Přepisování světových rekordů, Kilian na rovině a další novinky z běžeckého světa #7

Přestože se v současných dnes sportovní život v Česku téměř zastavil, ve světě je stále se na co se dívat. Ani říjen totiž nezůstal bez přepisování historických atletických tabulek. Krom toho jsme byli svědky debutu Kiliana Jorneta na silničním závodě, ale i poražení nejlepšího maratonce všech dob Eliuda Kipchogeho.

Den světových rekordů i nový evropský rekord

Po překonání šestnáct let starého světového rekordu Kenenisy Bekeleho na 5 000 metrů si čtyřiadvacetiletý Joshua Cheptegei věřil i na dvojnásobnou porci kilometrů a světový čas rovněž Bekeleho, ke kterému se dlouhé roky nikdo nepřiblížil – 26:17. Začátkem října se proto ve Valencii uskutečnil „Den světových rekordů“, na kterém se nejen Cheptegei, ale i Etiopanka Letesenbet Gideyová chtěli pokusit posunout nejlepší světové výkony. Gideová však na trati 5 000 metrů. Ideální podmínky, pomocné světelné diody i kvalitní vodiči závodů, to vše pomohlo jak Gideové tak Cheptegeiovi na posun světových tabulek. Gideová s časem 14:06 posunula nejlepší čas o pět sekund, Cheptegei na dvojnásobné trati vylepšil Bekeleho čas o šest sekund. Velký článek o tomto závodě si můžete přečíst zde.

Možná trochu opomíjený výkon předvedla nedlouho poté Holanďanka Sifan Hassanová, když v holandském Hengelu dlouho útočila na trati 10 000 metrů na světový rekord. Ten z olympijského Ria drží Etiopanka Almaz Ayanaová s výkonem 29:17. Hassanová více než polovinu trati běžela rychlejší tempo než Ayanaová, ale v závěru již zpomalila. Přesto si připsala vynikající čas a překonala evropský rekord, do té doby v držení Pauly Radcliffové, o 25 sekund. Její čas činí 29:36.

Kilian Jornet na rovině

Nikdy neříkej nikdy – tak okomentoval Jornet svá slova z loňska, kdy striktně odmítal závodění na rovině. Doteď nemyslitelné se však stalo skutečností, když Jornet nastoupil na nejpopulárnější silniční 10kilometrový norský závod Hytteplanmila. Letos, stejně jako loni, se na něj rovněž představila norská superstar Jakob Ingebrigtsen, který loni zaběhl čas 27:54. Kilian dokonce kvůli tomuto závodu odmítl účast na závěrečném Golden Trail Championship na Azorech a celou přípravu této sezóny směřoval k tomuto závodu.

Jornet plánoval běžet pod čas 29:30, který měl jakožto tréninkové osobní maximum. Během závodu na tento čas ale postupně ztrácel a 10kilometrovou trať nakonec zvládl za 29 minut a 59 sekund. „Jsem mírně zklamaný z času, který jsem předvedl, ale zároveň šťastný z nové zkušenosti“, komentoval Jornet v cíli, „doufal jsem, že poběžím trochu rychleji, ale po zranění, které mě postihlo před dvěma týdny, cítím, že potřebuji ještě trochu odpočívat,“ dodal. Za vítězem Zerei Kbrom Mezngi zaostal o 1 minutu a 40 sekund. Skvělým časem se prezentovala v ženském závodě Karoline Bjerkeli Grøvdal, když zaběhla nový norský rekord 30:32.

Nečekaný zkrat měl Jakob Ingebrigtsen, který dlouho startovní pole vedl. Po sedmém kilometru musel ale zvolnit a doklusal v čase 35:05 (7 kilometrů za 19:53).

Světové časy na MS v půlmaratonu

Do polské Gdyni se v polovině října sjela světová elita na MS v půlmaratonu. A opět byly vidět světové časy. Dramatický, a především nejrychlejší ryze ženský půlmaraton s překonáním světového rekordu měla na starosti trojice prvních tří žen. Všechny totiž překonaly původní světové maximum ze zářijové Prahy (Ready to Restart) od Peres Jepchirchirové (1:05:34). Jméno se však v atletických světových tabulkách nepřepisuje. Právě zmíněná Keňská vytrvalkyně Peres Jepchirchirová nejlépe zvládla dramatický závěr a doběhla si v těsném náskoku dvou, respektive tří vteřin pro titul mistryně světa (1:05:16). Druhá do cíle doběhla Melat Kejetová reprezentující Německo, která využila zaváhání na posledních desítkách metrů nakonec třetí Yehualawové, která zhruba 100 metrů před cílem nepříjemně zvrtla kotníkem a Kejetová totoho zaváhání chladnokrevně využila. Jde zkrátka vidět, že letošní rok ženám na půlmaratonské trati chutná.

Nejlépe z českých vytrvalkyň doběhla na celkovém 34. Moira Stewartová, když si vylepšila osobní rekord na hodnotu 1:11:08 a zaostala za národním rekordem o pouhých 7 vteřin! Při svém teprve druhém startu na půlmaratonské distanci se posunula na třetí místo historických českých tabulek. Další Češkou v cíli byla 50. Tereza Hrochová v čase 1:12:13, když si připsala pátý historický nejlepší český čas, za ni následovala na 66. místě vicemistryně na silniční 10 km z Běchovic Vendula Frintová – 1:13:16 (obě také v osobních rekordech). Na 73. místě finišovala letošní mistryně ČR na půlmaratonské trati Marcela Joglová (1:14:30).

V mužském závodě si odbyl půlmaratonskou premiéru již zmíněný letošní rekordman z tartanu Joshua Cheptegei. Začátek závodu byl u mužů takticky svázaný a diametrálně odlišný od toho ženského. Již od pátého kilometru se útok na světový rekord nepředpokládal a favorité se zároveň v nástupech kontrolovali. Až po polovině závodu se startovní pole začalo natahovat. Kandie z Keni a teprve devatenáctiletý Kiplimo z Ugandy se osamostatnili na čele, zatímco Cheptegei postupně ztrácel a propadl se na průběžnou čtvrtou pozici. Juniorský mistr světa v krosu Kiplimo předvedl v závěru výborně vystupňovaný výkon a v čase 58:48 si doběhl jednak pro nejlepší výkon na MS v půlmaratonu, tak pro svůj jubilejní titul mistra světa. Kandie za Kiplimem zaostal o pět vteřin a třetí do cíle doběhl Etiopan Amedework Walelegn (59:08). Cheptegei na debutním půlmaratonu doběhl v čase 59:21 na čtvrtém místě. „Trénoval jsem především na 5 000 a 10 000 metrů na dráze a na půlmaraton jsem nebyl tak připravený. Jsem ale šťastný, že jsem se dostal pod metu jedné hodiny,“ okomentoval v cíli Cheptegei svůj výkon.

Skoro jako cyklistické Tour de France

Když jsme se už dotkli akce Golen Trail Championship, uveďme, na co se můžeme těšit. Mezi potvrzenými účastníky 4etapového závodu jsou nejlepší horší běžci světa a nechybí ani česká stopa. Svou účast potvrdila vicemistryně ČR z letošního UltraSky na LHUT Marcela Vašínová nebo vicemistryně ČR z SkyMaratonu z Černé hory Magda Horká. Kvůli přetrvávajícím zdravotním komplikacím se nedočkáme na Azorech Jiřího Čípy, naopak za něj nastoupí David Pelíšek.

Ze zahraničních běžců se těšíme na představení držitelky traťového rekordu z Peak Pikes Maratonu Maude Mathysové, Ruth Croftové, která například loni vyhrála trať OCC na UTMB nebo skončila druhá na Dolomyth Skyrun, či vítězku Skyrunning World Series 2018, Holly Pageovou. V mužském závodě se představí jen namátkou vítěz Zegamy 2018 Rémi Bonnet, vítěz Dolomyth Skyrun či Marathon du Mont-Blanc, Davide Magnini, či letošní vítěz běžecké části Dolomitenmann Francesco Puppi.

Na čtyřech etapách závodníky čeká celkově 68 km s výživnými 6tisíci metry převýšení. Podobně jako na cyklistický závodech se bude soutěžit o barevné trikoty pro leadera celkového pořadí, nejlepšího sprintera, vrchaře a také nejlepšího běžce v sebězích. Závod se uskuteční na přelomu října a listopadu a průběh budete moct sledovat na sociálních sítích Salomon Running.

I Kipchoge je jen člověk

Měl to být největší souboj v současném vytrvaleckém běhání. Dva nejrychlejší maratonci všech dob se měli v Londýně utkat o titul krále současného maratonu. Kipchoge se svým světovým rekordem 2:01:39 a Bekele s maximem 2:01:41. Nakonec ale vše skončilo jinak. Bekele se týden do maratonu omluvil z účasti kvůli zranění lýtka, které si přivodil během závěrečných týdnů tréninku. A tak Kipchoge nastoupil na start bez hlavního rivala. Tímto závodem skončila i jedna éra. Po sedmi letech Kipchoge našel na maratonské trati přemožitele a doběhl až osmý. Z předchozích 13 závodů dvanáctkrát vyhrál a jednou skončil druhý. I sem si přijel pro vítězství, už pro páté, nejdříve ale zalehlé ucho, a pak i bolest v kyčli zpomalili olympijského vítěze natolik, že doběhl v suverénně nejhorším čase, který kdy na maratonu předvedl. „Zase se vrátím!“ znělo z Kipchogových úst po doběhu. V propršeném Londýně zvítězil tréninkový partner od Bekeleho, Etiopan Shura Kitata (2:05:41), který tak vylepšil své londýnské druhé místo z roku 2018, v ženském závodě zvítězila světová rekordmanka Kosgeiová (2:18:58).

/ foto: NN Running; Ian Corless; Dan Vernon pro World Athletics; Salomon Running /