Více než 1000 účastníků, včetně 3 našich reprezentantů – Denisy Králové (Kosové), Jakuba
Glonka a Miloše Nykodýma, kteří pravidelně reprezentující Česko na závodech na světové úrovně, přilákal seriál závodů Czech O-Tour, který se konal od 26. do 28. října 2024 v krásném prostředí Beskyd.
Vytrvalostní běh není jen o fyzickém tréninku, ale také o správné výživě, která tělu dodá potřebnou energii, podpoří regeneraci a pomůže zvládnout dlouhodobou zátěž. Bez vhodného jídelníčku a suplementace může i nejlepší trénink selhat. Proto je strava pro vytrvalostní trénink tak bohatým tématem.
Běžecké závody v listopadu jsou v duchu krátkých krosů. Naše redakce vybrala ty nejzajímavější a přidala i pár jiných závodů.
S během začal až na střední škole, nyní se mu věnuje naplno a jeho výkonnost jde každým rokem nahoru. Letos si zaběhl osobní rekordy na všech tratích od 1 500 m až po půlmaraton – na něm minulou neděli zaběhl historicky třetí nejlepší čas a zlepšil se o téměř 2 minuty! Jak Martin Zajíc hodnotí tuto sezónu a jaké má další plány a cíle do budoucnosti?
V dnešní době je k dispozici široká škála běžeckých závodů, od malých lokálních akcí až po obrovské akce s tisíci účastníky. Jak si vybrat ten správný běh pro sebe? Zamyslete se nad svou současnou úrovní kondic a cíli – to vám pomůže rozhodnout, který závod je pro vás tím pravým.
„Prohrál jsem si to v hlavě.“ Kolikrát jste variaci na tento výrok od sportovců slyšeli a kolikrát jste ji sami řekli? Případně samozřejmě i optimističtější: „Srovnal jsem si to v hlavě a najednou to šlo.“ Posviťme si tedy spolu na následující paradox: Na jednu stranu většina z nás podvědomě uznává, že ona „hlava“ má na sportovní výkon značný vliv, a to nejen u motoricky náročných sportů, ale i u vytrvalostních disciplín, kde rozhoduje „hrubá galejničina“ (běh, cyklistika,…). Ovšem když potom máme shrnout tréninkové cíle a postupy, vypadne z nás následující: zlepšit efektivitu běhu, zvýšit VO2max, zvýšit laktátové prahy. Jako by tělo bylo zase jen predikovatelný stroj. Kde je tedy pravda? Jak moc hlava rozhoduje?
Trailový běh může znamenat výklus na měkké lesní cestě nebo technicky náročné úseky na kamenitých horských stezkách. Ať už se chystáte na krátký výběh po loukách nebo na extrémní horský ultramaraton, správné trailové boty by vás měly podržet a pomoct vám s podáváním těch nejlepších výkonů.
Seriál běžeckých závodů GR8 TRAILS se poprvé podívá do historických prostor Lázní Velichovky. V kalendáři si poznačte datum 2. listopadu, půjde totiž o poslední běžecký závod letošního podzimu pod hlavičkou Sportvisio v rámci seriálu GR8 TRAILS.
Výběr běžeckých bot může být záležitostí několika minut, ale také zdlouhavý proces plný těžkého rozhodování. Pokud se chystáte pořídit si novou běžeckou obuv, nepochybně jste už narazili na to, že některé modely stojí pár stovek a jiné se hodnotou šplhají vysoko nad několik tisíců korun. Cenová relace může být, a často je, jednou z nejdůležitějších metrik ovlivňujících náš výběr. Hned na úvod je dobré říct, že cena by při výběru neměla hrát příliš velkou roli. Vývoj a výrobní procesy v obuvnických a sportovních společnostech se každým rokem posunují, a proto v dnešní době není absolutně žádný problém najít velmi kvalitní obuv i pod hranicí 2000 korun.