Asi každý z nás, kdo trochu běhá, slyšel o tom, že vedle běhání je nutné se věnovat posilování středu těla. Pevný core, tedy hluboké břišní svaly, zlepšují rovnováhu, flexibilitu, sílu, vytrvalost – a tím i celkový fyzický výkon. Slouží ale také jako prevence bolestí zad, krční páteře, a velkých kloubů, jako jsou kyčle, kolena, ramena. Fyzioterapeutky ze studia Be Balanced nám popsaly, jak na správném posilování středu těla zapracovat.
V dnešní době je boj s nadbytečnými kily součástí života mnoha lidí, zejména žen. Na potížích s udržením přiměřené váhy se podílí zejména sedavé zaměstnání, nedostatek pohybu, nezdravá strava, stres a nedostatek spánku. Pokud chcete snížit svou hmotnost, měli byste si upřímně odpovědět na několik otázek.
Zdar, milí žáci mé běžecké školy. V této první lekci zůstaneme u teorie a do praxe vběhneme až příště. Začneme od prvního kroku. Řekne mi někdo, co je vlastně běh? Může ho někdo definovat?
V lednu se běžecká sezona teprve rozbíhá. Přesto jsme pro vás našli řadu tipů na krásné závodní proběhnutí, a to včetně populárních novoročních závodů. Jaké to jsou?
Perfektní matka tří dětí, perfektní manželka, perfektní kamarádka, perfektní ve své práci, perfektní sportovkyně. Celý život jsem zvládala vše, co jsem si usmyslela. Stačilo si vybrat cíl a cesta k němu i úspěch již byly zaručeny díky mojí tvrdohlavosti, urputnosti, sklonu k perfekcionismu a velkému tlaku na výkon. Že se tyto vlastnosti mohou obrátit proti mně samotné, to by mě ani ve snu nenapadlo. Za posledních 12 let s dětmi, tedy po třech porodech, jsem stále přidávala na síle ve všech oblastech života. Co se běhu týče, s každým dalším dítětem jsem prodlužovala vzdálenosti, obtížnost a výškové metry. Měla jsem pocit, že zvládnu prostě cokoliv. Tréninky mezi prací, učením se s dětmi, odvozy, úklidem, nákupy.
Miroslav Vanko je bývalý elitní slovenský běžec, který úspěšně závodil na dráze, silnici, krosech i v bězích do vrchu. Ve svých nejlepších letech patřil mezi slovenskou běžeckou špičku a dokázal zatopit i elitním běžcům na vrcholných mezinárodních akcích.
Přemýšlíte, že byste si chtěli vyzkoušet, jaké to je závodit ve vysokých horách, jako jsou Alpy nebo Dolomity? V následujícím článku naleznete pár zajímavých tipů v blízkém zahraničí s praktickými radami od zkušených běžců. Jak píše úspěšná běžkyně Tereza Kubíčková, která letos získala řadu pěkných umístění nejen u nás, ale i v zahraničí:
Tipy na kompletní skialpinistické vybavení od odborníků. Lyže, boty, vázání, tulení pásy, hole, batohy, ale i přilby. Vyzkoušené značky pro pohyb v horách. Jaké jsou?
Zimní běžecká příprava je především o nabíhání kilometrů, o objemech. Bylo by však chybou z ní zcela vyloučit trénink tempa a rychlosti. Ovšem na čem by běžci a běžkyně měli opravdu zapracovat, je síla a zlepšení dechu. Přičemž je dobré pochopit, že při posilování pracujeme i na zvýšení kapacity plic. A ať si to uvědomujete, či ne, dýchání je to, co ovlivňuje váš běžecký výkon, protože komu dojde dech, tomu dojde kyslík a končí.
Jak vybrat běžecké hodinky? Jaké parametry jsou podstatné pro sledování výkonu? A proč jsou tak důležité na tvé trase? Srovnali a vyzkoušeli jsme pro tebe desítky modelů, novinek i osvědčených modelů.