Přetrénování se zdaleka netýká jen vrcholových sportovců, jak by se na první pohled mohlo zdát, ale je velmi časté i u amatérských běžců. U těch se objevuje, pokud přecení své síly, stanoví si příliš ambiciózní cíle v příliš krátkém čase a neposlouchají varovné signály svého těla, že mají zpomalit.
Kvalitní úroveň tempové rychlosti, tedy výkonnosti na kratších tratích, je jedním z rozhodujících faktorů pro dosažení odpovídajícího výkonu v maratonu. Podívejme se, jak na tom byli námi zkoumaní vytrvalci.
Říká se, že běh je nejlevnější sport, protože k němu člověk potřebuje pouze boty. To platí pravděpodobně první dva měsíce snažení za předpokladu sucha a příjemných teplot. S podzimem, zimou a prohlubováním běžeckých zkušeností se plíživě začnou vynořovat potřeby nové, a co hůř, úměrně narůstající! Zůstaňme ale u bot.
Na nápad zařadit do výzkumu sledování maximálních tréninkových dávek maratonců mě přivedl článek o těchto údajích špičkových ruských vytrvalců uveřejněný tehdy v časopise Ljogkaja atletika.
Již ve 4 st. př. n. l. věřili gladiátorští bojovníci vlivu výživy na podaný výkon. Konzumace jeleních jater jim měla dodat rychlost, lví srdce zase sílu, odvážnost a statečnost. První vědecky podložené doklady o pozitivním vlivu výživy ale pocházejí až z první poloviny 20. století.
Jdete si vyběhnout a najednou je to tu, prostě cítíte, že při každém kroku z vás jakoby ukápne… Bohužel to není jakoby, ale opravdu, mokré spodní prádlo mluví za vše. Co s tím?
Královská disciplína, která je náročná nejen po fyzické stránce, ale i po psychické. Také ho máte v plánu? Letos nebo příští rok? Stále více běžců každý rok absolvuje maraton, vznikají nové a nové závody. Proč je ale vůbec tak oblíbený?
Rozhodně nechci srovnávat současnou úroveň českého vytrvalostního běhu se „starými zlatými časy“. Rád bych ale podal na základě rozsáhlého výzkumu provedeného před mnoha lety informaci, za jakých podmínek je možno dosáhnout určitého výkonu v maratonu. A to bez ohledu na dobu, protože „maratonská matematika“ je neúprosná, a platí v každé době.
Volkswagen Maraton Praha, jeden z nejkrásnějších maratonů na světě, který patří i mezi 17 vyvolených „best city“ závodů.
Někteří běžci si dají záležet na předzávodním jídle, ale pozávodní již moc neřeší, protože jim buď nepřijde tak důležité nebo z důvodu únavy či radosti z dobře odběhnutého závodu sáhnou po prvním, co jim zažene hlad. Správné stravování po závodě má však také svůj nezanedbatelný význam.