Běhat, běhat a běhat, to by jednoho mohlo omrzet, zvlášť když je tma, sníh a mráz. Možností je ale spousta. Orientační běžci kromě nabíhání objemů do nadcházející sezóny vyrážejí na zimní ligy, noční orienťáky nebo trénovat za teplem. Rádi také zajdou do tělocvičny nebo na závody v lyžařském orienťáku!
Když zima, tak zimní ligy!
Protože se v zimním období oficiální závody nekonají, museli se orienťáci přizpůsobit a nyní se konají desítky tréninkových závodů, tzv. zimních lig. Ty se běhají napříč republikou a jsou výborným procvičením mapových dovedností i přes zimu, protože mapová technika se zapomíná a je dobré ji sem tam oživit a znovu dostat do paměti. Zimní ligy jsou pestrým spektrem tratí, terénů i typů závodů. Někdy se běží na mapě staré několik desítek let, jindy je volné pořadí kontrol, hromadný start nebo běžný závod, tak jak jej známe ze zbytku roku. Seznam největších českých zimních lig najdete níže:
- Borcup (Nový Bor, Děčín, Rumburk, Liberec)
- Brněnská zimní liga (Brno a okolí)
- Hradubická zimní liga (Hradec Králové, Pardubice a okolí)
- Pražská zimní liga (Praha a širší okolí)
- Slezská zimní liga (Ostrava a okolí)
S mapou a čelovkou
Zimní dny jsou krátké, noci dlouhé a najít čas na trénink za světla bývá mnohdy oříšek. Zdánlivá nevýhoda skýtá skvělou příležitost zlepšit mapovou techniku. Noční orienťáky, které se samozřejmě běhají s čelovkou, donutí běžce k mnohem pečlivější orientaci než za dne. Nejsou vidět všechny objekty a tvary, které by jinak byly jednoduché k nalezení, proto je důležité správně držet směr, odhadovat vzdálenost a vybírat si pro orientaci takové objekty, které během postupu na další kontrolu určitě najdeme.