V 19. století pokračovali neobvyklé závody, kdy „laufeři“ lákali početné publikum nejen délkou a náročností tratí, ale i výběrem soupeřů. Jistý Franz Köperník závodil dokonce i se závodním koněm….
14.dubna 1834chtěl další odvážlivec,Josef Kirschbaum, běžet třikrát od Koňské brány v Praze do Říčan a zpět. Jeho snahu však nakonec zmařily především doprovodné kočáry, které vířily prach.Ten vytrvalci natolik při dýchání vadil, že se začal dusit, běh musel přerušit, a život prý mu zachránil až přivolaný lékař.
V roce 1876slavil běžecký úspěch v Berlíně tehdy teprve 19letýFranz Köpernik,který tam dokázal porazit několik kvalitních zahraničních běžců, což mu vyneslo nemalé finanční částky. O dva roky později se pustil do souboje s Angličanem Freemanem.Běhal s ním po dobu šesti dnů od l4 do 23 hodin, když dopoledne ještě navíc vykonával povinnou vojenskou službu.Závod sice vyhrál, to mu ale nebylo nic platné – nakonec skončil v base. Vojenští páni ho totiž obvinili, že snížil své branné schopnosti, protože během akce ztratil na váze 5 kg…
Ve stejném roce předváděl svá vystoupení v půlhodinovém a čtvrthodinovém běhu v Příbrami a Dobříši jistýŠtěpán Richterz Vídně. O osm let později – 1. srpna 1884 – ho diváci mohli obdivovat také v Brně. Tam si naObilním trhu vyznačil pomocí praporků trať, kterou za 40 minut oběhl 20krát.Že však měřila 13 kilometrů, jak se tehdy povídalo, můžeme jen pochybovat. Zájem publika byl přesto o jeho vystoupení natolik velký, že ho ještě v dalších dvou dnech ve stejných časech zopakoval.
Závod se závodním koňěm
Již zmíněnýFranz Köpernik vybojoval v roce 1881 hodněneobvyklý závod– nechal se totiž přemluvilk běhu proti závodnímu koni na trati dlouhé 6 400 metrů.Vytrvalec trať zdolal za 24 minut a svého „soupeře“ k všeobecnému překvapení o deset sekund porazil. A aby dokázal, že ho běh nijak nevyčerpal a zbylo mu dost sil, přidal si na závodišti ještě deset kol navíc.
E.P.Weston a jeho 2000mil Anglií
Ale přenesme se pro změnu do zahraničí.O půlnoci18. ledna 1879se vydal 40letý AmeričanE.P.Westonna trať dlouhou2 000 mil /3 218 km/ okolo Anglie se startem a cílem v Londýně, která vedla 190 městy.Vsadil se, že určenou vzdálenost zvládne za tisíc hodin. Angličané mu však připravili tvrdé podmínky – musel projít předepsanými kontrolami ve stanovených časových limitech.
Přestože musel Weston denně zdolat v průměru 77 kilometrů, každý večer na veřejnosti přednášel o tréninku a závodění v běhu a chůzi.Svoji sázku nakonec vyhrál, a kromě ní získal ještě 10 tisíc dolarů za své přednášky. Byl to však na svoji dobu mimořádně zdatný vytrvalec, o jehož výkonech se později ještě zmíníme. Zatím si alespoň ještě připomeňme, že před popisovanou vítěznou sázkou dokázal absolvovat 2 134 km z Portlandu do Chicaga za 24 dnů, 22 hodin a 35 minut.