Dnes už je čím dál běžnější, že i rekreační běžci sáhnou po službách běžeckých trenérů. Co člověk může a má očekávat jako benefity spolupráce s trenérem oproti samotréninku? A co by měl mít na zřeteli běžec, který se rozhodne trénovat sám, aby se vyhnul rizikům?
Suunto a UTMB World Series spojily své síly, aby běžcům pomohly orientovat se na trasách a dosáhnout svých cílů.
Společná vášeň pro sport a pohyb v přírodě, UTMB® World Series a značka Suunto, známá svými uznávanými multisportovními GPS hodinkami a tréninkovými nástroji, oznámily globální partnerství, díky kterému obě společnosti společně přispějí k pozitivnímu rozvoji trailového běhu a pomohou jednotlivým běžcům dosáhnout svých cílů.
40. Přesně tolik let letos uplyne od prvního běžeckého závodu u nás v Ludgeřovicích. Ludgeřovická 20 odstartovala poprvé v roce 1984. Osud však závodu příliš nepřál. Odběhlo se pouze osm ročníků. V porevolučním období nebyl čas na pořádání závodů. Budoval se kapitalismus a hrozilo, že tradice zanikne. Naštěstí se tak nestalo, a tak 2.3.2024 odstartujeme již 15. ročník závodu Ludgeřovická 15. Pojďme se podívat trochu na historii běhů v Ludgeřovicích.
Slyšel o ní asi skoro každý, kdo trochu běhá. Ale ruku na srdce, kdo z nás ji zařazuje pravidelně? A kdo ví, jak jednotlivé cviky provádět správně? Pojďme si říct, proč je běžecká abeceda důležitá a jak se s její pomocí zlepšit tak, abyste na jaře ukázali soupeřům záda.
Už přemýšlíte, kde se letos postavíte na start? Pokud si chcete z této sezony odnést víc než jen rychlé časy a výsledky, nepřehlédněte termínovou listinu ČEZ RunTour. Z osmi měst si odvezete osm jedinečných zážitků – co závod, to unikát.
Minulý víkend na LH24 vybojoval bronz na MČR v zimním horském maratonu, přitom celou první polovinu závodu bojoval s Tomášem Štverákem úplně na čele. Na rychlých tratích Brněnského běžeckého poháru pravidelně prohání úspěšné atlety i reprezentanty v orientačním běhu, velmi úspěšně se prosazuje na trailových závodech od 20 km až do 100 km a zkušenosti má i se stomílovkou. S Jirkou jsme si povídali o čerstvých zážitcích ze čyřiadvacetihodinovky v Beskydech, ale i o jeho tréninku, plánech na tuto sezonu a o receptu, jak si udržet dlouhou dobu takovou výkonnost.
Předem je důležité říct, že tento plán je určen pro běžce, kteří již mají nějaký vytrvalostní základ např. z jiných sportů. Pokud se zvedáš z gauče, doporučujeme začít 5 km plánem případně si dopředu zkusit v plánu 1. týdne běhat třeba 5-6 týdnů k získání představy, jak na tom jste. Pokud to budeš zvládat v pohodě, pak můžeš začít s plněním plánu. Pokud ti to dělá problém, běhej takto déle nebo uber některé dny.
Sportovní aktivity ve volné přírodě jsou jednou z možností, jak udržovat tělesnou kondici a zlepšovat duševní pohodu, ale pojí se bohužel i s mnohými riziky, zejména, pokud sportujete o samotě. A proto se vyplatí mít po ruce i něco jiného než sportovní pomůcky. Třeba takovou krabičku poslední záchrany, kterou se vyplatí mít, když si jdete do přírody zaběhat, zajezdit na kole, vydá se na pěší túru nebo vyrazíte třeba na běžky.
Atletickým tréninkům venku počasí v lednu moc nepřálo, někteří elitní běžci odjeli na soustředění do tepla, jiní dávají přednost tréninkům na běžeckém pásu nebo v hale a někteří nazuli běžky nebo skialpy a věnují se v objemové přípravě zimním sportům. Přesto nebyl leden úplně chudý, ani co se týče zvodů. Pojďme se podívat, co zajímavého se v prvním měsíci letošního roku událo na domácí i světové scéně.
V únoru se začíná počet závodů zvyšovat. Podívejte se, které byste podle nás neměli vynechat.