Ekologie. Slovo, které bezpochyby budí vášně. Na straně jedné přehnaný zelený aktivismus, na straně druhé bezduché popírání vědeckých poznatků. Na jakou stranu se postavit? Má smysl se jako jedinec či malá organizace touhle problematikou vůbec zabývat? „Vždyť náš dopad na celek okolo nás je pouze minimální. Ať to řeší ti nahoře. A hlavně tamti v Africe nebo v Číně.“
Zní jako argument mnohých. Ano, lze regulovat, nařizovat, ale v mnoha věcech platí, že změny musí pocházet z nás. Jdeme tak příkladem našim dětem i lidem kolem nás. Stačí si vzpomenout na dovolené v prosluněném Řecku či voňavé Itálii. Krása, ale nelze si nevšimnout pohozených odpadků v každém nejen temném koutě. Zkusme tohle dát do kontrastu se severskými zeměmi nebo nedalekým Rakouskem. Čisto, uklizeno. Je to výchova, je to nastavený standard. Třeba to jednou někoho zarazí a začne nad „tím“ přemýšlet.
Představení BKL
Běžecký klub Ludgeřovice vznikl v roce 2016 a aktuálně má 102 členů ve věku 4-64 let. Ludgeřovice patří mezi největší obce v republice (cca 5 000 obyvatel) a přímo sousedí s městem Ostrava.
V Běžeckém klubu Ludgeřovice se zaměřujeme nejen na sportovní činnost. Cílíme také na občanskou odpovědnost vůči přírodě, ve které žijeme a ve které pořádáme běžecké závody. Čas od času spojíme naše běhy se sběrem pohozených odpadů a v dubnu pak pořádáme akci Ludgeřovice čistí les, do které se může zapojit široké okolí. Jsme však přesvědčeni, že můžeme udělat více.
Představení modelového závodu
Ludgeřovický kros je běžecký závod, který se pravidelně koná od roku 2016. Díky rostoucí popularitě tohoto závodu i samotného klubu se počet účastníků dostal v roce 2023 na číslo 370 (dosavadní průměrná návštěvnost byla 160). V roce 2024 byl tento závod zařazen Moravskoslezským krajem mezi významné sportovní akce kraje a získali jsme rovněž záštitu od prezidenta republiky. O to více jsme cítili odpovědnost za průběh celé akce. Jednou z oblastní, na kterou jsme se zaměřili byl ekologický dopad hromadných závodů na životní prostředí (ŽP).
Problematika pořádání sportovních akcí s ohledem na ekologii byla zkoumána, popsána a spousta závodů se snaží aplikovat některé z navržených opatřeních. Vzhledem k omezeným možnostem, které jako klub máme, jsme převzali metodiku publikovanou na portále RaceID, která umožní kvantifikovat dopady konkrétní akce na ŽP.
Uvedená metodika zohledňuje kromě počtu sportovců faktory jako způsob dopravy, velikost zázemí, druh občerstvení, finišerské medaile, časomíru, startovní balíčky apod. Na základě predikovatelných údajů z našeho závodu jsme spočítali dopad akce Ludgeřovický kros na životní prostředí vyjádřeno jako ekvivalent CO2. Hodnota 3 286 kg CO2 odpovídá 329 stromům, které by kompenzovaly dopad na životní prostředí.
Téměř 80 % této hodnoty připadá na dopravu, resp. na způsob dopravy běžců na závod a zpět domů. Negativní dopad dopravy není pouze ve vztahu k emisím, ale také k problémům, které vznikají zejména na menších městech/obcích. Omezené parkování a snížená průjezdnost jsou ty nejmarkantnější. Je zřejmé, že této problematice musí být věnována největší pozornost.
Na běžecké závody, resp. obecně na sportovní akce, jezdí lidé „sportovně aktivní“. Nelze tedy předpokládat, že v případě nekonání naší akce by lidé seděli doma na gauči a sledovali oblíbený pořad v televizi. S největší pravděpodobností by vyrazili na jiný výlet a produkovali tak stejné emise, resp. dopad na ŽP jako cestou k nám. Necítíme se tak plně zodpovědní za emise spojené s dopravou na naší sportovní akci.
Nutno zde je nutno připomenout studii citovanou třeba min. školství mládeže a tělovýchovy, že z každého dolaru investovaného do sportu ušetříme čtyři dolary investované do zdravotnictví. Volně přeloženo: Tím, že se lidé budou aktivně hýbat, nebudou vyžadovat v budoucnu tak velkou zdravotní péči. Budou méně marodit a mít menší absence v zaměstnání.
Návrhy konkrétních opatření
DOPRAVA
Jak již bylo uvedeno, doprava má největší negativní dopad na celkovou ekologickou bilanci chystaného závodu. Pro minimalizaci dopadu jsme využili následující nástroje:
- hromadná doprava – závodníci, kteří se u registrace prokázali využitím hromadné dopravy (e-jízdenka) dostali slevu ve výši 15 % na další závod
- využití spolujízdy – při obsazení osobního vozidla alespoň třemi běžci, dostali každý z nich poukázku na horký nápoj zdarma
- vlastní doprava – dostupná pouze pro účastníky v okolí. Ty jsme motivovali slevou 15% a připravenou úschovnou kol
- sběrné místo – v místě parkování jsme ve spolupráci s Remobil otevřeli sběrné místo na využitý elektroodpad. V budoucnu chceme otevřít i místo na sběr použitého oblečení. Doprava tak nebude jen a pouze za účelem sportovní akce
- omezené parkování – komunikací na sociálních sítích i v newsletteru jsme běžce informovali o omezené kapacitě parkovacích míst a doporučili využít výše uvedené možnosti
NÁPOJE
Rozhodli jsme se nepoužívat nápoje v PET lahvích. Z důvodu omezeného přístupu k pitné vodě v místě konání závodu, jsme využili pronájmu dvou výdejníků na barelovou vodu. Kromě toho jsme instalovali tři várnice na horké nápoje.
Jednorázové PP kelímky jsme nahradili omyvatelnými kelímky z pevnějšího polypropylenu. Díky pořízení sady 200 ks můžeme tyto kelímky použít v budoucnu i na jiných akcích.
Již v minulosti jsme navázali kontakt se společností Kofola, která je výrobcem nápojů. Tímto se nám podařilo využít nápoje s blížící se dobou expirace, které tak nemusely být zlikvidovány. Vyprázdněné PET láhve pak jdou na recyklaci.
OBČERSTVENÍ
Zavedli jsme možnost kromě klasické klobásy si vybrat také bezmasou variantu jídla po závodě. Ta má obecně nižší ekologickou stopu. Zhruba 30 % závodníků preferovalo vegetariánskou verzi.
Občerstvovací stanice jsme zásobili surovinami z velkoprodeje. Eliminovali jsme tak spoustu drobných obalů.
ZNAČENÍ TRASY
Pro vyznačení běžecké trasy používáme krepové fáborky, které vždy po závodě odstraníme. Na křižovatkách potom nachází využití křídový reflexní sprej nebo ještě lépe regulovčík na trase.
STARTOVNÍ ČÍSLA
Nepoužíváme jednorázová čísla s RFID čipem. Místo toho máme textilní čísla z netkaného canvasu, které nám závodníci po závodě vždy vrací. Zpět se k nám dostávají také zavírací špendlíky, které tak používáme několik závodů za sebou.
MEDAILE
Má smysl produkovat věc, která je určena pouze na jednu akci? Na základě dotazníkového šetření v předchozích letech nám vyplynulo, že 80 % běžců má zájem o medaili ze závodu. Ta slouží jako vzpomínka na dosažený úspěch jedince. Při registraci jsme závodníkům umožnili vybrat mezi třemi možnostmi:
- Nemám zájem – bez cenového navýšení
- Chci praktickou magnetku v designu závodu – navýšení 20 Kč
- Chci klasickou kovovou medaili – navýšení 80 Kč
Potvrdil se nám předpoklad z dotazníkové ankety. Pouze 15 % nemá zájem o žádnou formu vzpomínky, 20 % stačí drobná vzpomínka a 65 % vyžaduje klasickou medaili.
CENY PRO VÍTĚZE
Místo konkrétních produktů jsme se s našimi partnery dohodli na poskytnutí poukazů na nákup zboží (Decathlon, Bez.cz, Hladový pes, …). Výherce si tak může vybrat produkt o který má opravdu zájem. Dětem jsme místo pohárů pořídili láhev dobrého džusu a dospělým za 4. místa pytlík brambor.
TŘÍDÍME
V rámci našeho partnerství se společností OZO Ostrava, která se zabývá svozem, recyklací a odstraněním odpadu jsme se domluvili na přistavení komunálních nádob na vzniklé odpady. Již při vzniku se u nás separuje papír/směsné plasty (včetně kovu a tetrapaku) a SKO.
EKOLOGICKÁ KOMPENZACE
Kromě výše uvedených opatřeních, které pomůžou minimalizovat dopad námi konané akce na životní prostředí jsme se rozhodli kompenzovat faktory, které ovlivnit nemůžeme. Prostřednictvím místní podnikající osoby Milan Šrotek jsme uhradili výsadbu 100 jehličnatých stromů. V budoucnu se chceme sami zaměřit na výsadbu v rámci teambuldingové akce klubu. Aktuálně řešíme se starostou obce Ludgeřovice vhodnou lokalitu.
Závěrem
Jakákoli sportovní akce má negativní dopad na životní prostředí. Tento dopad lze kvantifikovat např. dle námi použité metodiky. Ta nám pomohla odhalit potenciálně problematické body na které jsme se zaměřili.
Navrhli jsme a aplikovali soubor opatření, které minimalizovala tento negativní dopad. Kromě této skutečnosti jsme kompenzovali uhlíkovou stopu prostřednictvím výsadby stromů.
Nutno si uvědomit, že sportovní akce mají negativní dopad na životní prostředí, ale pozitivní dopad na lidské bytí. Lepší fyzická a psychická kondice sportujících jedinců zvyšuje jejich odolnost a snižuje tak pravděpodobnost výskytu civilizačních chorob (obezita, cukrovka, …) či jiných vážných chorob. Takto zdravý jedinec následně nemusí zatěžovat systém a čerpat produkty a služby, které způsobí výrazně vyšší negativní dopad na životní prostředí než ten, který je způsoben naším závodem.
FOTO: Marek Lokaj, Radek Jureček, David Jakub