Během volna každý trochu „ujedeme“. Dopřáváme si víc než obvykle a s pohybem to často také není zrovna dvakrát slavné. Nejhorší je, když se na vše vykašleme a necháme to až na dobu, kdy se vrátíme domů. Jenže návrat do starých kolejí není vůbec jednoduchý. Nejlepší je proto nezanedbat formu ani když jsme v odpočinkovém modu a sluníme se u moře. Vyzkoušejte naše tipy na to, jak neztratit formu na dovolené.
Jak se udržet na dovolené ve formě
Na dovolené máte spoustu možností, jak zůstat ve formě. Na apartmánu si můžete i trochu zaposilovat s vlastní vahou. Proč do batohu nepřibalit odporové gumy? I s těmi se člověk vyřádí. Ale když už jste v té krásné přírodě nebo na novém, vzrušujícím místě, využijte toho. Sportujte venku.
Vyzkoušet se toho dá spousta. U vody je to určitě plavání, ale co takhle i jiné vodní sporty, ať už je to surfing, paddle board nebo třeba veslování? Odvážní ať se vydají prozkoumat mořské hlubiny, potápění totiž stojí za to. Jednoduše vybírejte podle toho, co je zrovna po ruce a nebojte se zkoušet nové věci.
Parádní je také jóga. Pěkně si u ní odpočinete, protáhnete se a zrelaxujete tělo i mysl – přesně to, o co nám na dovolené běží. Nebojte se si vyrazit na pořádný výšlap, ať už na zapůjčeném kole nebo pěšky. Vždyť i u moře se najde spousta zajímavých míst, kam se dá jít na výlet. A ačkoliv je chůze fajn přirozený pohyb, který dokáže vylepšit fyzičku, vůbec nejlepší je běh. Ruku na srdce, taková chůze není vždy zrovna dvakrát zábavná. Za to běh, to je jiná.
Proč běhat na dovolené
Pojďme se podívat na to, proč byste se měli zvednout, vzít boty a vyběhnout. Běhání na dovolené je parádní způsob, jak lépe poznat okolní, cizokrajnou krajinu a zároveň trochu překvapit tělo z odpočinkové letargie. To ale nejsou všechny benefity.
Běhání za váš vyřeší hned několik problémů, například vylepší fyzickou výkonnost. Pokud vaše fyzička za nic nestojí, hra na honěnou s dětmi z vás vysává všechnu energii a na vycházkách se zadýcháváte, něco je špatně. Rozhodně na to nerezignujte. Raději začněte běhat! Nikdo neříká, že musíte hned na první dobrou uběhnout 10 km. Berte to pěkně postupně a pomalu přidávejte. Nebo nepřidávejte – zkrátka jak se budete cítit. Uvidíte, že se vaše fyzička raketově zlepší.
Tato aktivita má ale super vliv i na duši. Během pohybu se do těla vyplaví hormony štěstí a vy si budete připadat jako vyměnění. Běhání odbourá stres z práce, nervozitu – zkrátka všechno zlé je pryč. Budete si připadat jako vyměnění. A o to nám přeci na dovolené jde.
Kromě toho, že zlepší výdrž a posílí psychiku, běhání zatočí i s výčitkami svědomí. Pokud pravidelně vyběhnete, nemusíte si dělat starosti s tím, že jste si večer dali o dílek pizzy navíc a celý den jste se líně povalovali na pláži. Přijaté kalorie totiž mizí, jak když bičem mrská. Nemusíte se tedy bát, že se domů vrátíte s pneumatikou kolem břicha.
Jak začít běhat
Pokud ale nejste na tenhle druh pohybu zvyklí, nevrhejte se do něj po hlavě. Začít běhat není tak důležité, jako začít běhat správně. Ač tomu spousta lidí nevěří, chce to mít nějakou techniku. V opačném případě si akorát uškodíte.
Jak tedy s běháním začít? Pro každého je to trochu jiné. Hodně záleží na vaší aktuální fyzičce, zdravotním stavu nebo věku. Berte v úvahu i podnebí vaší destinace. Pokud jste na dovolené pod rozpáleným sluníčkem, určitě se nechcete strhat. Základem jsou kvalitní běžecké boty a nezapomeňte ani na sportovní ponožky, které vás ochrání před puchýři, případně kompresní podkolenky. Vyplatí se si s sebou vzít i lahev vody.
Pokud na tom nejste fyzicky zrovna nejlépe, zkuste třeba 20 sekund běžet a 10 sekund chůze. Zkrátka buďte neustále v pohybu. A délka tratě? To je na vás. Klidně si zezačátku dejte metu 1 km. Nic netlačte na sílu, běhejte tak, aby vás to bavilo. Pokud máte rádi výzvy, jděte do nich. Poptejte se na ubytování, kde se dá dobře zaběhat, nebo prozkoumejte Google Maps.
Užijte si dovolenou! A nezapomeňte na odpočinek – i mezi sportovními aktivitami.