Běžkyně, ultramaratonkyně, matematička a příznivce zdravých a hodnotných jídel. Tohle všechno (a mnohem více) charakterizuje Katku Kašparovou, která se tentokrát rozpovídala o tom, jak se stravuje přes léto a co ji pomáhá držet tělo a hlavu ve správné rovnováze.
Katko, vím, že to není černobílé, ale jak by ses tedy charakterizovala? Jsi spíše atlet nebo kuchařka? Učitel nebo coach?
Jsem běžkyně, ale atlet nejsem, jsem ultra. Jsem matematička, ale učitel nejsem, jsem lektor. Jsem motivátor, ale kouč nejsem, jsem momentor (momentální mentor pro ty, kteří zrovna sešli ze své cesty a točí se v kruhu). Jsem v kuchyni často, ale kuchařka nejsem, jsem prostě ráda, když vím, co jím. A asi radši peču, než vařím 🙂
Nedávno jsi procházela zraněním, které ti ani nedovolilo závodit v Jihoafrické republice na Comrades, jak se zranění vyvíjí?
Jak to říct. Zajímavě. Byla jsem na resonanci, řekli mi nejdříve děsivé zprávy, což jsem oplakala, smířila se situací, aby mi po týdnu zavolali z jiné nemocnice a sdělili mnohem pozitivnější zprávy. Takže si nyní užívám běh více než kdy jindy. Vím, jak je tenká hranice mezi běhám / neběhám. Druhé fáze si jezdím na kole a i přes počáteční obr nechuť, musím uznat, je to super. Jen musím více jíst, abych nehubla.
Jak podporuješ rekonvalescenci? Jsou nějaké látky nebo potraviny, které přijímáš ve větší míře?
Mám doma zapůjčený laser BTL, funguje naprosto fantasticky a nemusím už dojíždět do nemocnice, takže ušetřím spoustu času. Pak mám COMPEX na regeneraci, krásně uvolní svaly, a jak hodně cestuji, tak pomáhá od těžkých nateklých nohou. Tato kombinace je totálně boží a hodně boží jsou i doktoři, kteří se mi věnují a neříkají věty jako „to chce klid, moc běháte, nebo nj, běháte ultra, co chcete“. Jinak doplňky stravy mám od Hammernutrition a zkouším teď enzym kúru. A ve větší míře přijímám potraviny, prvopotraviny 🙂 já totiž jím opravdu hodně, ale jím jídlo 🙂
Když má člověk výpadek v tréninku, tím pádem i v energetickém výdeji, jak moc je potřeba měnit jídelníček a porce jídla?
Tak já úplný výpadek neměla, když jsem neběhala, jezdila jsem na kole, na bruslích, jsem trenérka TRX, mám TRX i doma, chodím si zacvičit i do fitka, občas i do bazénu skáknu, doma lítám sem a tam… neumím nic nedělat, mám spoustu energie, která musí ven a i dovnitř 🙂 takže jídlo jsem ani záměrně neomezovala. Ono si tělo samo řekne. Já jsem hodně na „sladké“, ale ne prasárničky plné cukru, nejlépe, co si upeču a vím, z čeho to je. Takže kdybych chtěla omezit, začala bych domácíma koláči, lívanci, šlehačkou a tak 🙂 naštěstí je omezit nechci. Ale poslední dobou řeším se svými klientkami čím dál více právě téma „jídlo“, chtějí se posouvat ve sportu, být dobré manželky, matky, chtějí být dokonalé, ale největší strach mají z toho, že se najedí a přiberou a tím pádem nebudou už dokonalé a ani nic z toho před tím.
Co jim radíš v takové situaci?
Děláme jednak různá mentální cvičení a začínáme od základů. Podstatné je, aby se měly rády, opravdu si daly cíle, kterých chtějí dosáhnout a pojmenovaly svoje strachy a uvědomily si, že dokonalost je leda v ekonomii pod termínem dokonalá konkurence. Ale ani ta se v reálném světě nenachází. Vysvětluji jim, že vše stojí na energiích. Energii potřebujeme ke sportu, k tomu, abychom zvládli tréninky, abychom se mohli o někoho postarat, a to, jak nás vnímá okolí, je také energie, naše vnitřní. A určitě nejde o dvě kila plus mínus. Jde o to, jestli máme energii kde brát. Máme, z jídla. Ale nejde o to jíst kalorie, ale chce to jíst jídlo a neřešit to tolik. Protože na to, na co myslíme, si přitahujeme.
Máš nějaký tajný recept na domácí jídlo?
Tajný není, miluji klasické kynuté koláče. Pravda, mouku dávám celozrnnou a špaldovou, cukru málo, mléko z kravína, vajíčka z vesnice, tuk kvalitní a hlavně dobrou náladu, bez ní to prostě neupečeš :-). Potřebuješ toto: Kvásek, 750 g hladké mouky, 250 g másla, 60 g cukru (kdo chce sladší dá 100gr), 5 žloutků (domácí dávám, mají barvu), citronová kůra (na tohle určitě bio citron, nebo citron umýt v jablečném octu), sůl, vajíčko na potření, 500-600 ml mléka – zbytek, co nebyl v kvásku. Tohle vše hodím do robota ETA Gratus Vital a nechám vykynout. A pak hodím do stejného robota ještě tvarohy a je to 🙂 no a pak házím do robota i šlehačky, má slabina.
Jak se stravuješ během léta ty? Co tvoří tvůj základ během horkých dní?
Prostě to jídlo. Nemyslím to teď jako strohou odpověď, ale základem je opravdu jíst kvalitní jídlo, prvojídlo. Výhodou je, že teď je toho už dost k jídlu ze zahrady, ovoce, bylinky do pití i do jídla, zelenina. Co roste, to je základ, to se má v daném období jíst, a to také ve velkém jím. Trhám rybíz, třešně, angrešt, jahody, peču, dělám zdravé pudingy, tvarohové knedlíky apod. Z cuket, hrášku a dýní polévky, nebo zapékám, dusím. Dělám si saláty. Z mléčných výrobků mám nejradši prostě mléko a smetánku z kravína, tučné bílé jogurty a sýry. Ryby se snažím jednou týdně. Občas se donutím i do masa, ale to nejím ani moc v zimě a ani nic živého na maso nechováme, takže to kupuji, u řezníka 🙂 ale převážnou část jídla tvoří ovoce a zelenina. Nevyhýbám se pečivu ani tučným jídlům, vyhýbám se umělým věcem, co se tváří jako jídlo.
ETA, a.s.
Tradiční česká značka ETA, která má na našem trhu nezastupitelné místo, vybavuje domácnosti spotřebiči, a přináší do nich radost a užitek více než 75 let. Jako jediná firma u nás, má vlastní zkušebnu, ve které zajišťuje vysoký standard výrobků i servisu svých produktů. Sleduje trendy u nás i ve světě a nabízí inovativní řešení, díky kterým její produkty fungují v každé domácnosti. Značka ETA věnuje také velkou pozornost designu svých produktů, což z nich dělá jedinečné a praktické pomocníky pro každý den.
Maso mě celkem zajímá. Z jakého zvířete preferuješ? A hlavně, jak jej připravuješ?
Ze zvířat ne na mazlení, jsou to ty ryby a krávy 🙂 připravuji podle toho, jaký kus krávy to je. Ale v zimě pravidelně vývary, někdy si udělám steak. Obecně mám radši maso tučnější než nějaký vysušený hormonální 🙂
Jak je to s hydratací? Co bys doporučila lidem, kteří sportují v horku – hodně se potí a chtějí doplnit elektrolyty přírodním způsobem – přirozenou cestou?
Určitě do vody hodit nějaké elektrolyty. Pít iontové nápoje a na tréninky si brát pití. V zimě dám 26 km bez pití, když jsou vedra, beru pití i na 12 km. A dopíjím se víc i během dne. Na to musím myslet, nejsem velký piják. Po tréninku často sáhnu po nealko pivu. A když je hlad i žízeň, tak piju mléko.
Jaké jsou tvé další běžecké (nebo i neběžecké) cíle?
Určitě být zdravá, probouzet se s vděčností za to, jak, kde a s kým žiju a s pocitem, že se těším na nový den. A přeji si, abych dál riskovala a neměla strach jít si za svými sny. A za těmi se právě v nejbližších dnech vydávám, ke svému životu potřebuji totiž vývoj a potřebuji poznávat. A člověk pozná nejvíc tehdy, když sám sebe víc pozná.