Emil Zátopek: 100 let. Co jste o něm nevěděli?

Nemůžeš? Přidej! Asi jediný český běžec, kterého znal celý svět. Čtyřikrát vyhrál olympijské hry. A dnes by oslavil 100 let. Emil Zátopek.

Emil Zátopek se narodil v Kopřivnici 19. září 1922. Jeho život byl nesmírně zajímavý, pojďme se podívat na několik momentů, které se vážou k této legendě, která by dnes oslavila 100 let.

Zátopkův tréninkový systém

Když Emil byl v nejlepších letech (konec 40. a začátkem 50. let), mnoho literatury o sportovní fyziologii nebylo. Dalo by se říci, že Zátopek byl v některých ohledech velkým průkopníkem. Jeho základní myšlenkou bylo, že pokud chce běhat velmi rychle v závodě, musí se i připravovat ve vysokém tempu. Jeho devízou byly intervalové tréninky, i když trochu jiné, než známe dnes, protože nedocházelo k opakování několika sérií po určitém odpočinku. Také řada současných běžců by zavrhovala jeho neměnnost. Pojďme se tak podívat na příklad jeho trénink z února 1954:

Kdy začal Zátopek běhat

Emil Zátopek rozhodně neběhal od narození. K běhání přičichl až ve svých 19 letech. „Jednoho dne ukázal závodní trenér, který byl mimochodem velmi přísný, na čtyři chlapce včetně mě a řekl, že půjdeme na běžecké závody. Protestoval jsem, že jsem moc slabý a nemám na běhání kondičku, ale trenér mě poslal na prohlídku a doktor řekl, že jsem naprosto zdravý. A tak jsem musel závodit. Když jsem se rozběhl, cítil jsem, že chci vyhrát, ale skončil jsem až druhý. A tak to celé začalo,“ vzpomínal na začátky Zátopek, kdy v roce 1941 absolvoval svůj první závod – běh Zlínem. Za tři roky už pokořil řadu český rekordů, např. na 3000 a 5000 metrů. V roce 1946 byl účastníkem na ME, kde obsadil 5. příčku v závodě na 5000 m.

Zátopkovy běžecké stezky

Od roku 2017 se Lomené aleji u Staré Boleslavi koná závod Zátopkova 10. Právě zde Emil často pobýval a běhával. Ten poslední ročník se konal v neděli 18. září, ale i vy se sem můžete kdykoliv vypravit. Profil není náročný, běží se po lesních cestách, které nabízí okruhy 1, 3 a 5 km. Při závodě se běží 2x pětikilometrový okruh, a to intervalově. Pokud se chcete po stezkách proběhnout, pak začněte na výchozím místě.

Jak vznikla jeho přezdívka

V mnoha zdrojích má Zátopek přezdívku Ťopek. Jak vznikla? Vlastně se jedná o jistý druh zkomoleniny příjmení. Údajně vznikla po válce, kde byl na vojenské akademii s řadou Rusínů, kteří komolili jeho jméno, nejčastěji ho označovali jako „Stopek“. Kolegové z atletického klubu ve Zlíně si z něho trochu utahovali a upravili na Ťopka. Ujalo se to velmi rychle. Pak už skoro každý říkal: Sejdeme u Ťopků, ten Ťopkův je systém takový atd. Nebyla to však jediná přezdívka. Podle svého nezaměnitelného běžeckého stylu (v obličeji měl zvláštní grimasy umučení, otáčel hlavou) se mu říkalo Emil Hrozný. „To víte, není to gymnastika nebo krasobruslení,“ říkával. V zahraničí mu říkali také jako česká lokomotiva nebo Satupekka.

Zátopkova rodina

Emil Zátopek se narodil do rodiny jako sedmé dítě z celkových osmi. Nevyrůstal v blahobytu, již v šestnácti začal pracovat v obuvnické továrně Baťa ve Zlíně. Jeho manželka Dana, se kterou se oženil 24. října 1948 v Uherském Hradišti, se narodila ve stejný den i rok jako on. Věnovala se hodu oštěpem a vyhrála zlatou medaili na stejných Olympijských hrách (a ve stejný den) jako její manžel, v roce 1952. Během šedesátých a sedmdesátých let si společně postavili dům v Praze-Troji, který zde stojí dodnes.

Zátopkovy citáty

Některé citáty, kréda a hesla doslova zlidověla. Jeho životním krédem bylo „Nemůžeš? Přidej“, které zná snad celý svět. Jaké další památné věty se se Zátopkem pojí?

• Jestli chcete něco vyhrát, běžte 100 metrů. Jestli chcete něco zažít, běžte maraton.
  • [Na tréninku] mi všichni mi říkali: „Emile, ty jsi blázen!“ Ale když jsem poprvé vyhrál na mistrovství Evropy, tak říkali: „Emile, ty jsi génius.“
  • Chvíli po vítězství: Bylo to ale nejhezčí vyčerpání, které jsem kdy cítil.
  • Běžec musí běžet se synem v srdci a ne s penězi v kapse.

Zkušenosti čtenářů

Michal Koudelík

V posledním citátu řádil šotek a prohodil syna se snem.
Citát znám ještě trochu jinak: „Sportovec nemůže utíkat s penězi v kapsách. Musí běžet s nadějí v srdci a se sny v hlavě.“