Články

Osobnosti
Patrik Vébr: Na svůj první maraton se moc těším

V sobotu zvítězil na Pražském půlmaratonu a obhájil své vítězství z loňska, kdy Jiřímu Homoláčovi, který byl stejně jako letos druhý, nadělil pouhou vteřinu. Letos byl náskok vyšší, ale Patrik s výsledným časem příliš spokojený není, protože mu teplé počasí nedovolilo pořádně se rozběhnout. Své kvality se však chystá ukázat na Pražském maratonu, který pro něj bude maratonskou premiérou. Jak probíhá příprava pod vedením Honzy Pernici, jak natrénoval přes zimu v Keni a lákají ho běhy do vrchu?

Téma měsíce
Výdrž a vytrvalost: co vám testy zamlčují?

Čeká vás maraton a chcete se připravit důkladně? Současnost nám poskytuje takový přístup k informacím, že naši předkové by nevycházeli z úžasu. A nejde jenom o informace všeobecné, ale i data o nás samých. Dnes máte možnost zajít na testy laktátové křivky, VO2 max nebo jiné, na které by se o generaci dřív dostali jen elitní atleti. Dozvíte se tak při jakých tempech a tepech bude vaše tělo fungovat na kýžené úrovni intenzity a podle toho můžete zvolit závodní i tréninkovou strategii. Jenže co když tato čísla sama o sobě říkají jen velmi málo?

Maraton
Maratonský víkend má start na Výstavišti

Ve čtvrtek 2. května se v pravé poledne otevřou brány Křižíkových pavilonů na holešovickém Výstavišti. Odstartuje další Marathon Expo, veletrh sportovního vybavení a doplňků, zdroj inspirace a místo vyzvednutí startovních čísel pro účastníky Prague International Marathon.

Soutěže
Vyhrajte boty Merrell Agility Peak 5 (soutěž ukončena)

První boty značky Merrell byly na objednávku ručně vyrobeny kovbojem a výrobcem bot Randym Merrellem ve Vernalu ve státu Utah. K výrobě svých vysoce vychvalovaných turistických bot použil Merrell kopyto na kovbojskou obuv.

Horské běhy a skyrunning
Vyhrajte startovné na Grossglockner ULTRA TRAIL (soutěž ukončena)

Nejvyšší hory Rakouska v národním parku Vysoké Taury, turisticky atraktivní místa, jako jsou střediska Zell am See-Kaprun, Kals am Großglockner, oblast s ledovcovými jezery Uttendorf-Weissee, Heiligenblut a Fusch an der Glocknerstraße, tvoří kulisu závodu Grossglockner ULTRA TRAIL (GGUT), jehož devátý ročník se uskuteční v termínu 25. – 28. července 2024.

Půlmaraton
Vyprodaný 1/2Maraton Praha ovládl v rekordním čase Keňan Sawe! Z Čechů brali vítězství Vebr a Hrochová

Běžecká sezona začala epicky! Vyprodaný 1/2Maraton Praha vyhrál suverénně Keňan Sabastian Kimaru Sawe, který o 23 vteřin vylepšil rekord závodu. Čas 58 minut a 24 sekund je pro něj nové osobní maximum, v historických tabulkách jde o dvanáctý nejrychlejší půlmaraton a nejlepší letošní výkon. Mezi ženami vyhrála Etiopanka Gete Alemayechu Teklemichael, nejrychlejším českým běžcem byl v cíli Patrik Vebr a nejlepší vytrvalkyní byla Tereza Hrochová. Pražský půlmaraton je součástí prestižního seriálu SuperHalfs a je oceněn známkou kvality Elite Světové atletiky. Díky více než 15 tisícům startujících se stal největší sportovní masovou akcí v Česku a jednou z největších událostí ve střední Evropě.

Nezařazené
Odpočívejte po běhu v kasinu nomini, s e-knihou nebo psaním deníku

Pokud rádi běháte, tak je to skvělé. Ale i vaše tělo, i vaše mysl potřebuje po takovém výkonu odpočívat.

Osobnosti
Jan Venca Francke: Fyzička je spíš takovým bonusem

Dříve reprezentant v triatlonu, nyní trailový a orientační běžec a hlavně dobrodruh, který má rád výzvy. Letos v únoru zamířil na Aljašku na extrémní závod měřící 1 000 mil pustou aljašskou divočinou. Přečtěte si rozhovor S Janem Vencou Franckem o této výzvě, která spíš než fyzičku prověří vaši mentální odolnost.

Téma měsíce
Tipy na nejzajímavější běžecké závody v dubnu 2024

Jarní sezóna už definitivně začala! Kam se chystáte vy? Pokud ještě váháte, vyzkoušejte některý z našich tipů.

Půlmaraton
10 tipů jak se připravit na svůj první půlmaraton

Začali jste běhat a chtěli byste u běhání vydržet? První závodní pětku a desítku už máte za sebou a přemýšlíte, jakou výzvu zkusíte dál? Co takhle zkusit půlmaratonskou trať? Pokud si nějaký závod vyberete a přihlásíte se na něj, bude pro vás dobrá motivace vyběhnout, i když venku není zrovna hezky a vy byste se raději viděli v křesle s knížkou. Přinášíme pár rad a tipů, jak se na první půlmaraton připravit.