Fyzioterapie a masáže, mám to zapotřebí?

Fyzioterapie a masáže, mám to zapotřebí?

Už toho máte dost. Místo, abyste si užili plánovaný běh a pročistili hlavu nebo splnili svou tréninkovou dávku, vás zase něco bolí nebo tahá? Překonáte se, že si tedy zacvičíte, ale co když jóga ani strečink nepomáhá? Zvažte masáž nebo fyzioterapii.

Chci to změnit

Jste tedy rozhodnutí s tím něco udělat, ale jednoduše nevíte jak a na koho se obrátit? Stali jste se otroky myšlenek tipu: Ono to není tak hrozné, to přejde (jenže potíže trvají např. už měsíce). Není to tak závažné, abych šel k lékaři, co na tom vlastně uvidí? Bude to trapas, vlastně ani nevím, kde přesně mě to bolí. Nejsem třeba jenom hypochondr?

Dost, takovéto myšlenky vás budou držet jenom v bludném kruhu a s největší pravděpodobností se vaše potíže lepšit nebudou. Naopak, mohou se začít všelijak nepříjemně řetězit. Nemluvě o ztrátách energie, kterou vynakládáte stále na toto téma a bezvýsledně. Někdy rozhodnutí nechat si pomoci je samo o sobě už velký krok…

Prohlédněte si i další fotografie k článku…

Kam tedy zajít?

Pokud chcete problém řešit hned, přeplněná čekárna obvodního lékaře nebo několikaměsíční objednací lhůta u ortopeda nebude to pravé. Místo lékaře zkuste navštívit ordinaci fyzioterapie. To, co vás trápí, jsou s největší pravděpodobností funkční poruchy (např. stažené svaly, blokády kloubů atd.) nebo nevhodné provádění daného pohybu a řešením právě těchto obtíží se fyzioterapie zabývá. Pokud by vaše potíže byly natolik závažné, že by potřebovaly lékařský zákrok nebo specializované vyšetření, fyzioterapeut by vás měl k  lékaři odeslat.

TIP: Přečtěte si také článek začarovaný kruh běžeckých zranění.

Jak si vybrat fyzioterapii?

Fyzioterapie neboli rehabilitace je služba hrazená zdravotní pojišťovnou, pokud se rozhodnete jít touto cestou, narazíte na delší čekací lhůty (2 -4 týdny) a budete potřebovat žádanku vystavenou lékařem. Úroveň kvality péče může být velmi rozdílná, doba terapie je obvykle kolem 20 minut, což je mnohdy nedostačující.

Jinou možností je soukromá fyzioterapie, kde vás obvykle objednají hned, doba vyšetření bývá kolem 60 minut. Terapie na těchto pracovištích je obvykle cílenější a tím pádem účinnější.

Co se tam bude dít? Diagnostika, řešení přičin a prevence

Základem odstranění vašich potíží je diagnostika. Je potřeba zjistit, co způsobuje vaše bolesti a na tom zapracovat( např. jednorázovým uvolněním svalů, blokád kloubů aj.)

Je také ale potřeba řešit příčinu a ne jen symptomy (bolest). K tomu může např. pomoci analýza běhu a poté úprava stereotypu vašeho pohybu skrze cvičení, které budete provádět vy sami tak, aby se vaše problémy nevracely nebo abyste byli schopni s nimi alespoň nějak pracovat a  mít je pod kontrolou.

Další možností je preventivní péče a to jednou za čas dojít na takzvané srovnání, kontrolu cviků, uvolnění svalů a to už se dostáváme pomalu k masážím…

Kdy zajít na masáž?

Pokud si chcete odpočinout jak po fyzické tak psychické stránce, pravidelné masáže jsou tou správnou volbou. Pokud vyžadujete specifickou masáž jako např. thajskou, lávovými kameny aj., je vhodnější zajít si za masérem, který má patřičný kurz na danou masáž. I fyzioterapeut vás bude umět namasírovat, je to jen o domluvě a stanovení si cíle, kterého chcete společně dosáhnout.

Masáže jsou skvělé, ale mnohdy nejsou schopné vyřešit naše problémy natrvalo. Masáž něco uvolní, vám se sice uleví, ale je dosti pravděpodobné, že se problém zase vrátí. Masáže bývají ale obvykle příjemnou záležitostí a tak nám nevadí, se na ně vracet. Je jen dobré, s tím takto počítat.

Uvedu příklad. Při/po běhu vás pravidelně bolí hýždě. Máte vypozorováno, že pokud chodíte pravidelně na masáž, hýždě se vždy nějak uvolní a umožní vám běhat vcelku bez obtíží. Na masáži se navíc hezky uvolníte, odpočinete si i psychicky, což je velmi důležité. Svůj problém zde řešíte ale pouze symptomaticky (uvolňujete stažený sval, který bolí). To je dobré, snižujete si tím alespoň riziko např. poškození kyčle nebo kolene. Pokud ale zajdete na fyzioterapii, máte zde vyšší pravděpodobnost, že se problému zbavíte natrvalo (budeme zde hledat a řešit příčinu).

Pokud budete chodit pravidelně na masáž, svaly budou rychleji regenerovat po trénincích, může se snížit riziko vzniku běžeckého zranění. Uvolníte se psychicky (svaly velmi citlivě reagují na náš psychický stav). Pokud chcete problém řešit radši cíleně nebo akutně, zajděte spíše na fyzioterapii.

FYZIOKINESIS REHABILITACE
Mgr. Zuzana Krchová
-Specializuji se na sportovní fyzioterapii, převážně běžců
-Nabízím základní služby rehabilitace (rehabilitace
při bolestech zad a kloubů, po úrazech a operacích,
výhřezech meziobratlových plotének, neurologických
onemocněních, vadném držení těla, skolioze aj.)
-Provádím analýzu pohybu (běh, chůze, cyklistika)
-Věnuji se léčbě pánevního dna a inkontinence moči
u žen
-Řeším psychosomatické obtíže
CO VÁM GARANTUJI?
-Odbornou diagnostiku
-Profesionální, zároveň empatický přístup
-Objednání ihned -Příjemné prostředí
Více informací na www.fyziokinesis.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: