Slyšel o ní asi skoro každý, kdo trochu běhá. Ale ruku na srdce, kdo z nás ji zařazuje pravidelně? A kdo ví, jak jednotlivé cviky provádět správně? Pojďme si říct, proč je běžecká abeceda důležitá a jak se s její pomocí zlepšit tak, abyste na jaře ukázali soupeřům záda.
Už přemýšlíte, kde se letos postavíte na start? Pokud si chcete z této sezony odnést víc než jen rychlé časy a výsledky, nepřehlédněte termínovou listinu ČEZ RunTour. Z osmi měst si odvezete osm jedinečných zážitků – co závod, to unikát.
Minulý víkend na LH24 vybojoval bronz na MČR v zimním horském maratonu, přitom celou první polovinu závodu bojoval s Tomášem Štverákem úplně na čele. Na rychlých tratích Brněnského běžeckého poháru pravidelně prohání úspěšné atlety i reprezentanty v orientačním běhu, velmi úspěšně se prosazuje na trailových závodech od 20 km až do 100 km a zkušenosti má i se stomílovkou. S Jirkou jsme si povídali o čerstvých zážitcích ze čyřiadvacetihodinovky v Beskydech, ale i o jeho tréninku, plánech na tuto sezonu a o receptu, jak si udržet dlouhou dobu takovou výkonnost.
Předem je důležité říct, že tento plán je určen pro běžce, kteří již mají nějaký vytrvalostní základ např. z jiných sportů. Pokud se zvedáš z gauče, doporučujeme začít 5 km plánem případně si dopředu zkusit v plánu 1. týdne běhat třeba 5-6 týdnů k získání představy, jak na tom jste. Pokud to budeš zvládat v pohodě, pak můžeš začít s plněním plánu. Pokud ti to dělá problém, běhej takto déle nebo uber některé dny.
Sportovní aktivity ve volné přírodě jsou jednou z možností, jak udržovat tělesnou kondici a zlepšovat duševní pohodu, ale pojí se bohužel i s mnohými riziky, zejména, pokud sportujete o samotě. A proto se vyplatí mít po ruce i něco jiného než sportovní pomůcky. Třeba takovou krabičku poslední záchrany, kterou se vyplatí mít, když si jdete do přírody zaběhat, zajezdit na kole, vydá se na pěší túru nebo vyrazíte třeba na běžky.
Atletickým tréninkům venku počasí v lednu moc nepřálo, někteří elitní běžci odjeli na soustředění do tepla, jiní dávají přednost tréninkům na běžeckém pásu nebo v hale a někteří nazuli běžky nebo skialpy a věnují se v objemové přípravě zimním sportům. Přesto nebyl leden úplně chudý, ani co se týče zvodů. Pojďme se podívat, co zajímavého se v prvním měsíci letošního roku událo na domácí i světové scéně.
Vystudovaná tlumočnice a překladatelka, zapálená běžkyně, která už dávno neběhá proto, aby zhubla, a běh jako hlavní volnočasovou aktivitu sdílí i se svým manželem. Od loňského roku se navíc věnuje komentování běžeckých akcí na Eurosportu. Zajímá vás, v čem se práce sportovní komentátorky podobá práci tlumočnice, a čím se naopak odlišuje? Proč si Bára vybrala zahraniční trenérku a jaké má běžecké cíle?
Posilování je a vždy bylo předmětem vášnivé debaty mezi výkonnostními běžci. Ti, kteří se mu vyhýbají, dávají s ohledem na svůj omezený prostor k tréninku přednost čistě běhu. anebo nechtějí moc uhýbat z rozvoje vytrvalosti a rychlosti směrem k nespecifické síle. Spousta dalších má zase obavy z růstu hmotnosti v důsledku zvýšení podílu svalové hmoty. Troufám si ale říct, že pokud se vám 2× týdně podaří vyšetřit 20–60 minut na posilování, vaše běžecká výkonnost tím dlouhodobě rozhodně neutrpí, právě naopak!
Tuk je přirozenou součástí lidského těla. Pro zachování základních funkcí v těle je nutno alespoň 2-5% tuku u mužů a 10-13% u žen. Zdravá míra pro běžce se ale uvádí mnohem vyšší, 6-13% u mužů a 14-20% u žen. K čemu všemu je tuk pro sportovce užitečný a jak docílit jeho optimálního a efektivního využití?
Nové varianty Suunto Race mají stejné produktové vlastnosti jako jejich sesterské modely Suunto Race Charcoal v titanové barvě a Suunto Race All Black z nerezové oceli a přinášejí další zpestření pro uživatele, kteří hledají barevnější styl.