Běh je náročným sportem nejen pro začátečníky, ale také pro pokročilé běžce. Dochází během něj k velkému energetickému výdeji a také klouby a svaly dostávají pořádně zabrat. Mnoho běžců se proto zabývá otázkou, zdali zařadit doplňky stravy do svého stravovacího režimu. Jaké doplňky stravy jsou pro běžce vhodné a kdy má smysl je zařadit?
Je váš jídelníček opravdu zdravý?
Dříve než se pustíte do velkých nákupů doplňků stravy, zamyslete se nad tím, zdali je váš jídelníček dostatečně vyvážený. Doplňky stravy totiž tvoří pomyslnou špičku ledovce, a pokud jsou vaše stravovací návyky všechno, jenom ne zdravé, pak vás ani ty nejdražší doplňky stravy nezachrání.
Vaše tělo by tedy mělo být jakýmsi pomyslným ukazatelem, který vám dá najevo své potřeby ve chvíli, kdy mu něco schází. Základem je však zdravý, pestrý a vyvážený jídelníček. Pro každého to může znamenat něco jiného, nicméně v základu by měl takový jídelníček obsahovat dostatečné zastoupení všech makroživin v podobě sacharidů, bílkovin a zdravých tuků i důležitých mikroživin, jako jsou vitaminy a minerály.
Proč a kdy zařadit doplňky stravy
Jestliže je váš jídelníček zdravý i vyvážený, ale vy máte stále pocit, že vám něco schází, je nejvyšší čas obrátit se na doplňky stravy. Pokud vaše běžecké tréninky přesahují vzdálenost 35 kilometrů týdně, pak je vhodné zařadit do svého režimu nějaký ten vitamin nebo minerál. Tělo totiž spotřebuje více látek, než které mu jste schopni kompenzovat v rámci běžného jídelníčku.
TIP: Při výběru doplňků stravy se vždy zaměřte na složení daného výrobku a případně i na konkrétní recenze. Pouze tak poznáte, že držíte v ruce skutečně kvalitní produkt.
Hořčík
Hořčík je jedním z nejdůležitějších minerálů v lidském těle. Slouží k nastartování látkové výměny sacharidů a bílkovin. Také odbourává stres, uvolňuje svaly i celkové napětí v těle a spolu s vápníkem dokonce snižuje pocit úzkosti a nervozity. Jak poznáte, že máte málo hořčíku? Ve skutečnosti je hořčík nedostatkovým minerálem u většiny populace, aniž by lidé sportovali. Zatímco nesportovci hořčíkový deficit spíše nepoznají, běžci to zjistí mnohdy velmi snadno. Nohy je bolí víc, než je zdrávo, nebo do nich chytají křeče. V takovém případě je nejvyšší čas zařadit do stravy hořčík v podobě kvalitního doplňku.
TIP: Nikdy si nepořizujte doplněk stravy obsahující hořčík a zinek v jedné tabletě. Účinky těchto dvou minerálů se totiž při současné konzumaci vyruší. Hořčík konzumujte tedy spíše ráno a zinek večer.
Kolagen
Jedním z dalších důležitých doplňků stravy pro běžce je kolagen. Jedná se o důležitou bílkovinu, která je přirozenou součástí lidského těla. Po 25. roce života však jeho produkce začne klesat a běžci rozhodně nejsou výjimkou, ba právě naopak. Pokud patříte mezi aktivní běžce, pak rozhodně zvažte, zdali byste rovněž neměli kolagen zařadit. Obzvlášť to platí pro ženy běžkyně.
Kvalitní kolagen pak poznáte podle toho, že je stoprocentně čistý, bez zbytečných aromat, příchutí či konzervantů. Měl by být také v práškové formě, konkrétně volte lyofilizovaný kolagen ze živočišných zdrojů, který se zpracovává enzymatickou hydrolýzou za studena.
Opravdu se účinky zinku a hořčíku vzájemně vyruší? Já jsem naopak většinou natrazil na názory, že zinek i hořčík je ideální konzumovat večer, mimojiné i proto, že podporují kvalitu spánku.