Před dvěma týdny se Anka Straková stala mistryní světa na historicky prvním mistrovství světa veteránů (masters). Do své bohaté sbírky úspěchů tak přidala další titul, který jí ještě chyběl. Jak si závod užila a jak se dokáže udržovat ve formě a při závodech stále prohánět mnohem mladší závodnice? A může mít vůbec ještě nějaké nesplněné běžecké cíle?
Prázdniny a dovolené jsou v plném proudu, stejně tak jako závodní sezóna. Je možné, že vám v zápalu tréninku nebo přípravy na závod unikly nějaké zajímavosti, které se udály od začátku července na mezinárodní scéně. Pojďme si je v tomto článku shrnout.
Závěr Světového poháru v orientačním běhu proběhl ve velkém stylu. Na pořadu dne byla královská disciplína tohoto sportu, klasická trať, a ačkoliv v aréně v Korcích u Dubé vytrvale pršelo, fanoušci zůstali až do samotného konce, aby podpořili své favority. A stejně jako před dvěma lety na Mistrovství světa v Česku, tak i tentokrát prokličkoval skalami na Kokořínsku nejrychleji Nor Kasper Harlem Fosser.
Jako všichni dobří holubi se i já ráda vracím na oblíbená místa, které mi připomínají domov. Do hor, do terénu, do přírody a krajiny. V posledních letech je pro mě takovým místem Kaprun a jeho okolí.
S orientačně náročnou tratí vedoucí skalnatým labyrintem v okolí Vysokého vrchu v Korcích u Dubé si nejlépe poradil Rakušan Jannis Bonek a doběhl si pro své první zlato ze světové akce. Naopak Tove Alexandersson bez překvapení potvrdila pozici leadera Světového poháru a oslavila druhé vítězství v řadě. Z českých závodníků nejrychleji protnula pomyslnou cílovou čáru Tereza Janošíková na 6. místě.
Světový pohár v orientačním běhu ve čtvrtek 3. srpna pokračoval napínavým závodem sprintových štafet. Aréna závodu, stejně jako při středečním sprintu, byla umístěna v českolipském Městském parku. Nejen slunečné počasí, ale i spojení Světového poháru s etapou seriálu pro veřejnost Kwak Czech O-Tour nalákalo do arény přibližně 1300 diváků, kteří od začátku vytvářeli senzační atmosféru. Na Světovém poháru má každá reprezentace možnost nasadit až 4 týmy, což přináší mnohem vyrovnanější a napínavější průběh. Na start se tak v České Lípě postavilo celkem 59 smíšených štafet z 23 zemí.
Světový pohár v orientačním běhu se po pěti letech vrátil do Česka a hned úvodní závod ve sprintu v České Lípě, kterého se zúčastnilo 128 mužů a 128 žen z 28 zemí, přinesl překvapivé výsledky.
Víme, že už toho sluníčka začínáte mít dost. Ale pojďte si to teplo nabrat do zásoby, za pár měsíců jako když najdete. A pojďte se proběhnout třeba i někam dál, kde jste ještě nebyli.
Pravidelné běhání se neobejde bez běžecké obuvi. Ta nás ale dokáže často pořádně potrápit. Zejména na dlouhé vzdálenosti je přitom nezbytné, aby bota dokonale sedla a nezpůsobovala nepříjemné otlačeniny a další diskomfort. Jak těmto problémů předcházet?
Světový pohár v orientačním běhu pokračuje 2.–6. srpna druhým kolem v České Lípě a v okolních lesích Kokořínska. Celkem 313 závodníků z 30 zemí, 151 žen a 162 mužů, bude ve čtyřech závodech bojovat o medaile i body do Světového poháru.