Velmi všestranná běžkyně, která patří mezi naše nejlepší na silnici, v běhu do vrchu i v krosu. V roce 2021 startovala na olympijském maratonu v Tokiu. V neděli se třetím nejrychlejším časem v historii kvalifikovala jako druhá Češka na letošní olympijské hry do Paříže. Přečtěte si o čerstvých zážitcích Terezy Hrochové z maratonu v Seville i o tom, jak a kde nejraději trénuje a jak si nejlépe odpočine od běhání.
Prostředí orientačního běhu se vyznačuje skvělou komunitou – přátelskou, otevřenou a s blízkým vztahem k přírodě. Na závodech se potkávají celé rodiny, všechny generace od nejmenších dětí přes elitní běžce až po rekreační závodníky a nejstarší veterány. A základem orienťácké komunity jsou kluby!
„V první řadě bychom se měli naučit vychovat dobrého člověka, pak až vrcholového sportovce.“ Tato věta mi utkvěla v mysli při pročítání knihy Zdravé hranice úspěchu, která se věnuje sportovnímu prostředí dětí a dospívajících a možným nástrahám a nebezpečím.
Dnes už je čím dál běžnější, že i rekreační běžci sáhnou po službách běžeckých trenérů. Co člověk může a má očekávat jako benefity spolupráce s trenérem oproti samotréninku? A co by měl mít na zřeteli běžec, který se rozhodne trénovat sám, aby se vyhnul rizikům?
Suunto a UTMB World Series spojily své síly, aby běžcům pomohly orientovat se na trasách a dosáhnout svých cílů.
Společná vášeň pro sport a pohyb v přírodě, UTMB® World Series a značka Suunto, známá svými uznávanými multisportovními GPS hodinkami a tréninkovými nástroji, oznámily globální partnerství, díky kterému obě společnosti společně přispějí k pozitivnímu rozvoji trailového běhu a pomohou jednotlivým běžcům dosáhnout svých cílů.
40. Přesně tolik let letos uplyne od prvního běžeckého závodu u nás v Ludgeřovicích. Ludgeřovická 20 odstartovala poprvé v roce 1984. Osud však závodu příliš nepřál. Odběhlo se pouze osm ročníků. V porevolučním období nebyl čas na pořádání závodů. Budoval se kapitalismus a hrozilo, že tradice zanikne. Naštěstí se tak nestalo, a tak 2.3.2024 odstartujeme již 15. ročník závodu Ludgeřovická 15. Pojďme se podívat trochu na historii běhů v Ludgeřovicích.
Slyšel o ní asi skoro každý, kdo trochu běhá. Ale ruku na srdce, kdo z nás ji zařazuje pravidelně? A kdo ví, jak jednotlivé cviky provádět správně? Pojďme si říct, proč je běžecká abeceda důležitá a jak se s její pomocí zlepšit tak, abyste na jaře ukázali soupeřům záda.
Už přemýšlíte, kde se letos postavíte na start? Pokud si chcete z této sezony odnést víc než jen rychlé časy a výsledky, nepřehlédněte termínovou listinu ČEZ RunTour. Z osmi měst si odvezete osm jedinečných zážitků – co závod, to unikát.
Minulý víkend na LH24 vybojoval bronz na MČR v zimním horském maratonu, přitom celou první polovinu závodu bojoval s Tomášem Štverákem úplně na čele. Na rychlých tratích Brněnského běžeckého poháru pravidelně prohání úspěšné atlety i reprezentanty v orientačním běhu, velmi úspěšně se prosazuje na trailových závodech od 20 km až do 100 km a zkušenosti má i se stomílovkou. S Jirkou jsme si povídali o čerstvých zážitcích ze čyřiadvacetihodinovky v Beskydech, ale i o jeho tréninku, plánech na tuto sezonu a o receptu, jak si udržet dlouhou dobu takovou výkonnost.
Předem je důležité říct, že tento plán je určen pro běžce, kteří již mají nějaký vytrvalostní základ např. z jiných sportů. Pokud se zvedáš z gauče, doporučujeme začít 5 km plánem případně si dopředu zkusit v plánu 1. týdne běhat třeba 5-6 týdnů k získání představy, jak na tom jste. Pokud to budeš zvládat v pohodě, pak můžeš začít s plněním plánu. Pokud ti to dělá problém, běhej takto déle nebo uber některé dny.