Máte rádi výzvy? Chcete si něco dokázat, zkusit si, co vydržíte? Pak je ultramaraton pro vás určitě to pravé. Pokud rádi běháte a ještě navíc jste vytrvalí, odhodlaní a nevadí vám velké horko nebo sníh, určitě dříve nebo později neodoláte.
Pokud delší dobu opakujete stejný typ tréninku, je pravděpodobné, že vás běh začne nudit. Je-li to stále o tomtéž, může přijít vyhoření. Proto je dobré se nevěnovat jen běhání, ale i jiným pohybovým aktivitám, které celý trénink posunou dále a také vám vrátí radost z běhu.
Běh má mnoho různých forem a je dobré alespoň některé vyzkoušet a poznat. Není nic horšího než upadnout do stereotypu a běhat stále stejným způsobem. Nejen že nás běhání přestane bavit, ale jednostranné zatěžování pohybového aparátu může vést ke zdravotním potížím.
Z vědeckých výzkumů vyplývá, že již 2% dehydratace vedou ke snížení výkonu. Mezi varovné signály patří podle odborníků svalové křeče, nevolnost, zvracení, bolesti hlavy, závratě, zmatení, dezorientace, slabost, snížený výkon, neschopnost se soustředit a podrážděnost. Dehydratace může končit až celkovým kolapsem, v extrémních případech i smrtí.
Běháte a chcete, aby vaše děti byly také sportovní a něčemu se aktivně věnovaly? Někteří rodiče berou dokonce své děti na běžecké tréninky. Na to ale pozor! To, co se líbí vám neznamená, že to bude vhodné pro vaše ratolesti, a že je to bude bavit.
Občas se někdo v mém okolí podiví, že se mi chce na závody, že mi nestačí „běhat si jen tak pro radost.“ Jenže je tu několik dobrých důvodů, proč se na závody přihlásit. Kromě lepších výkonů a následné radosti z nich jsou i další.
Pokud vás honí mlsná, ale zároveň potřebujete před závodem shodit nějaké to kolik navíc, bylo by hříchem dávat si sladké. My pro vás ale máme řešení, jak toto ale obejít a ještě si pochutnat bez výčitek! Dejte si zdravou sladkost, která dokonce obsahuje bílkoviny.
Není nic snazšího než zakoupit vybavení a začít běhat. Začínající běžci to ale mají v určitém ohledu těžší než kdysi, kdy byl problém sehnat (tenkrát se nekupovalo, ale shánělo) jakékoliv sportovní vybavení. Jeden až dva druhy sportovních bot, podobné to bylo s oblečením a čelovky v té době neexistovaly, šikovné české ručičky je vyráběly doma.
Jaký je váš běžecký styl? Jste s ním spokojeni nebo si myslíte, že kdybyste se někdy viděli v zrcadle, tak byste se zhrozili? Správným běžeckým stylem si ušetříte spoustu síly a vyhnete se mnohému zranění. Již drobné změny můžou způsobit zázraky.
Proč je posilování pro běžce důležité? Když běh není vyloženě silový sport? Odpověď je snadná. Pokud chcete být pevní a mít tělo pod kontrolou tak, aby zvládalo vytrvalost, rychlost, pravidelný běh, měli byste být silní. Do komplexní běžecké přípravy je nutné zařadit posilování.