Už je tomu nějaký ten rok, co světlo světa spatřily překážkové závody Spartan. Ve svých začátcích to byla záležitost hrstky lidí, kteří chtěli kombinovat sílu s vytrvalostí. Spartan se postupně vyvíjel do dnešní podoby, kdy na nás u všech závodů čeká profesionální organizace a perfektní zázemí. A závodníci už taky nejsou jenom lidi z posilovny, kteří začali běhat. Ale opravdu výkonnostní atleti s úzkou specializací na tyto závody. Nově do portfolia přibyl i čistokrevně běžecký závod Spartan Trail.
Řešením snahy o dosažení maximálního možného lidského výkonu je vlastně rovnice o téměř nekonečném množství proměnných. V aktuálních lidských možnostech není a zřejmě nikdy nebude všechny tyto proměnné identifikovat. Natož jejich hodnoty souběžně optimalizovat. Pokud se ale budeme snažit přiblížit se dokonalosti co nejvíce, nezbude nám než co nejvíce těchto proměnných odhalit. Poté je roztřídit podle míry jejich vlivu na náš výkon. A také kvantifikovat jakou míru „dokonalosti“ u každé jedné z nich aktuálně dosahujeme a jaké možnosti ke zlepšení každého jednotlivého parametru máme. Takže zadání máme! Jen to řešení rozhodně nebude běh na krátkou trať… 🙂
160 kilometrů a 4700 metrů převýšení. To jsou parametry výzva Rock Point „Napříč Šumavou“, která po úspěšném prvním ročníku letos odstartovala 1. června. Kudy vás trasa napříč Šumavou tentokrát zavede?
Už jste určitě slyšeli, že strava je 50 % výkonu. Taky psychika je 50 % výkonu. Regenerace je 50 % výkonu… Počkat, to už nám nějak nevychází… Strava specifické skupiny sportovců sama vydá na minimálně jeden vysokoškolský obor. Nebudeme vás tedy zatěžovat dlouhými poučkami a chemickými vzorci. Naopak – ve spolupráci s kámošema ze SportObchod.cz jsme pro vás připravili 8 jednoduchých rad a tipů. Některé už možná znáte, jiné budou novinkou. Všechny jsou ale podány stručně a jasně.
Opět pro vás máme pořádnou dávku fotek z dalšího dílu Inov-8 Krosového poháru. Kros Sázava se letos opravdu povedl a my byli rádi, že jsme se zase mohli hecnout se startovním číslem.
Že Chorvatsko není jenom pláž a moře jsem se byl přesvědčit na začátku července v národním parku Risnjak, kde se konal osmý ročník stejnojmenného závodu.
Krev bušící ve spáncích, tepová frekvence na maximu a běh, který se po pár desítkách metrů změní ve šplh. Šestý ročník dnes již legendárního závodu Red Bull 400 se uskuteční 18. září na skokanském můstku K120 v severočeském Liberci. Zdolat nejnáročnějších čtyři sta metrů přijedou amatéři, profesionální závodníci i sportovní hvězdy z jiných odvětví.
Nejprestižnější orienťácká akce, mistrovství světa, se uskutečnila po třinácti letech v České republice v unikátních terénech Libereckého a Ústeckého kraje za účasti více než 300 závodníků z 39 zemí. Zázemí a organizaci závodů zajistilo přes 350 dobrovolníků. Pouze sedm států si mezi sebe rozdělilo devět sad medailí. Šampionát ovládly především tradiční orienťácké země, Švédsko, Norsko a Švýcarsko. Především švédští běžci v čele s fenomenální Tove Alexandersson, která zvítězila ve všech pěti závodech, ukázali, kdo v současnosti orientačnímu běhu vládne a odvezli si ze šampionátu celkem osm medailí. Češi se v nabité konkurenci probojovali šestkrát do první desítky. Úspěchem byla především tři pátá místa ve štafetových závodech.
Mistrovství světa v orientačním běhu, které se po třinácti letech vrátilo do České republiky, zahájil medailový závod ve sprintu. Šampionát přivedl do Česka 303 závodníků ze 40 zemí, kteří budou soupeřit o devět medailových sad od soboty 3. 7. do pátku 9. 7. V úvodním sprintovém závodě byli nejrychlejší v ulicích Terezína, jedné z největších bastionových pevností světa, Švédové Isac von Krusenstierna a Tove Aexandersson. Z českých závodníků se nejlépe poprali s náročnými tratěmi devátý Jakub Glonek v mužích a čtrnáctá Tereza Janošíková v ženách.