Pokud je vaším snem vyždímat při běžeckém výkonu ze svého těla maximum, pak si přečtěte následující řádky, protože váš sen se nyní může změnit v realitu – pomocí wattmetru Stryd.
Na základní škole jsme se učili, že hlavní jednotka výkonu v SI je watt. Tuto fyzikální veličinu jsme byli doposud zvyklí spojovat spíše se stroji, ale v poslední době se v podvědomí odborníků i sportovní veřejnosti začíná objevovat ve spojitosti s výkonem lidským.
Podívejte se na další fotografie k článku…
V cyklistice se trénink řízený výkonem neboli „podle wattů“ objevuje již přibližně 20 let. Objektivním důvodem k tomuto kroku byly limity tréninku podle tepové frekvence, variabilita pulzu v různých situacích a opožděná reakce na změnu zátěže. Jako každá novinka i on si prošel procesem, kdy byl vynášen do nebes i zatracován, ale faktem zůstává, že špičkoví sportovci si wattmetr do svého kola zabudovat nechali.
Většina běžců je zvyklá, ať už při tréninku nebo při závodě, řídit se tepovou frekvencí, která nejlépe popisuje momentální stav těla. Dále tempem, které musíme udržet, abychom dosáhli předpokládaného výsledku. A samozřejmě svými pocity a hlavou. A možná právě tyto dva faktory se od prvních dvou měřitelných dost často liší.
Jako příklad si můžeme uvést přepálený začátek při startu, než nás stihne varovat tepovka vyhnaná do astronomických výšin, už je závod ohrožený. Tady se právě dostává ke slovu wattmetr, který varuje běžce od prvních metrů.
Další variantou je běh v terénu, vše se tváří v normě, ale výkon nestojí za nic a ještě ke všemu vás začala bolet záda. Co je špatně? Z tepovky na to nepřijdeme, ale STRYD, který se na první pohled neliší od běžného hrudního pásu, dokáže díky patentovaným čidlům s velkou přesností analyzovat i kinetiku běžecké trajektorie a určuje wattový výkon potřebný k pohybu.
Správná intenzita, pohyb v terénu, efektivita došlapu a odrazu, to jsou věci, které wattmetr umožňuje řešit a poskytuje uživateli i jeho trenérovi skvělého pomocníka. Jelikož může napovědět, že je něco špatně – běžec se příliš komíhá, špatně došlapuje, dělá příliš dlouhé kroky. Někdy stačí odstranit drobnou nerovnováhu v držení těla či pohybu, a tím lze dosáhnout výrazně lepších výsledků.
Jednoduše řečeno přístroj Stryd prostě dokáže analyzovat efektivitu vaší běžecké techniky. Pomocí standardu Bluetooth a ANT+ je propojitelný s libovolnou zobrazovací jednotkou běžce, včetně jeho mobilního telefonu. Může pracovat i v režimu offline jako zařízení, které pohyb pouze zaznamenává pro pozdější analýzu odborníka či trenéra.
Klíčovým okamžikem je však počáteční fáze, kdy musíte zjistit, v jakém pásmu se potřebujete pohybovat, aby váš běh byl co nejefektivnější. Tento údaj se dozvíte buď na základě zátěžového testu, kterým vás přístroj sám provede, nebo se objednáte do diagnostického centra, kde vám provedou odborné vyšetření.
Pořizovací náklady tvoří šest tisíc korun za vlastní přístroj Stryd, dále musíte vlastnit zobrazovací jednotku (sportovní hodinky, mobilní telefon, PC) a případně absolvovat vyšetření v diagnostickém centru.
- Společnost Speedweaponry, která se již více než 15 let věnuje podpoře a zvyšování výkonnosti sportovců v celé řadě sportovních odvětví, a která uvádí přístroj Stryd na český trh.
- Diagnostické centrum Vital Praha, kde nabízí spektrum služeb zaměřených na fyzický i psychický rozvoj člověka a jako první disponuje odpovídající znalostmi a vybavením pro stanovení optimální wattové zóny.
Pokud vás přístroj Stryd, první wattmetr pro běžce zaujal, budete potřebovat ještě tyto dva důležité kontakty: - Společnost Speedweaponry, která se již více než 15 let věnuje podpoře a zvyšování výkonnosti sportovců v celé řadě sportovních odvětví, a která uvádí přístroj Stryd na český trh.
- Diagnostické centrum Vital Praha, kde nabízí spektrum služeb zaměřených na fyzický i psychický rozvoj člověka a jako první disponuje odpovídající znalostmi a vybavením pro stanovení optimální wattové zóny.
|