Není nic snazšího než zakoupit vybavení a začít běhat. Začínající běžci to ale mají v určitém ohledu těžší než kdysi, kdy byl problém sehnat (tenkrát se nekupovalo, ale shánělo) jakékoliv sportovní vybavení. Jeden až dva druhy sportovních bot, podobné to bylo s oblečením a čelovky v té době neexistovaly, šikovné české ručičky je vyráběly doma.
Běžecké boty
Jenže, kdo se má v té dnešní maxinabídce vyznat a vědět, do čeho investovat, bez čeho se neobejde a naopak co je jen módní záležitost a dobrý byznys. Když to zjednoduším – základem jsou běžecké boty (pokud tedy nejste vyznavači běhání bosky). Ohledně nákupu bot se dá najít na netu dost dobrých rad napsaných běžci a pokud někdo s během začíná, je dobré si před nákupem něco přečíst. Z hlavních rad připomenu, že je dobré mít více párů (na začítek stačí dva) na střídání a při nákupu myslet na to,aby byla velikost cca o 1 číslo větší než vaše běžné boty. V obchodě se určitě v botách projděte, a vnímejte, jak se nohy v botách cítí. Na zimu je dobré pořídit si běžeckou obuv do terénu s Gore-Tex membránou, která nabízí ochranu proti zimním klimatickým podmínkám.
Oblečení
A pak tu je oblečení, o tom by se dalo psát dlouho. Podstatná je určitě spodní vrstva z kvalitních materiálů – tzv. funkční spodní prádlo a trička, což je důležité především v chladnějším počasí. Nechci tu dělat reklamu žádnému výrobci. Upřednostňuji větší sportovní obchody, kde jsou časté slevy a výprodeje a často nakupuji náhodně. Nelpím na žádné konkrétní značce, ani nemám outfit vždy dokonale barevně sladěný, snažím se kupovat kvalitnější vybavení, ale za dostupnou cenu.
Doplňky
Co se týče „nutných“ doplňků, jako jsou hodinky s mnohými funkcemi, nebo různá pouzdra na mobily apod, v tomto směru jsem docela konzervativní. Letošní rok jsem si v létě koupila konečně dobrý běžecký opasek s lahví na pití, a zjistila jsem, že v teplém počasí už je pro mě na delší výběhy nepostradatelný. Hodinky používám staré, lehké a jednoduché – měří čas a nic jiného neumí. Na mobilu mám aplikaci sports tracker a to mi naprosto stačí, pokud chci měřit vzdálenost uběhnuté trasy. (když jsem tento vynález začala používat, zjistila jsem, že jsem trasy v mém okolí odhadovala cca + – 500m). Mobil se mi většinou vejde do nějaké kapsičky, nebo do kapsy opasku s pitím.
Čelenky, čepice, rukavice… to vše samozřejmě běžec potřebuje, pokud běhá venku i v zimě. Hlavu je třeba chránit při nižších teplotách, studeném větru, v létě na slunku. A také je dobré ji při nákupech používat a nepodléhat tlakům médií, reklam a módě. Zkusme občas vyběhnout jen tak – bez měřičů, přehrávačů. To podstatné pro pravidelný běh, který nám vnáší do života radost, svobodu, spokojenost… a život, je běžecké srdce.