Dolomity SkyRace & VK – v srdci italských Dolomit se ve světové konkurenci nejlépe dařilo Fejfarovi s Lichým

Světová skyrunningová série (SWS) si o prázdninách nedává pauzu, to právě naopak. Ve skyrunningovém kalendáři je každý víkend ve znamení jiného světového závodu a Dolomites SkyRace, konající se minulý víkend, patří bezesporu k těm nejvíce proslaveným vůbec.

Není divu, 9. ročník závodu VK a 19. ročník SkyRace v minulosti přilákal jména světových formátů a i letošní ročník nebyl výjimkou. Krom nejlepších skyrunnerů ze světa se na start těchto závodů postavilo i početné české zastoupení v čele s našimi elitními vrchařskými běžciTomášem Lichým a Ondřejem Fejfarem. Jak si ve světové konkurenci naši vedli?

Podívejte se na další fotografie k článku…

Do půvabné vesničky Canazei v srdci italských Dolomit se krom jen pár jmen sjela opravdová světová špička. Philip Götsch, fenomén letošních závodů ve VK, který svou formu předvedl o dva týdny dříve na VK v Santa Caterině, kde zvítězil o více 2 minuty před druhým Hannesem Perkmannem, byl i tady jasným favoritem na vítězství. Mezi ženami se očekával boj Španělky Laury Orgué, Italky Valentinou Belotti a další Italky, padesátileté Francescy Rossi.

Na VK Philip Götsch opět nenašel konkurenci a suverénně zvítězil. Lichý a Fejfar v TOP 20

Ital Götsch nenechal nic náhodě a na trati dlouhé jen 2,2 km s převýšením 1000 metrů ukázal všem záda. Nejenže doběhl s impozantním náskokem více než minuty na druhého, zvítězil také podruhé v řadě v rekordu trati, který stlačil na čas 31:34 ze svého loňského maxima 32:38. Druhý se ztrátou jedné minuty a šesti sekund skončil Slovinec Nejc Kuhar (32:41) a třetí skončil Ital Hannes Perkmann (33:02), který před dvěma týdny v Santa Caterině skončil druhý za Götschem. Nejlepší české umístění vybojoval 16. Tomáš Lichý, který se meziročně posunul na této trati o minutu a dvacet sekund, na 36:07 a Ondřej Fejfar, který skončil o 3 příčky za Tomášem na 19. místě s výsledným časem 36:38. Startoval také Tomáš Bystřický, který v celkovém pořadí obsadil 49. místo za čas 40:55.

Mezi ženami kralovala Španělka Laura Orgué (38:31), která po druhém místě ze Santa Cateriny, zvítězila v náskoku více než půlminuty na druhou Valentinu Belotti (39:06) a minuty a půl, stejně jako v Santa Caterině, třetí, Francescy Rossi (40:00). Ta tak ukazuje, že se takto náročné závody dají běhat i ve starším věku. Mezi Češkami se nejlépe dařilo 23. mezi ženami Veronice Tuhovčákové (48:59) a 24. Evě Galaczové (49:21).

Reportáž ze SWS – Santa Caterina Vertical Kilometer a Livigno SkyMarathon – si můžete přečíst zde.

Ve SkyRace závodníci běželi do výšky 3152 metrů

Dvaadvacet kilometrů dlouhá trať s převýšením 1750 metrů, startující v centru Canazei, na níž závodníci běželi na vrchol Piz Boé (3152 m n.m.) a opět do vesnice, nabídla vše, co definuje skyrunning jako takový. Postupné nabírání výškových metrů od centra města po Passo Pordoi až po vrchol Piz Boé znamenal na necelých 10 kilometrech získání více než 1600 výškových metrů, během kterých si závodníci prošli všemi typy trailů, které si mohli jen představit. Následný velmi technický seběh – především ve vyšší nadmořské výšce –  v šotolinových polích s jedním krátkým stoupáním, prověřil i ty nejzkušenější běžce.

Král Dolomitů se ve SkyRace nemění. Stejně jako loni, tak i letos Ital Tadei Pivk ovládl již 19. ročník tohoto závodu a v čase 02:03:38 si s náskokem více než 2 minut doběhl pro druhé vítězství v řadě. Druhý s mankem 2 minut a 13 sekund na Pivka doběhl Nor Stian Overgaard (02:05:52) a třetí Švýcar Martin Anthamatten (02:06:27). Mezi Čechy doběhl nejlépe dvaatřicátý Ondřej Fejfar (02:16:55), kterému smolně uteklo poslední bodované 30. místo o 5 sekund. Dle svých slov limitem k lepšímu výsledku byla nakopnutá pata a na finiš již nezbylo více sil. Dalším Čechem na 43. místě byl Tomáš Lichý (02:21:46), který si minulý týden v tréninzích nepříjemně vyvrtl kotník a v technických sebězích si na něj dával velký pozor. Dalšími Čechy v cíli byli například 52. Tomáš Bystřický (2:26:20), nebo 62. Tomáš Buryška (2:28:52).

Mezi ženami, stejně jako v mužích Pivk, zvítězila již podruhé Laura Orgué (2:27:42), která se opět po dvou letech (vítězství v roce 2014 a druhé místo v roce 2015) stala královnou Dolomites Skyrace. Doplnila tak své vítězství i na trase Sky z pátečního VK a stala se tak jasnou vítězkou celkového ročníku Dolomites SkyRace & VK. S necelou dvou minutovou ztrátou doběhla druhá Italka Elisa Desco (2:29:38) a pár sekund za Italkou třetí, Francouzka Celia Chiron (2:29:53). Z českých běžkyň se nejlépe dařilo Veronice Tuhovčákové, která skončila mezi ženami na 38. místě za čas 03:30:05.

Tímto skončil již 19. ročník Dolomites SkyRace a 9. ročník VK. Jsme zvědaví, co si pro závodníky organizátoři připraví ve svém jubilejním 20. a 10. ročníku závodu. Máme se prý, ze slov pořadatelů na co těšit.

Další informace k závodu naleznete zde.

Vojtěch GawlasVojtěch Gawlas – student žurnalistiky na Univerzitě Palackého v Olomouci. K běhání se dostat jako slepý k houslím, a protože kolem domova neměl žádné roviny, začal běhat po horách. Nejoblíbenější trasy má do 30 km, co možná nejvíce vertikálně a v co možná nejfotogeničtějším prostředí (protože fušuje mimo běhu také do fotografického řemesla). Cílem běhu, nebo spíš sportu jako takového, je pro něj vyčištění hlavy od okolního světa a chvíle pro sebe sama.