Denisa Kosová a Dana Šafka Brožková na Světovém poháru v elitní desítce

Denisa Kosová a Dana Šafka Brožková na Světovém poháru v elitní desítce

Třídenní program úvodního kola Světového poháru obsahoval závod na krátké trati, ve sprintu a sprintových štafet. Pro nás není bez zajímavosti, že ředitel těchto závodů – Wojciech Dwojak, občas zavítá na orienťák i k nám a je mimo jiné členem Slávie Hradec Králové.

S příchodem května se rozpoutala smršť závodů. O prvním květnovém víkendu se v souběhu odehrála série Světového poháru v Polsku a také Český pohár v Trutnově. O týden později následoval domácí mistrovský víkend v Uherském Brodě, který byl dějištěm sprintu a den poté sprintových štafet. Přesně v polovině května si odskočíme do Skandinávie, kde se odběhne tradiční švédská štafetová veleakce Tiomila, abychom se následně vrátili a upřeli nejsoustředěnější pozornost na událost jara a z různých pohledů i událost roku, a to Mistrovství Evropy, které se letos v termínu 21.-28.5. koná u nás, konkrétně v Jeseníku a okolí. Když už jsme se zmínili o posledním bodu květnového menu, nominace na tzv. lesní disciplíny (klasická a krátká trať, štafety) byla víceméně uzavřená po nominačních závodech na konci dubna, zato na sprintové závody se uzavírala právě až po MČR sprintových štafet. Čili dva sprinty v Polsku a dva v Uherském Brodě mohly ještě hodně rozhodovat a tyto závody tím také dostaly ten správný náboj.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

Začínáme tedy reportáží z oblasti kolem polské Wroclavi. Třídenní program úvodního kola Světového poháru obsahoval závod na krátké trati, ve sprintu a sprintových štafet. Pro nás není bez zajímavosti, že ředitel těchto závodů – Wojciech Dwojak, občas zavítá na orienťák i k nám a je mimojiné členem Slávie Hradec Králové.

Na analýzu půjdeme tentokrát trochu jinak. Zatímco závodníci označovali například závodní tratě, minimálně ty sprintové, za velmi povedené, diváci u přenosů zas tak nadšení být nemohli, protože organizátoři měli po celý průběh závodů technické problémy s GPS trackingem, což platí dosud. My si proto pro přiblížení atmosféry vypomůžeme nahlédnutím do osobních stránek právě našich reprezentantů. Zároveň si při tom můžeme všimnout, jak tito závodníci svůj výkon popisují a jak při něm přemýšlí.

Krátká trať

Závod na krátké trati u Sobotky (jihozápadně od Wroclawi) byl zajímavý tím, že v něm česká reprezentace dosáhla nejlepšího výsledku celého prodlouženého víkendu. O ten se postarala Denisa Kosová, která se umístila těsně za velkou bednou – sedmá, což je také její osobní maximum v individuálních závodech. Do desítky ji navíc doprovodila naše nejúspěšnější závodnice historie, Dana Šafka Brožková. Solidní je potom osmnácté místo Vojty Krále v mužích.

O závodu na middlu necháme hovořit právě Krále a vedle toho také Miloše Nykodýma a s vtipem sobě vlastním Jana Mrázka (který ale middle neběžel).

Vojta Král:

„Do Wroclavi není daleko a tak se zdá, že midlový terén nám bude blízký a na modelu mám opravdu pocity, jako bych běhal na Městských skalách, ovšem na samotný závod je trochu odlišný, náročnější. Hlava je na startu klidná, ale tělo se necítí na životní výkon. Menší chyby dělali všichni, rozhodovaly ty větší a já se dvěma nevyhnul. Na 14. kontrole to byla paralelní chyba, když jsem si prvně myslel, že jsem na jiné straně od kontroly a na 18. kontrole jsem po kolizi s pařezem odběhl špatným směrem a nedokázal se dostat pod kontrolu, což mě stálo 1:30. Zbytečných 2:10 na chybách. Výsledné 18. místo není zklamáním, ale šlo to do top 6.“

Miloš Nykodým:

„Ze začátku to šlo celkem dobře, teda cestou na k3. jsem navštívil holčičí kontrolu, což byla chybka tak na cca 10-15″. Bohužel jsem si někde mezi třetí a čtvrtou kontrolou zranil palec na pravé noze. Bolelo mě to celkem dost po celej zbytek tratě. Kontroly mi vůbec nenaskakovaly. Začalo to v prvním rozbitým místě mezi k6. až k8., kde jsem s velkou nejistotou obě kontroly našel dost pofidérně. Na obou jsem dohromady prováhal kolem 3/4 minuty. Na k10. jsem zbytečně probíhal hustníkem, místo toho, abych běžel trošku víc doprava hned od kontroly. Ale na postupu jsem čuměl jen pod nohy, abych se znovu nerozsekal. Pak jsem pokazil až první televizní kontrolu k14. Kde jsem totálně, jako hodně lidí, nepochopil porosty a zmatkoval (cca 45″). Nakonec mi kontrolu našel Håkon J. Westergård. Tam jsem ho doběhl a ještě Antonia M.Pereze. Od k17. až po k21. jsem ani jednu kontrolu nenašel čistě. Vždycky jsem doběhl precizně do kolečka, ale tam mi kontrola nikdy nenaskočila. Pokaždé jsem musel zastavit a brejlit do mapy co se vlastně děje. Poslední větší chybou bylo nadběhnutí k24. Opět díra v zemi, která nešla moc vidět. To už jsem ale si říkal, že je dneska standardní dohledávka v mém podání. Na k26. to pak možná chtělo ještě trošku víc narovnat, ale to nevím jistě. Celkově hodně malých zaváhání. Moře nejistoty v dohledávkách a jedna větší chyba. Celkem myslím tak 2,5min chyb. Navíc palec v řiti. Při výklusu jsem věděl, že si s největší pravděpodobností druhý den nezazávodím. A taky že jo, sprint byl bez mé účasti.“

Jan Mrázek:

„Cestou jsme se zastavili na modelu midla. Těžký kamenitý terén prorostlý náletovými buky jsem s respektem sledoval z bezpečí traverzové cesty.“

Výsledky ženy:

1.Helena Jansson (SWE)                 38:31

2.Tove Alexandersson (SWE)           38:33

3.Svetlana Mironova (RUS)              39:59

7.Denisa Kosová                           40:23

10.Dana Šafka Brožková              41:30

20.Adéla Indráková                      42:51

38.Michaela Omová                      45:16

41.Vendula Horčičková                 45:34

42.Adélka Jakobová                      46:34

Výsledky muži:

1.Olav Lundanes (NOR)                  35:19

2.Carl Godager Kaas (NOR)             36:28

3.Albin Ridefelt (SWE)                     36:33

18.Vojtěch Král                             39:04

23.Miloš Nykodým                        39:50

27.Jan Petržela                              39:58

33.Jan Procházka                           40:22

48.Daniel Hájek                             41:25

50.Jan Šedivý                                 41:36

Sprint

Program u našich sousedů pokračoval sprintem v samotné Wroclawi. Ten ale vynechala část reprezentace, například Šafka Brožková, Omová, Šedivý nebo Petržela, která odjela na nedělní závod Českého poháru do Trutnova a byla jeho velmi viditelnou složkou (Šafka Brožková a Šedivý vyhráli, Omová byla třetí a Petržela byl stavitel tratí a zároveň komentátor). Nejlepšího výsledku dosáhla opět Denisa Kosová, tentokrát těsně za první desítkou – jedenáctá. U mužů to tak veselé nebylo, protože ani jednomu se nepovedlo postoupit z kvalifikace, na druhou stranu třeba Vojta Král si spravil chuť vítězstvím v béčkovém finále.

Vojta Král:

„Sprint – jak už napsal reprezentační kolega děda Mráz, prostor kvalifikace jsme si neprošli a byla to zásadní chyba! V oblasti kontrol 9.-14. to bylo z mapy složité na vyčtení a znalost detailů dopředu se tam mohla velmi hodit, navíc v tak našlapaném závodě. Ovšem mě i přes nějaké ztráty v nejtechničtější pasáži nemusel postup do A finále utéct. Jenže další neznalost – prostoru a hlavně mapového klíče na 20. kontrolu mě odsunula mimo postup. Proč jsem chtěl překonávat nepřekonatelnou bažinu? Semi-open v pozadí modrých šrafů je výrazně zesvětlil a mě za běhu přišlo, že je to normální bažina a tenká čára kolem ní, mi přišla moc tenká na to, aby byla nepřekonatelná. Ovšem, když jsem jednou nohou vkročil do bažiny, bylo mi jasné, že je nepřekonatelná – nebyla to bažina, spíš rybníček, takže jsem to otočil a ještě to oběhl ze špatné strany a chyba na 36″ byla na světě. Velké poučení pro příště! Na finále B jsem chvíli neměl ani pomyšlení, ale nakonec jsem si řekl, že zazávodit si pod takovým tlakem by nemuselo být na škodu. Nakonec taky nebylo. Terén na finále jsme měli prochozený a neměl jsem žádný problém s volbami. Trať B finále byla až na 3 kontroly totožná s finále A. Po srovnání mezičasů s vítězem M. Kyburzem jsem na něj ztratil 10″. Konečně tedy povedený výkon a koňská dávka sebevědomí do žil.“

Jan Mrázek:

O kvalifikaci

„Jak už je totiž na světových závodech zvykem (ME v ČR je výjimka), lze si prostor sprintu libovolně prochodit: It is allowed to stay as a resident or student, for business purposes or as a tourist, i.e. for sight-seeing, visiting a restaurant, shopping. V pátek se tedy do prostoru univerzity a nemocnice vydalo „nakupovat“ spousty závodníků. Jenže my stihli jen prostor finále… Nejspíš i proto jsme tak bídně dopadli v kvalifikaci. Bet s Vojckem se nachytali na neprostupné bažině (dle ISSOM správně, ale bývá v mapě tak zřídka, že to zaskočilo mnoho závodníků) a já šel do úvodní části v napalmu u řeky s přílišným respektem.“

O finále

„Byl to jeden z nejhezčích sprintů, co jsem kdy běžel. Motanice v prostoru univerzity a nemocnice, spousta nepravidelných budov, proti páteční návštěvě přibyly umělé zábrany, některé ploty byly naopak rozebrány, chodníčky, záhonky, průchody. A to vše ve vysoké rychlosti a pod tlakem. Někdy byly klasicky volby zleva/zprava, jinde se ale dalo prokličkovat jen jednou cestou, tři dlouhé postupy se musely načíst celé včetně průběhu mezi areály. No žádná prdel :)“

Výsledky ženy:

1.Judith Wyder (SUI)                    13:53

2.Maja Alm (DEN)                          14:01

3.Tove Alexandersson (SWE)          14:22

3.Marika Teini (FIN)                        14:22

11.Denisa Kosová                         14:53

32.Eva Kabáthová                        15:51

38.Vendula Horčičková                16:32

Výsledky muži:

1.Matthias Kyburz (SUI)                  14:33

2.Daniel Hubmann (SUI)                  14:34

3.Jonas Leandersson (SWE)             14:38

Sprintové štafety

Posledním představením pak byly sprintové štafety v Trzebnici. Nejnovější a nejatraktivnější disciplína, která v posledním případě – v říjnu ve Švýcarsku, přinesla českému týmu úspěšný výsledek v podobě čtvrtého místa. Tentokrát se bohužel štafetě složené z Adély Indrákové, Jana Procházky, Vojty Krále a Denisy Kosové, tolik nevedlo, když se nepovedl hned první úsek, po kterém ztrácela již přes minutu a půl. Průběžné 28.místo se postupně vylepšovalo přes 22., nejlepším časem na třetí úseku v podání Vojty Krále na 17. až na výslednou 12.pozici, v redukovaném pořadí, kdy se počítá pouze nejlepší tým z každé země to potom bylo 8.místo. Zvítězili Švýcaři, druzí byli Švédové a třetí Dánové.

Vojta Král:

„Sprintové štafety – ve složení Áďa, Bet, Já a Denča jsme určitě pomýšleli výš. A když už jsme neběželi o přední místa, tak jsme si aspoň závod chtěli užit. Nutno dodat, že to byl parádní sprint v pěkném terénu, rychlém ale i dostatečně technickém. A že je forma před sprintovým MČR v Uherském Brodě na slušné úrovni potvrdil i dnešní závod, kde jsem na svém úseku vyhrál a o 1″ pokořil i nejlepší čas z 2. úseku.“

Jan Mrázek:

„Závěr svěťáků obstaraly sprintové štafety. Neskutečně rychlý závod, ale opět plný voleb a hledání trasy. K tomu velice kontaktní (40 štafet) a pod tlakem (kamery, diváci). Další úžasný zážitek. Trať byla stejně jako finále sprintu na dvě kola. První jsem šel skoro celé s Betem. Ovšem nevěděl jsem, jestli mám stejné farsty, takže jsem si stejně šel svůj závod. Ke konci se mi lehce vzdálil, takže jsem ho na průběhu už neviděl. Po otočení mapy jsem si ji nestihl správně zorientovat a ztratil jsem tak cca 10“. Víc chyb na trati asi nebylo, takže ta minuta a něco od Vojcka (vyhrál svůj úsek), bylo opět fyzicky (případně se nasčítalo delší mapování).“

Výsledky:

1.SUI (Wyder, Kyburz A., Kyburz M., Fiederich)

2.SWE (Alexandersson, Svensk, Leandersson, Jansson)

3.DEN (Klysner, Lassen, Bobach, Alm)

12.CZE A (Indráková, Procházka, Král, Kosová)

29.CZE B (Kabáthová, Mrázek, Hájek, Horčičková)

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: