Diagnostika došlapu? Jen u fyzioterapeuta

Diagnostika došlapu? Jen u fyzioterapeuta

Diagnostika došlapu je komplexní věc, která nezahrnuje jen pohyb nohou, ale jedná se o propojenou diagnostiku celého těla, kterou by měl provádět výhradně odborník. Určitě by ji neměl provádět prodavač v běžecké prodejně, ale ani zkušený trenér. Ti vás mohou navést nebo upozornit na některé nedostatky, ale nikdy by vám neměli dávat doporučení. Nejsou to odborníci, kteří vám umí radit, jak napravovat tělo a pohyb.

V žádném případě se nenechte vmanipulovat do toho, že jde jen o to, jestli máte pronaci nebo supinaci.

V žádném případě si nenechte vnutit úvahy, že dopad na špičku či patu je špatně či správně.

Naše tělo a náš pohyb je mnohem složitější a komplex­nější a navíc je potřeba ke každému přistupovat individuálně.

Běh vám může zdraví také zničit. Zejména zdraví vašich kloubů a vazů.

Zeptali jsme se předních odborníků na fyzioterapii a trénink, co si myslí o diagnostice došlapu, kterou provádí prodavači v prodejnách při výběru bot. Správné posouzení pohybu běžce není totiž jen pohyb nohou, ale jedná se o komplexní pohyb celého těla. K poškození kloubů a vazů může dojít příliš velkou zátěží nebo dlouhodobě špatným běžeckým stylem. Špatné běžecké boty mohou snadno váš styl zhoršit a přispět k poškození zdraví.

Žádné běžecké boty vám ale běžecký styl nezlepší.

To musíte udělat sami na základě doporučení fyzioterapeuta. Když si necháte od bot „pomáhat s běžeckým stylem“, skoro vždy jen vytloukáte klín klínem. Od běžeckých bot můžete přinejlepším čekat a chtít, aby vám styl nekazily a umožnily vám přirozeně běžet.

Japonská babička, 100kilový mladý svalovec z fitka, vyběhaný ultramaratonec středního věku a mamina po porodu… ti všichni a dalších 100 000 běžců s různou fyziologií, běžeckým stylem, stářím, váhou, rychlostí a trénovaností budou běhat ve stejných botách. Neexistují žádné boty, které by všem těmto rozdílným lidem vylepšily styl. Proto nevěřte v běžeckém obchodě tomu, že mají boty, které právě vám „napraví“ běžecký styl.

Dagmar Lisá, BeBalanced.cz

„Tělo máme někdy tendenci vnímat jako stroj, který má dobře pracovat a vše vydržet. Když se něco porouchá, očekáváme, že ho někdo opraví. Ať už vnějším terapeutickým zásahem, či třeba obuví. Takto to ale nefunguje. Organizmus neustále vyvažuje vnější faktory tak, aby se udržel v rovnováze. A my mu s touto rovnováhou musíme pomoci, pokud chceme být zdraví.  Někdy je k tomu nezbytná pomoc odborníka. Fyzioterapie ale má vést vždy k tomu, abyste se postupně stali sami sobě nejlepšími léčiteli. Tedy abyste se naučili tělo vnímat, rozpoznávat nuance a dysharmonie včas zachytit a vyřešit. 

Diagnostiky došlapu, které se tak často dělají jsou pouhým malým výsekem z celku. Došlap je pouhým odrazem toho, jak to vypadá v těle výš. V naprosté většině případů je i efektivnější řešit došlap ovlivněním vyšších částí těla – třeba postavením kyčlí, prací paží, uvolněním stažené jizvy nebo korekcí postavení hlavy. Proto řešit došlap botami je ve většině případů zcela mylné.  Správné boty jsou spíše jen třešničkou na dortu, která Vám může pomoci lépe vnímat a používat své tělo.“

Aleš Tvrzník, diagnostik a provozovatel Vital Praha

„Jsem rád, že se při výběru běžeckých bot čím dál více prosazuje komplexní odborný přístup, a naopak marketingové proklamace výrobců mají stále menší význam. Rozhodně už dávno neplatí, že čím dražší, tím bude bota také lepší. Jelikož by vhodně vybraná bota měla s běžcem tvořit dokonale fungující celek, je potřeba, aby zkušený fyzioterapeut zhodnotil celkovou techniku běhu v kontextu sew stavem pohybového aparátu konkrétního běžce, s jeho kondicí a běžeckými cíli či ambicemi. V případě, že bude váš styl opravovat prodavač v prodejně, který není fyzioterapeut, může následně nevhodně vybraná bota nejen zhoršit ekonomiku běhu, ale i poškodit zdraví běžce.“

Zuzana Krchová, fyzioterapeutka, Fyziokinesis.cz

„Je více faktorů, které mohou způsobit vznik běžeckého zranění, je to taková mozaika, u každého jiná… Tyto prvky se obvykle jednoho dne sečtou, a pak vzniká zranění. Nejčastěji je ale jeden z faktorů dominantní, můžeme ho nazvat příčina. Tu je potřeba odhalit a řešit, aby se potíže nevracely, tak přistupuji k léčbě u svých pacientů.

Asymetrie těla/dysbalance

Neoptimální běžecký styl / nevhodné tréninkové metody / nedostatečná regenerace

Nevhodná běžecká obuv / běžecké doplňky

Nejčastější příčinou běžeckých zranění bývá dysbalance na našem těle, ta se může projevit, už když stojíme, nebo až při analýze běhu. Vhodně vybraná obuv nám může pomoci dysbalanci korigovat, obvykle ale jen to nestačí, je potřeba jít hlouběji… Proč dochází k pronaci chodidla? Může za to bolavý kyčelní kloub? Skolióza? Koleno po operaci? Tyto příčiny je nutné řešit primárně, a pak si sekundárně pomoci např. obuví/ortopedickou vložkou aj. Paradoxně běžec, který bude mít bolavá záda nebo kolena, bude potřebovat spíše minimalistickou než výrazně tlumenou obuv. Pokud ale nějaké potíže již máte, doporučuji jít nejprve na fyzioterapii a pak teprve řešit běžecké boty.“

Stejně jako všichni experti v oblasti běžeckého tréninku a fyzioterapie proto jednoznačně radíme:

Nenechte prodavače v obchodě posuzovat, natož pozměňovat váš běžecký styl. Fyziologie těla je složitá věc. Běžte za odborníky, kteří tomu opravdu rozumí. Běžecký pás v obchodě z prodavače neudělá fyziologického experta.

Další rady a články o zdraví najdete na www.SvetBehu.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: