase 37:14, Filipová ztratila 2 sekundy.

V závodě mílařů na 3333 metrů v mužích zvítězil René Sasyn v čase 10:31. V ženách zvítězila Sylvie Štíglerová v čase 12:04.

Vojtěch GawlasVojtěch Gawlas – autor článku

Student žurnalistiky na Univerzitě Palackého v Olomouci. K běhání se dostat jako slepý k houslím, a protože kolem domova neměl žádné roviny, začal běhat po horách. Nejoblíbenější trasy má do 30 km, co možná nejvíce vertikálně a v co možná nejfotogeničtějším prostředí (protože fušuje mimo běhu také do fotografického řemesla). Cílem běhu, nebo spíš sportu jako takového, je pro něj vyčištění hlavy od okolního světa a chvíle pro sebe sama.