„Pan trenér“ ing. Jan Kervitcer oslavil v pátek 10. února významné životní jubileum. V plné trenérské práci se dožil 80 let. Výročí je o to neuvěřitelnější i tím, že „trenéřině“ se věnuje již přes 60 let. Přinášíme při této příležitosti rozhovor, který vyšel v našem časopise v roce 2021. Do textu jsme doplnili několik gratulací jeho svěřenců. A za nás samozřejmě připojujeme: „Vše nejlepší Kervi! A mnoho dalších úspěšných sezón!“
Přemýšlíte, kam příští rok vyrazit na zahraniční závod, chcete svému běžeckému kamarádovi (nebo sobě) věnovat originální dárek k Vánocům, nebo jen poznat své oblíbené město jinak, trochu intenzivněji? Zažít atmosféru velkého závodu? Nebo „zabít dvě mouchy jednou ranou“ a spojit maratonský závod s rodinnou dovolenou?
Zdeněk Bufka je na Českolipsku, ale vlastně i v celém Libereckém kraji, aktivní běžecká legenda. Nejenom že vyhrává ve veteránských kategoriích přespolní i silniční běhy, 65letý vytrvalec dokáže prohánět i o desítky let mladší závodníky.
Vloni se stal i celkovým vítězem okresní běžecké ligy. „Je to příjemné, když proženu mladší kluky,“ usmívá se českolipská běžecká legenda.
O bolestech pat, patních ostruhách, plantární fascitidě i zánětech achillových šlach už toho bylo napsáno spoustu. Doporučení jsou zpravidla podobná. Uvolňovat nohu, cvičit na balančních podložkách, cvičit lepší motoriku prstů a chodidla a aplikovat na místo bolesti různé fyzikální terapie – ultrazvuk, rázovou vlnu, laser apod.
Pro většinu běžeckých nadšenců není žádné roční období překážkou k běhání a náročné podmínky považují spíše za výzvu. Běhají ve vedru, v dešti, větru a v zimě také na sněhu. Jelikož sníh je konečně tady, máme pro vás několik tipů, jak se s běháním na sněhu co nejlépe vypořádat.
SVĚTOVÁ (GTWS) i NÁRODNÍ (GTNS) série si pro rok 2023 připravily hned několik změn. To podstatné však zůstává beze změny – obě běžecké série reprezentují podstatu trailrunningu a nabízejí elitním běžcům i početné hobby běžecké komunitě nezapomenutelné sportovní zážitky, stejně jako nevšední atmosféru na tratích těch nejzajímavějších horských závodů. Přijměte výzvu a bojujte se svými vlastními limity či o lukrativní pozvánku na GRAND FINAL, které se uskuteční v říjnu v Itálii.
Běžecké lyžování má běh ve svém názvu a tak není náhoda, že řada běžců v zimě vyráží do bílé stopy a naopak pro lyžaře speciality je běh jedním ze základních prvků letní přípravy. K zimní běžkařské sezoně neodmyslitelně patří také závody. Jedním z tradičních lyžařských závodů je Jihlavská 15. Závod má velmi dlouhou historii a tradici. První ročník se konal v roce 1954. První ročníky se konaly přímo v centru města Jihlavy se startem u současného zimního stadionu. Později ve vhodných přírodních lokalitách v okolí Jihlavy. Partnerem letošního ročníku byl Svět běhu, který také poskytl předplatné časopisu pro umístěné závodníky.
Káva je součástí života většiny z nás. Ať už se jedná o ranní vzpruhu, nápoj podporující sociální interakce na pracovišti a ve volném čase anebo O nepostradatelnou součást předtréninkové přípravy. Pojďme se podívat pod čepec té latté pěny a na rovinu si říct, jestli má káva a kofein pro běžce nějaký význam.
Kompletní nabídku běžeckých závodů najdete na našem webu v sekci Termínovka.
Marka Chrascinu a běhy do vrchu pojí posledních pár let silné pouto. Bodejť by ne! Jablunkovský patriot patří mezi nejlepší vrchaře v tuzemsku a v roce 2019 vybojoval bronz na MS v bězích do vrchu, čímž se katapultoval mezi světovou vrchařskou špičku. O tom, jak se k běhům do vrchu dostal a co obnáší příprava na vrcholné světové závody, o tom si budeme povídat s následujícím rozhovoru.